HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

17letý student Radek si vlastníma rukama staví mini domek na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Dnešní článek bude tak trochu jiný. Dům, který vidíte na fotce, nepostavil žádný zkušený stavař, ani jej nenavrhl žádný architekt. Hlavním hrdinou tohoto příběhu je 17letý student Radek z Karlových Varů, který si domeček na kolečkách staví úplně sám. Přečtěte si o stavbě a o tom, jak si Radek plní dětský sen.


17letý student Radek si vlastníma rukama staví mini domek na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Radek Pospíšil

Ahoj, jmenuji se Radek, je mi 17 let a studuji stavební školu v Karlových Varech, obor truhlář. Už jako malý jsem si chtěl postavit nějaký domek…“ Tak začíná příspěvek na Facebooku, který spustil lavinu obdivu a pochvalných komentářů. A není divu. Radek v několika větách a fotkách ukázal, že i mezi mladými, respektive dospívajícími lidmi se najde někdo, kdo umí pracovat rukama a práce ho baví. To byl ostatně také důvod, proč se o svůj příběh podělil. To a také touha inspirovat ostatní a ukázat jim, že vlastní bydlení si zvládne postavit každý, kdo jen trochu chce. Fotky z průběhu stavby si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Radek Pospíšil

Dětský sen o vlastním domku se proměnil ve skutečnost

Radek po vlastním domečku toužil už od dětství. Nejdřív jej viděl jako místo, kde by se scházel s kamarády, postupně tato touha přerostla v sen postavit si vlastní bydlení. A protože našel podporu u svých rodičů, před rokem se jeho přání splnilo, a on si tak ve svých 16 letech začal stavět svůj vysněný domeček. Inspiroval se v zahraničí, kde je tiny house velkým trendem posledních let. Navíc pro domek na kolečkách nemusíte mít téměř žádná povolení a stavba je cenově dostupná.

Radek byl tak hodný a odpověděl nám na pár otázek. Přečtěte si rozhovor o stavbě mini domku a Radkových plánech do budoucnosti.

Radku, kdy tě napadl tento konkrétní dům a kdo udělal návrh?

Nápad se postupně vyvíjel a ke svému finále dospěl v květnu 2019. Plán podvozku jsme koupili, protože je to celkem specifická stavba. Návrh je pak více dílo mé a mého otce, který má praxi ve stavění dřevostaveb.

Předpokládám, že stavbu financují rodiče? Šli do toho s tebou „dobrovolně“?

Jojo, financují. Šli do toho úplně dobrovolně, to, že jsem se k tomu „rozhoupal“, je více jejich práce. Plně mě podporují. Mám super rodiče.

A prozradíš nám, na kolik domeček zatím vyšel peněz?

Zatím mě vyšel na 254 000 Kč.

Pomáhá ti se stavbou někdo?

Zpočátku bývalá přítelkyně, párkrát kamarád a občas táta, když potřebuji odbornou pomoc, nebo když se jedná o práci, kterou musí dělat dva. Ale většinu dělám sám.

Kde jsi získal všechny vědomosti o stavbě?

Kupodivu ne ze školy. Většinu mi radí táta, zbytek na internetu a od fanoušků na instagramu.

Kolik času denně stavbě věnuješ a jak se ti to daří skloubit se školou?

Průměrně 3 hodiny, o víkendech víc. Se školou se to celkem skloubit dá, snažím se na stavbu chodit každý den po škole plus víkendy, prázdniny a tak. Pomohla mi teď i covidová doba.

A kde domeček stojí?

Zatím hned vedle domu, kde bydlím s rodiči. Čili na pozemku rodičů. A časem si chci pořídit vlastní pozemek a převézt si ho. To je jeho nesporná výhoda.

Kdy myslíš, že bude domeček kompletně hotový k nastěhování?

Už jsem měl spoustu optimistických plánů, které se nepovedlo uskutečnit. Doufám, že do konce roku 2020 bude hotový vnitřek, pak někdy fasáda, což závisí tak trochu i na penězích. :-)

Plánuješ se do něj přestěhovat hned, jak bude hotový?

Ano, to bych rád. Ale přemýšlím i o pronájmu, když budu v cizině, aby se trochu splatily náklady.

Čím by ses chtěl v budoucnu živit?

Zatím ještě nevím, ale po škole bych chtěl na pár let do ciziny, a pak uvidím. Rád bych pracoval se dřevem, ale spíše jako tesař než truhlář.

Co tě stavba vlastního domku naučila?

Stavění domku mě toho naučilo opravdu hodně, ale nejvíc jsem rád za všechny chyby, které dělám. Ze začátku mě to hrozně štvalo a demotivovalo, ale teď už vím, že lepší, než být naštvaný, je udělat to znovu, a pak z toho má člověk mnohem větší radost. Prostě chybami se člověk učí.

Střípky ze stavby mini domku:

 • Stavba začíná 1. července 2019. Radek je plný energie a nadšení.
 • Jako první přivádí na místo odpad, vodu a elektřinu. To celé zabere 3 dny.
 • Výroba podvozku je zajímavá, ale Radek si při ní uvědomuje, že železo není nic pro něj. To při zateplení podvozku, kdy na řadu přichází dřevo, si práci užívá mnohem víc.
 • Nejzábavnější a nejkrásnější prací je pro Radka výroba dřevěné konstrukce.
 • Na konci července 2019 je konstrukce obložená dřevovláknitými deskami a Radkovi dochází, že v domečku jednou bude bydlet.
 • Nejhorší prací je jednoznačně zateplování domku skelnou vatou.
 • Zvenku je domeček zatím překrytý fasádní folií, přes kterou přijde modřínový obklad.
 • Uvnitř jsou stěny obložené OSB deskami, ty jsou pobité latěmi, mezi které přijde lněná izolace a rozvody.
 • Rozvody elektřiny dělá Radek poprvé a při práci udělá také nejvíce chyb.
 • Uvnitř domečku má jedno stavební pouzdro pro posuvné dveře do mini koupelny. Montáž stavebního pouzdra mu připomíná lego a práce jde pěkně od ruky.
 • Okna jsou jediná věc na domě, které dělá firma.
 • Střechu dokončuje na začátku listopadu 2020, rychle než přijde škaredé počasí.

Parametry domku:

 • Vnější rozměry: 8 × 3 m
 • Užitná plocha: 20 m2
 • Skladba zdi: dřevovláknitá deska, KVH hranol, OSB deska, lněná izolace, střešní lať, sádrokarton

Jak je na tom domeček teď?

V současné chvíli je stavba v plném proudu, domeček je zateplený, má natažené rozvody a vsazená okna a dveře. Zvenku jej zatím pokrývá fasádní folie, na kterou přijde modřínový obklad s mezerami. Interiér by Radek rád dokončil ještě letos a my mu držíme palce. O jeho mini domku určitě neslyšíte naposledy, s Radkem zůstáváme ve spojení a budeme sledovat, jak jeho stavba pokračuje.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
04.12.2020

Photocredit: Radek Pospíšil

10

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE