HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Modulové domy jsou oblíbenou variantou klasických dřevostaveb a rodinných domů vůbec. Stále více lidí objevuje kouzlo menších domků a oceňuje rychlost výstavby a mnohdy nižší pořizovací cenu. Modulární dřevostavby ale nemusí být jen malé domky. Existují i velké a luxusní stavby, které vznikly z modulů. Pojďme si v tom udělat jasno a shrnout si základní pojmy v tematice modulových domů.


modulový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: © Wikkelhouse / Yvonne Witte (se souhlasem)

Co jsou modulové domy? 

Modulové (modulární) domy jsou domy kontejnerového typu, které se dají sestavit z jednotlivých modulů. Moduly jsou vyrobeny vždy v suchém prostředí ve výrobní hale, a to včetně rozvodů a vnitřního vybavení. Následně jsou moduly převezeny na stavební pozemek, kde se smontují dohromady. Jedná se o moderní alternativu bydlení, jehož hlavní výhodou je variabilita, rychlost a cena.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: © Wikkelhouse / Yvonne Witte (se souhlasem), Nelson Kon, Tawny Mayo, Evgeniy Lider

Jsou modulové domy vždy dřevostavby?

Co se týče materiálů, není u modulových domů v podstatě žádné omezení. Pokud tedy plánujete stavbu modulového domu a zároveň chcete, aby se jednalo o dřevostavbu, zjistěte si u vámi vybraných firem, jakou technologii a materiály používají. Zajímavé modulové dřevostavby si můžete prohlédnout v naší galerii.

Modulová dřevostavba vs. montovaná dřevostavba. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Modulová dřevostavba a montovaná dřevostavba z prefabrikovaných panelů mají společné to, že velká část výroby probíhá ve výrobní hale. Rozdíl pak spočívá v tom, že u montované dřevostavby se v hale vyrábí stěnové panely, které se následně montují na pozemku, kde také probíhají všechny následné práce, jako jsou rozvody elektřiny, vody, podlaha atd. Kdežto u modulového domu se v hale vyrábí celý modul, který se pak pouze dopraví na pozemek a uloží na připravené základy. Celý proces je tak velmi rychlý a může probíhat za jakéhokoliv počasí.

Bude vás zajímat: Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

Existuje ale ještě další pohled a způsob výstavby modulových domů, a to takový, že stavba neprobíhá z celých modulů, ale z modulových dílů, které jsou variabilnější a výsledný dům je víc podobný klasickému domu. Přečtěte si o takovém modulovém domě v článku Modulární dům z lepenky a dřeva.

Rychlost výstavby modulových domů

Rychlost výstavby je asi největší předností modulových domů. Instalace a realizace modulového bydlení trvá v řádech pouhých hodin. A to nejen u malých staveb a rodinných domů. Z modulů se po světě staví i velké stavby, např. hotely, bytové domy či administrativní budovy. Podívejte se ve videu na příklad 10patrového domu z modulů postaveného v Číně za pouhý jeden den.

Jaké základy si pro modulový dům připravit?

Výhodou modulových domů je to, že nepotřebují klasickou základovou desku, respektive její použití je spíše nežádoucí, pokud to vyloženě nevyžaduje půda na pozemku. Nejčastěji se jako základ pod modulovou dřevostavbu používají zemní vruty, jejichž příprava je velmi rychlá a snadná. Navíc se s jejich pomocí dají dobře vyrovnat terénní nerovnosti a velkou výhodou je jejich demontovatelnost a možnost opětovného použití na jiném pozemku. Další možností, jak usadit modulový dům na pozemek, jsou betonové patky. U nich už je ale příprava o něco složitější.

Mohlo by vás zajímat: Modulové domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Kontejnerové domy jako nouzové řešení i luxusní bydlení

Jedním z typů modulárních staveb jsou kontejnerové domy. Když se řekne kontejnerový dům, možná si představíte oprýskané plechové kontejnery, jaké jsou k vidění například na staveništích, kde slouží jako přechodné ubytování pro dělníky. To už ale dnes není zdaleka jediné využití tohoto typu stavby. Kontejnerové domy se hojně využívají jako nouzové řešení při přírodních katastrofách a dalších krizových situacích, zejména v zahraničí je toto řešení již zcela běžné. Zároveň se v posledních letech začaly stavět luxusní kontejnerové domy, které si v ničem nezadají s mnohem dražšími rodinnými domy.

Mohlo by vás zajímat: Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Modulární domy jako levnější varianta dřevostavby. Jak je to s cenou doopravdy?

Možná zvažujete modulovou dřevostavbu, protože jste přesvědčení, že je levnější než klasická dřevostavba. A při pohledu na ceny se to tak opravdu na první pohled zdá. Nenechte se ale zmást. Když si spočítáte cenu za 1 m2, zjistíte, že ceny jsou velmi podobné, naopak u modulových domů vychází cena za 1 m2 často vyšší než u montované dřevostavby. Výhodou tedy cena může být pouze v případě, že vám stačí malá zastavěná plocha, kterou modulový domek nabízí. Nezapomeňte se také u dodavatele detailně informovat o rozsahu dodávky za smluvenou cenu. U různých firem se to může značně lišit.

Jaké další výhody a nevýhody modulové domky nabízí?

Nespornou a asi největší výhodou modulových dřevostaveb je již zmíněná rychlost jejich výstavby a také fakt, že stavba může probíhat v jakémkoliv ročním období a za jakéhokoliv počasí. Další velké plus je variabilita prostoru a možnost přidat v budoucnu další moduly, pokud byste chtěli dům zvětšit. U domů do 50 m2 nepotřebujete řešit štítek energetické náročnosti a u těch nejmenších domků do 25 m2 při splnění všech náležitostí nepotřebujete ani stavební povolení.

Nevýhodou můžou být horší izolační vlastnosti, které obvykle modulové domy mají, a pro někoho také nedostatek prostoru.

Modulové domy na klíč i na dokončení

Stejně jako u klasických dřevostaveb, i u modulových domů si můžete vybrat, jestli chcete stavbu na klíč nebo na dokončení, případně pouze hrubou stavbu, kterou ale nemusí nabízet všechny firmy. Své požadavky řešte vždy individuálně s vámi vybranou stavební společností.

Mohlo by vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.03.2022

Photocredit: © Wikkelhouse / Yvonne Witte (se souhlasem)

9

Video: Modulární chata připomínající hromadu klád

Na první pohled hromada klád. O co se však doopravdy jedná? Tahle modulární chata může být čímkoliv!

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Malá modulová dřevostavba je ideálním bydlením pro staršího člověka. Mamince pana Romana se osvědčila. Díky novému domovu se jí totiž změnil život. Navštivte ji s námi.

Modulární dům z lepenky a dřeva – je zcela rozložitelný a za rozumnou cenu

Podívejte se s námi do modulárních domů Wikkelhouse z dílny nizozemských tvůrců. Jsou ekologické, krásné a s mnohým využitím. Známe i cenu.

Modulární dům ze dřeva s atraktivní modrou fasádou

Jednoduchá konstrukce letního domku se nachází v Jižní Americe, přibližně 60 km od největšího města Brazílie, Sao Paula.

Video: Mini chata z obytného kontejneru – má luxusní interiér i výhledy

Obytný kontejner je skvělou nízkonákladovou variantou bydlení pro lidi, kteří nepotřebují velké přepychové domy. Podívejte se na krátkou video prohlídku obytného kontejneru na skalách.

4 důvody, proč jsou pro založení dřevostavby lepší zemní vruty než beton

Co je to zemní vrut a opravdu se hodí pro založení dřevostavby? Přečtěte si, jaké jsou výhody zemních vrutů a na co všechno je možné je využít.

Modulový tiny house umí nabídnout i prostorné bydlení

Okouzlily vás originální modulové domy? Pojďte se s námi podívat do Holandska, kde stojí hned několik takových unikátních domků různých velikostí.

Celoroční modulové domy jsou hitem – v čem je tiny house jedinečný a kolik stojí?

Bydlení v malých modulových domech – jak je to se stavebním povolením a co vše ukrývá tento tiny house pro celoroční plnohodnotné bydlení?

Levné domy na klíč – 10 nejdostupnějších od českých firem

Peníze vždy hrály důležitou roli a hýbou světem i dnes. Podívejte se na levné domy – výběr těch nejoblíbenějších a nejdostupnějších českých domů.

Mladí bez úspor chtějí bydlet ve svém. Jaké mají možnosti při dnešních cenách? Kompletní návod a výpočet

Ceny bydlení jsou opravdu vysoké a mnoho lidí tak přišlo o sen mít vlastní nemovitost. Cesta však stále existuje. V následujícím článku si názorně ukážeme, jak si i mladý manželský pár s průměrným příjmem může pořídit vlastní bydlení bez dlouhé hypotéky.