HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty

Zdivo ze skládaného dříví? To zní jako nějaký oxymorón, protože selský rozum nám říká, že nemůžeme dřevo jen tak dát do betonu či malty, protože shnije. To je však jen pohled člověka, který se s technikou zvanou Cordwood ještě nesetkal. Faktem je, že lze stavět silné a trvanlivé domy z krátkých polen kladených příčně a mezeru vyplnit maltou. Podívejte se na stavbu domu technikou Cordwood.


Tajemstvím úspěchu je použít vhodně vybranou odkorněnou dřevinu. Mezi ideální druhy se řadí tis, cedr nebo jalovec. Druhů dřeva vhodných k použití může být mnohem více. Dalším faktorem je správné vysušení kulatiny, aby se ustálily její rozměry. Skutečným kouzlem však je správně namíchaná malta, která obsahuje i piliny.

Tato technika ze skládaného dříví se používala stovky let na obou stranách Atlantiku, jak dokazuje lidová architektura ve Skandinávii i v Kanadě.

Zaujala vás výstavba cordwood domu? Napište nám do diskuze svůj názor.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.02.2018

8

Jak se vyznat v konstrukčních systémech dřevostaveb

Konstrukčních systémů dřevostaveb je celá řada, který je ale ten nejlepší?

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.

Téměř svépomocí si postavili moderní roubenku u Brna

Roubenka nemusí vždy vypadat jako chalupa z hor. Roubenka je i moderní rodinný dům. V rozhovoru se dočtete, jak ji lze postavit svépomocí.

Dva kamarádi si postavili domy na úzkém pozemku

Jak postavit dům na úzkém pozemku? Dva kamarádi si tam postavili jeden dům hned dvakrát. V rozhovoru nám prozradí, jak se to podařilo a jak se jim bydlí.

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?

Poklady z našich sadů a zahrad – 4. díl: tis a jalovec

V tomto článku o okrasných dřevinách jsme se zaměřili na dva magické a starobylé stromy: tis a jalovec. Nahlédněte s námi blíže na jejich vlastnosti a využití.

Cordwood aneb nevšední stavba z dřevěných polen a malty

Technologie, která se využívala především ve středověku, je zpět. Tento ekologický a nevšední konstrukční systém zvládnete využít i jednoduše svépomocí. Představujeme cordwood.

Video: Pobyt v útulné lesní chatě – mladý pár v něm objevil recept na štěstí

Podívejte se na krátké čtvrthodinové video o mladém páru, který se rozhodl strávit pár nocí v lesní chatě. Jakého ponaučení nabyli?