HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Komentář: Chci si postavit dřevostavbu a všichni jsou proti!

Nedávno mě oslovila dospělá dcera našeho souseda. Budou stavět a potřebuje pomoci s vyřízením stavebního povolení. Probíraly jsme se tím, co je potřeba kde zařídit a vyřídit, přišla řeč i na samotný domek. Původně uvažovala o dřevostavbě. Původně, než… se bavila s rodiči, kamarády a ženskýma v práci. Ti všichni si dřevostavbu nikdy nepostaví a tak ji přesvědčili, aby si ji ani ona nestavěla.

Pojďme se podívat na ty, kdo si dřevostavbu postaví – Jsou takoví lidé něčím specifičtí? Kde berou tu odvahu?? Nejsou tak trochu blázni?


dřevostavba v lese foto

Sousedově dceři její známí dřevostavbu rozmluvili, prý je to „bláhový nápad“ a nakonec i ona sama uznala, že je to příliš „ netradiční a dostatečně nevyzkoušený způsob stavby“, že je „dost riskantní, když si člověk staví dům na celý život a za všechny peníze, co má“. 

Tak to dopadá, když vám radí člověk, který si dřevostavbu nikdy nepostaví

Nerozmlouvala jsem jí to… Svůj názor si již udělala, dle doporučení těch, kdo žijí v cihlových domech, případně panelácích a ani jeden nemá přímou zkušenost s bydlením v dřevostavbě. Pro konzervativní povahu je dům z cihel ideální volbou, tak proč překopávat její hodnoty. Ty konzervativní, stabilní, generacemi prověřené názory, že cihla je cihla a nic na ni nemá.

V naší společnosti je totiž dřevostavba vnímána jako stavba lehce nestabilní… beton přece jen víc unese… dřevo podléhá snadno zkáze… vždyť ti brouci vlezou všude… a rozhodně nezapadající do okolního prostředí… dřevostavba – to je kanadský srub a to k nám opravdu nepatří! Určitě je lepší bytelný cihlový dům nežli dřevěná bouda, říkají tito odborníci z paneláku.

Co za lidi si tedy dřevostavby staví?

Přes tuto zkušenost však jsem také potkala již pěknou řádku lidí, kteří dřevostavby mají nebo se chystali si nějakou postavit. A vždycky to byli lidé, kteří jsou něčím nekonvenční, otevření novým nápadům, ochotni riskovat, zkoušet neprozkoumané a nejít s proudem.

Dřevo si tito lidé nevolí proto, že by to byla špička mezi stavebními materiály. Dřevostavba je pro tyto „dřevostavebníky“ srdeční záležitost, táhne je k ní dětská zvídavost, dobrodružná povaha, tak trochu protest, výzva nebo touha odlišit se, co bude stavebníka motivovat k tomu, že si dům ze dřeva postaví.

Stavět dřevostavby nebývalo vždy bláznovství nebo vášeň, ale prostě logika

Stačí se vrátit nějakých sto let zpátky a uvědomit si, že například v Krkonoších byla naprostá většina domů ze dřeva. Byl to nejčastější stavební materiál – dostupný, tvárný, snadno opracovatelný a všestranný. Některé z těch domů stojí dodnes a stále plní svou funkci (samozřejmě dispozičně a funkčně již nevyhovují, ale to je spíše otázkou morálního zastarání stavby).

Bude vás zajímat: Historie dřevostaveb: odjakživa reagují na trendy své doby

… a pak přišel beton.

Stačilo několik generací, příklad betonové džungle, socialistická propaganda cihlové výroby a ejhle – dřevo je na okraji zájmu a hledá si svou cestu znovu. Proto teď žijeme v době cihlové a betonové. Její vrchol je už pravděpodobně za námi a pomalu se začínáme vracet zpět na pomyslné křivce evolučně-stavebního vývoje, k návratu k opravdu tradičním materiálům.

Rozhovor: Jaroslav Benák - Blíží se konec doby cihelné a začátek doby dřevěné

Je to dobře, už jen z důvodu udržitelnosti zdrojů a ekologické stopě, kterou tady naše generace zanechává. Věřím, že přirozeně dojde k vyrovnání sil a návratu dřeva jako plnohodnotného stavebního materiálu.

Jak vyrobit více dřevostaveb a více dřevostavebníků?

Myslím, že nemá smysl konzervativce přemlouvat, vysvětlovat a přesvědčovat. Až se časem dřevostaveb postaví tolik, že myšlenka staveb ze dřeva opět zdomácní a stanou se nedílnou tradiční součástí našich zástaveb, pak se i konzervativci přidají a budou je stavět. Počkejme dvě-tři generace a možná………..možná se poměr i otočí.

Co si myslíte vy? Napište mi do diskuze.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.11.2015

Photocredit: Jordan Confino

6

Domov pro mladou rodinu: Nenápadná, ale dobře vymyšlená dřevostavba

Chtěli hezké bydlení, které by jim pomohl navrhnout architekt, i když měli ze začátku obavy, že to bude stát hodně peněz. Jak to celé dopadlo se dozvíte zde.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Jak při zařízení prvního bydlení finančně nevykrvácet

Zařízení prvního bydlení je pro mladé lidi často náročným úkolem. Přinášíme ty nejdůležitější rady, jak vše zvládnout a vytvořit příjemné bydlení za málo peněz.

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?