HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Betonové patky jsou levnější než základová deska. Má to ale háček

Při stavbě rodinného domu mnoho lidí pořádně neví, jaké mají možnosti v případě samotného založení stavby. Automaticky zvolí klasickou základovou desku a jednají pouze o ceně. Existuje však méně známá metoda, která je v USA zcela běžná. Jedná se o založení na patkách, tzv. crawl space. Češi, kteří zakládají svůj dům na betonových patkách, však mnohdy ignorují vlhkost ze zeminy z „úsporných“ důvodů. Všichni ale víme, že právě vlhkost může být pro dřevostavbu fatální problém. Jak si poradit s tímto háčkem?


Betonové patky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Wataru Aoyama, v2com (se souhlasem)

Na betonové patky se velmi často zapomíná

V otázce založení rodinného domu se vám nabízí několik možností – nejběžnější je základová deska, další variantou je založení na zemních vrutech nebo patkách (tzv. crawl space). V Česku převládá založení na železobetonovou základovou desku a patky bývají spíše levnější alternativou pro menší stavby. Založení na patkách se však může právě využívat u dřevostaveb, neboť právě ty jsou mnohonásobně lehčí, než zděné domy.

Rodinný dům váží stejně jako 47 osobních aut

Základové patky se mohou realizovat pouze u menších domů nebo dřevostaveb zhruba do velikosti 3+1 nebo 3+kk. Běžný zděný rodinný dům váží zhruba od 150 do 180 tun, kdežto dřevostavba pouze třetinu této hmotnosti (50 až 60 tun).

Podívejte se na nejoblíbenější typové projekty 3+kk včetně jejich aktuálních cen a půdorysů.

Katalog typových projektů →

Existují 2 možnosti postupu realizace betonových patek

Při zakládání betonových patek máte dvě možnosti postupu:

A) vybetonování patky,
B) vylití patky do předem připravené formy.

Princip obou technologií spočívá v několika betonových opěrách v zemi. Na rozdíl od založení domu na základové desce tedy vznikne pod rodinným domem volný prostor, který je výhodný z hlediska větrání a zabránění přímého kontaktu dřevostavby s terénem (optimální výška je 60 cm). Podrobně se problematice zabránění navlhnutí věnujeme v závěru článku.

Vzdálenost patek i správné dimenzování je závislé na mohutnosti konstrukce a stavu zeminy (podmáčené, jílovité, stabilní podloží) – tyto parametry vám určí statik. Vždy však platí pravidlo, že by základy měly zasahovat do nezámrzné hloubky (minimálně 0,8–1,2 m). Další tipy ohledně založení na betonových patkách se dočtete v galerii.

A) Postup vybetonování základových patek

1. Vykopejte jámu pro budoucí základ.
2. Zformujte bednění pro nadzemní část patky.
3. Základ vybetonujte a do čerstvého betonu instalujte kotvicí prvek.
4. Nechte konstrukci důkladně zaschnout.
5. Po vyzrání betonu odstraňte bednění a instalujte podlahové nosníky.

Fotopostup realizace naleznete zde.

B) Postup vylití betonové patky do formy

1. Vykopejte jámu pro budoucí základ.
2. Zpevněte dno jámy betonem a do vložte do něj ocelovou výztuž, která propojí toto zpevnění s budoucím betonovým pilířkem.
3. Připravte si formu pro základ.
4. Formu obsypte, udusejte, zalijte betonem a vložte vycentrované kování.
5. Nechte konstrukci důkladně zaschnout.

Fotopostup realizace naleznete zde.

Dále namísto klasického uložení podlahy na betonovou desku budete stavět dřevěný rošt, který musíte řádně zaizolovat.

V Americe to už pochopili. Říkají tomu „crawl space“

V USA je zakládání rodinných domů na betonových patkách zcela běžné. Tomuto vyzdvižení stavby nad terén se říká tzv. crawl space, v překladu „průlezný prostor“ (založení domu s odvětrávanou dutinou). Volný prostor pod domem má dvě značné výhody, jimiž jsou:

  • větrání spodní stavby,
  • možnost případných oprav ležatých rozvodů vody a odpadu.

Kvůli správnému větrání i údržbě je stanovena minimální výška průlezného prostoru na 60 cm.

„Podle mě moderní dřevostavby nepotřebují tak velké základy. V České republice jsou základové betonové desky jakýsi standard, ale chápu to. V USA se častěji používá crawl space,“ říká paní Lída, majitelka dřevostavby ve středních Čechách.

Stavařka z USA si nechala postavit dřevostavbu v Česku. Odhalila zásadní nedostatky

V boji s vlhkostí je velmi snadné prohrát

Podstatnou nevýhodou založení dřevostavby na betonových patkách je častější tvorba plísní a hniloba dřeva. Příčinou je špatné provedení větrání spodní stavby.

Dřevostavbu na Pardubicku vybudovali svépomocí. Bungalov stojí 2,5 m nad zemí

Zabraňte šíření vlhkosti správným spádováním terénu 

Nezbytnou nutností je zajištění spádování terénu. Téměř vždy se realizují drenáže kolem obvodových stěn a odvody vody, aby nedošlo k tvorbě kaluží z přívalových dešťů či tání sněhu na jaře.

Češi mnohdy ignorují vlhkost ze zeminy z „úsporných“ důvodů

V zahraničí se zemní vlhkost zcela běžně zajišťuje parozábranou na terénu. V Česku se nicméně toto opatření z „úsporných“ důvodů velmi často ignoruje.

Parozábranu je nezbytné vytáhnout až na prostupující základové konstrukce a instalace. Důležitá je její ochrana z horní strany proti mechanickému poškození i proti prorůstání rostlin (doporučuje se i položení štěrkového lože opatřeného geotextilií).

Jen blázen by hermeticky uzavřel spodní stavbu

Budou-li záměrně uzavřeny či ucpány větrací otvory, spodní stavba domu nebude dostatečně větrána, což povede k vytvoření příznivých podmínek pro růst plísní na povrchu konstrukcí, následnou hnilobu organického materiálu a korozi kovů. Pokud tedy budete chtít skrýt tyto betonové patky, je důležité, aby pod domem zůstala větraná vzduchová mezera. Umístěte větrací otvory:

  • poblíž stropu větraného prostoru,
  • do blízkosti rohů větraného prostoru,
  • tak, aby větrání bylo příčné pro různé směry větru.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
12.10.2023

Photocredit: Wataru Aoyama, v2com (se souhlasem)

10

Rozdělení základových konstrukcí vhodných pro dřevostavby

Chystáte se stavět nový dům? Podívejte se, jaké máte možnosti pro jeho založení... Číst více →Úplně jiná dřevostavba: Návrh tvaru a konstrukce nulového domu

Pravděpodobně budete překvapeni, jak snadné a levné je postavit zdravý a ekologický dům, který má takřka nulový provoz. Podívejte se s námi na návrh úplně jiné dřevostavby... Číst více →Drenážní potrubí je důležité u každých základů – uložení zvládnete svépomocí

Víte, proč se kolem základových konstrukcí po obvodu stavby umísťuje drenážní potrubí? Odpověď naleznete v následujícím článku... Číst více →Mladý pár má plnohodnotné bydlení ze dvou minidomků: v jednom žijí, ve druhém pracují

Mladý pár vyměnil ruch velkoměsta za život na venkově ve dvou mobilních domcích, ve kterých bydlí i pracují. Podívejte se, jak se jim stavba jejich nového domova povedla... Číst více →Petr: Mini domek místo chalupy jsme si postavili na Šumavě

Petr a Lucie se rozhodli pro moderní způsob chalupaření. Postavili si na Šumavě krásný mini domek místo chalupy a nemůžou si ho vynachválit. Prozradili i cenu... Číst více →Dřevostavba se zelenou střechou zateplená pomocí slámy a omítnuta hlínou

V dnešním článku jsme si pro vás připravili přírodní dřevostavbu, která na první pohled dokonale splývá se svým okolím. Podívejte se, jak vznikala krok za krokem... Číst více →Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Líbí se vám modulární domky? Přečtěte si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a prohlédněte si bohatou galerii modulových dřevostaveb... Číst více →Stavařka z USA si nechala postavit dřevostavbu v Česku. Odhalila zásadní nedostatky

Paní Lída se po letech života v USA rozhodla usadit nedaleko Prahy na klidném venkově, kde si nechala postavit bungalov 4+kk na základě svého vlastního návrhu. Jaké vidí hlavní rozdíly mezi českými a americkými dřevostavbami?.. Číst více →Stavba kutilské dílny svépomocí – kde ušetřit na základové konstrukci

Pan Daniel se rozhodl postavit si na zahradě moderní dílnu. Podělil se o postup výroby, seznam materiálů i ceny... Číst více →