HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Když se moderní dům potká s tradiční farmou

Potkávání se tradičního s moderním je dlouhodobou výzvou pro architekty na celém světě. Dříve se stará stavba jednoduše zbořila a postavila se supermoderní bez ohledu na okolní výstavbu. Sami určitě znáte spoustu takových příkladů ze svého okolí. Současným trendem je ale mnohem citlivější architektura, která si váží tradičních postupů a hodnot a dokáže využít starého ve prospěch nového. Vznikají tak moderní a vysoce komfortní stavby, které dokonale zapadnou do svého okolí, souzní s okolní přírodou a zachovávají tradiční ráz výstavby. K nim patří i dům, který si kanadský pár postavil na tradiční farmě blízko hranic s USA. Jak vypadá takový moderní farmářský dům? Mrkněte na překrásnou fotogalerii.


Farmářský dům z recyklovaného dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Stéphane Groleau / Laetitia Boudaud

Náhoda, ze které se zrodil dokonalý dům

Když torontský pár se společným zájmem o ochranu půdy a umělecká i tradiční řemesla potkal na jedné párty Jamese Macgillivraye z architektonického studia Lamas, bylo to perfektní načasování. Okamžitě se na něj obrátili s požadavkem navrhnout pro ně nový domov na jejich 200 akrovém pozemku v North Hatley blízko Quebecu. Z tohoto náhodného setkání se pomalu začal rodit ojedinělý dům. Pár – malířka a farmář, si už před 15 lety koupili pozemek, který původně tvořily dvě samostatné farmy. Nyní chtěli nahradit na jedné z nich opuštěný polorozpadlý dům novou stavbou, kterou by mohli obývat celoročně. Stalo se tak poté, co odešli do důchodu, a na farmě začali trávit čím dál více času.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Stéphane Groleau / Laetitia Boudaud

Hold tradiční architektuře

Město North Hatley a jeho okolí je typická farmářská oblast, ve které je postavena široká škála klasických farem a dalších zemědělských staveb. Jelikož se nachází mezi severovýchodem Spojených států a Quebecem, místní farmy navazují jak na rané americké kolonie, tak na tradiční stodoly, které sestavěly v této části Kanady. Požadavky klienta byly jasné. „Už na naší první schůzce jsem jasně řekla, že chceme vzdát hold místní architektuře, ale uvnitř domu chceme moderní a čistý prostor“, říká malířka, kterou velmi mrzí vytrácející se místní tradiční stodoly. Sama se je snaží uchovat aspoň na svých obrazech, věnovala jim celou sérii s názvem Mizející stodoly.

Kruhový tvar kolem centrálního nádvoří

Architekti navrhli dům založený na typické architektuře Nové Anglie a Jamesových vzpomínkách na prázdniny v North Hatley. „Dobře si vzpomínám na naši první návštěvu, protože jsem si na ní uvědomila, že jsme navrhli dům čistě akademicky, aniž bychom přemýšleli o pozemku, umístění domu a jeho okolí“, říká architektka Vivian Lee a dnes se tomu trochu směje. „Teprve až jsme si pořádně prošli pozemek, došlo nám, že musíme náš návrh přizpůsobit specifikům místa.“

Právě tento proces vedl k poznání, že aby dům co nejlépe dokázal využít dokonalé výhledy, ubránit se silnému zimnímu větru a měl po celý den dostatek slunečního světla, měl by mít spíše kruhovou formu, než podlouhlou. Konečná struktura představuje typické farmářské prvky v nové podobě. Vznikly tři propojené budovy kolem centrálního dvora, takže okna poskytují výhled na všechny strany a přinášejí světlo do interiéru. Výsledkem je tradiční budova zvenku obložená dřevem se šikmou střechou a moderní interiér s teleskopickým efektem. Prohlédněte si ho ve fotogalerii.

Recyklované a ekologické materiály

Aby bylo splněno přání majitelů v tomto domě zestárnout, přízemí je bezbariérové. Obsahuje všechny nezbytné místnosti bez prahů a úzkých dveří. Ačkoliv je dům navržen pro stárnoucí pár, nebyly dělány žádné kompromisy ohledně vzhledu. To samé se dá říct o topení a chlazení, které je geotermální. To vyhovuje dalšímu přání klientů – dům musí být trvale udržitelný. Tohle přání ovlivnilo i výběr materiálů na výstavbu. Všechny byly z lokálních zdrojů a většina z nich recyklovaná, posbíraná z rozpadlých staveb z regionu a renovovaná. V patře jsou dva pokoje pro hosty, dvě koupelny, herna a malá pracovna pro hosty, kteří se na farmě zdrží déle.

„Jsme tady velmi šťastní,“ říká Alice. „Dům krásně zapadne na farmu a představuje propojení mezi moderním a tradičním. Jsme rádi, že se nám podařilo zachovat něco z minulosti a doufáme, že budeme příkladem i pro ostatní majitele okolních pozemků, aby tradiční staleté stavby zcela nezmizely z okolní krajiny. Stavbou z recyklovaného dřeva jsme navíc ušetřili nemalé peníze.“ dodává.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
27.08.2018

Photocredit: Stéphane Groleau / Laetitia Boudaud

8 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE