HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba se zelenou střechou zateplená pomocí slámy a omítnuta hlínou

Svět dřevostaveb se netočí jenom kolem použitého dřeva na nosné konstrukce stěn, stropu či střechy, ale jsou to také přírodní materiály, které ve funkčním spojení vytváří přírodní stavby. Ozeleněné střechy nebo tepelná izolace ze slámy, to je jen malý výčet přírodních materiálů, které do dřevostavby lze zabudovat. A takové hliněné omítky a ručně opracované dřevo jsou důkazem poctivé ruční práce, která se v poslední době vidí málokdy.


Přírodní dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ziggy Liloia (Flickr CC by 2.0)

Vše začíná u plánů a přípravy

I u menší stavby, jako je tato popisovaná přírodní dřevostavba menších proporcí, je důležitá alespoň základní projektová dokumentace. Díky ní dokážeme nejenom rozplánovat etapy výstavby, ale také poslouží pro objednání potřebného množství materiálu. Při objednání materiálů je vždy dobré kalkulovat s určitým množstvím navíc, protože je potřeba počítat s jeho prořezem. Přírodní dřevostavbu, na jejíž postup výstavby se můžete podívat ve fotogalerii, postavila parta zručných řemeslníků.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ziggy Liloia (Flickr CC by 2.0)

Základy stavby

Pro základovou konstrukci byly zvoleny betonové patky. Jejich umístění vycházelo z projektu. Pro zemní práce v místě patek byl použitý motorový vrták, který se využívá například při hloubení jámy pro sloupek plotu. Jako bednění pro jednotlivé patky posloužil válcový tubus z pevného kartonu, který se nařezal na potřebné délky. Válcové patky jsou z důvodu estetiky použity pouze jako konstrukce nad terénem. Do připravené jámy se osadilo bednění a zalilo se betonovou směsí. Do čerstvého betonu se vložila ocelová tyč pro budoucí připevnění dřevěných zakládacích hranolů.

Podlahový rošt

Na betonové patky se osadily zakládací hranoly, které se provázaly s připravenou ocelí. Tyto trámy byly z velké části ručně opracované a byly do nich vydlabány potřebné drážky pro převazbu jednotlivých hranolů. Zakládací dřevěné profily se v délce napojovaly tak, že spoj dvou hranolů ležel vždy na základové patce. Samotné podlahové nosníky se k těmto hranolům kotvily pomocí ocelových třmenů. Následovalo položení záklopu z palubek na pero a drážku. Jelikož půdorys stavby nemá pravidelný tvar, byly přesahy palubek zařezány někdy i pod úhlem.

Nosný skelet pro stěny

Samotná stavba je konstrukčně řešena jako dřevěný skelet. Jedná se tedy o masivní dřevěné sloupy, které jsou rozměru přibližně 200 × 200 mm a jejich kotvení do podlahového roštu bylo provedeno přes čep, který se vyřezal u paty sloupu. Tento dřevěný prvek se následně osadil do otvoru (dlabu) v zakládacím hranolu.

Skeletová dřevostavba se od té rámové odlišuje v tom, že stropní konstrukce se nepokládá na stěny, ale připevňuje se k nosným. Bylo tedy zapotřebí sloupy přichystat do výšky přibližně 4 metrů. Tyto sloupky pak byly vztyčovány pomocí lan ve více lidech. K nosným sloupům pak byly připevněny stropní průvlaky, do kterých se nakotvila dřevěná stropní žebra na ocelové třmeny obdobně jako u podlahových nosníků.

Konstrukce krovu a zateplení stavby

Na připravenou stropní konstrukci se dále navázalo vazbou krovu. Zde byly zvoleny masivnější krokve a jejich vzdálenosti tak mezi sebou mohli být větší. Záklop krokví se udělal z dřevěných prken. Takto provizorně zastřešená stavba byla připravená pro navazující práce. Jako první se vytvořilo orámování pro budoucí okna a vstupní dveře. Pracovníci pak začali stavbu zateplovat balíky slámy. Mezery mezi jednotlivými balíky se vyplnily slámou smíchanou s hlínou. Následovalo vytvoření hliněných omítek, které se nanášely a vyhlazovaly ručně, což obnášelo určitou dávku šikovnosti. Vnitřní povrch slámové izolace se taktéž opatřil touto omítkou.

Zelená střecha a dřevěná fasáda

Záklop střechy se přetáhl folií a následovalo vytvoření tzv. zelené střechy, která umožňuje pěstovat rostliny přímo na plochách střech – jak šikmé, tak ploché. Vytvoření takové střechy bylo poměrně náročné, protože zelená střecha obsahuje větší množství vrstev a materiálů pro zajištění její funkčnosti. Velká pozornost je u těchto střech věnována také výběru ochranných fólií proti vodě, aby nedošlo k zatékání do interiéru. Z venkovní strany stěn dřevostavby byl proveden dřevěný obklad pomocí nesámovaných dřevěných prken. Ta byla následně natřena ochrannou lazurou.

Dokončovací práce

Do stavebních otvorů byly osazeny dřevěné dveře a jednoduchá okna. Pro přístup do patra bylo zrealizováno dřevěné schodiště. Vytápění stavby je zajištěno pomocí krbových kamen napojených na nerezový komín, který je umístěný podél fasády. Zajímavou kapitolou bylo vytvoření drážek pro kabeláž elektroinstalací, zásuvek a vypínačů. Na venkovní straně stavby práce pokračovaly malbou hliněné omítky, zhotovení balkonu a přístupových schodů u vstupních dveří. Výsledek party kamarádů je nádherná přírodní dřevostavba, která může být inspirací pro všechny kutili, kteří přemýšlejí o stavbě dřevostavby svépomocí. Inspirujte se v naší fotogalerii,

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.12.2021

Photocredit: Ziggy Liloia (Flickr CC by 2.0)

0

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?

Izolaci slaměného domu pořídíte za 30 000 Kč

Chcete si postavit dům z alternativních materiálů? Zkuste slámu. Ušetříte s ní spoustu peněz za vytápění. V čem jsou její další výhody a co si určitě pohlídat?

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Pouze dobrá parta přátel, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, stačí k tomu, abyste si mohli postavit dřevěnou chatu v lese.

Slaměné domy – stavění, jak ho neznáte

Domy ze slámy nejsou zapomenutá historie. Naopak jich u nás pořád přibývá. Co je vlastně takový „slamák“? A jak vypadá? To se dozvíte v tomto článku.

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.

Samonosná slaměná kopule je první svého druhu na světě. Interiér si majitelé nemohou vynachválit

Jedinečná stavba od známého architekta právem budí pozornost. Její majitelé, slovenští architekti, nás nechali nahlédnout dovnitř.

Starý hliněný dům z 19. století citlivě zmodernizovali. Z chlívku mají terasu

Starou hliněnou stavbu přeměnilo architektonické studio na krásný rodinný dům. Interiér nové dřevostavby je moderní, prosvětlený a nabízí krásné prostředí.

Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy

Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami.

Zedníci brzy přijdou o práci. Budou nahrazeni drony

Drony možná představují budoucnost ve stavebnictví. Jak velký je jejich potenciál a jak vypadá realizace fasády dronem?