HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Tradiční, systémové i ztracené bednění (cena vs čas)

Bednění je konstrukce, která vytváří formu pro uložení betonu, jeho zhutnění i vytvrdnutí. Bednění je často označované i jako šalování (z něm. Die Schalung) a může být nejen dočasná konstrukce, která se po vytvrdnutí betonu odstraní, ale i trvalá, kdy se z formy stane součást konstrukce jako ztracené bednění.


forma vyplněná betonem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »

Bednění ať už ztracené, tradiční nebo systémové můžeme dělit podle jeho způsobu uložení:

Svislé bednění – Bednění, kterým se vytváří stěny, základy apod.

Vodorovné bednění – Podlaha, nebo strop jsou vodorovné prvky a podle toho musíme nachystat i formu.

Sloupy – kruhová forma, kterou je možné vytvořit například jednorázovým bedněním z recyklovaného papíru.

Druhy bednění

Vybírat můžete z několika možností provedení bednění a základní otázkou jsou čas a peníze, které chcete do vytvoření bednění vložit. Pojďme si společně projít varianty a jejich aktuální cenové přehledy.

Ztracené bednění (zabudované) 

Ztracené bednění zůstává po montáži v konstrukci, jako její součást. Používá se při stavbě mnoha konstrukčních systémů jako jsou zdi, ploty, základy, ale i železobetonové stropy ve formě dutých tvárnic, které se vylijí betonem. Ztracené bednění je sice součástí konstrukce, ale přenášení zatížení nemusí spolupůsobit, ale pouze ohraničovat prvek.

Betonové tvarovky – Dutá betonová tvarovka, která vytváří formu pro lití betonu. Betonové tvarovky mohou mít různé tloušťky a podle toho se dělí jejich označení. Jejich použití je velmi široké od tvorby opěrné zdi, nadezdívku základových pasů až po stavbu nenosných obvodových zdí a plotů.

Pokládka betonových tvarovek je velmi rychlá a jednoduchá na vazbu do zpevněného lože s případným vkládáním výztuže. Zalévání betonovou směsí se provádí plynule po vrstvách maximální výšky 1 m.

Speciální plastové ztracené bednění – vodorovné bednění, které vytváří vzduchovou odvětrávanou kapsu například v konstrukci podlahy suterénu. Odvětrávaná mezera zajistí nejen odvětrání vlhkosti, ale slouží i jako trvalá izolace proti radonu. Materiál tohoto ztraceného bednění je polyethylen s vysokou hustotou.

Podívejte se na aktuální cenu tohoto speciálního ztraceného bednění:

Gutta Guttadrytek H 05 ztracené bednění 50 mm
K dispozici v 1 obchodech za cenu od 86,- Kč
Zobrazit prodejce »


Stropní vložky – I stropní vložky jako Miako jsou vlastně ztracené bednění, které vytvoří formu a zalije se vrstvou betonu.

Jednorázové bednění

Tento druh bednění má formu z levného materiálu jako je například recyklovaný papír, protože po použití a odbednění je materiál bednění nevratně poškozen. Typickým zástupcem tohoto typu je papírové bednění sloupů, které mají kruhový půdorys.

Tradiční tesařské bednění

Výroba tradičního tesařského bednění ze dřeva je poměrně pracná a časově náročná. Bednění je zhotoveno z prken, dřevěných hranolů a deskového materiálu, takže po zatvrdnutí betonu je možné bednění odstranit a dále použít. Velmi často se stává, že bednění je po použití znečištěné nebo nevratně poškozené, takže pro další práci je možné použít jen zachované části bednění a zbytek je vyřazen jako spotřební materiál.

Výhodou je, že při vytváření formy na beton si můžete vytvořit libovolný tvar a stejně jako u ztraceného bednění je možné do připravené formy vkládat ocelovou výztuž. Také díky ceně se jedná o nejpoužívanější způsob pro všechny kutily, ale je potřeba dobře zvážit i časovou náročnost, aby se z vašeho projektu nestala noční můra.

Ramenáty – Ramenát je dřevěná konstrukce, která je vystavěná do tvaru oblouku a podle něj se vyskládají klenby.

Systémové bednění

Systémové bednění je vyráběno z materiálů, které se odstranění dají znovu použít. Každý výrobce má svůj vlastní systém a kombinaci materiálů, ale nejčastěji se používá ocel v kombinaci s překližkou, ale začínají se používat i plastové materiály.

Výhodou tohoto systému, je právě jeho opětovné použití a rychlá a snadná montáž. Jednotlivé díly mají spojovací systém, kterým bednění rychle sestavíte. Nevýhodou je však jeho vyšší pořizovací cena, proto se můžete podívat i na půjčovny, které bednění nabízejí. Při sestavování bedněné byste měli mít také sestavený plán, podle kterého bednění sestavíte.

Další možnosti bednění

Bednění mohou být i speciální posuvné konstrukce, které se používá u větších staveb. Posuv bednění je svislý například v rámci podlaží. Dalším zvláštním typem bednění je nafukovací bednění z pryže nebo PVC, kterým ohraničíte plochu, kterou chcete zabetonovat a po zatvrdnutí z bednění jen vyfouknete vzduch.

Byl pro vás článek o způsobech bednění přínosný? Neváhejte jej ohodnotit a napsat vlastní zkušenost do diskuze.

Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Kristina Nešporová
Redaktorka portálu

Vydáno dne:
20.07.2017

3 -1


Mohlo by Vás zajímat: