HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Dnešní článek bude tak trochu jiný. Dům, který vidíte na fotce, nepostavil žádný zkušený stavař, ani jej nenavrhl žádný architekt. Hlavním hrdinou tohoto příběhu je 17letý student Radek z Karlových Varů, který si domeček na kolečkách staví úplně sám. Přečtěte si o stavbě a o tom, jak si Radek plní dětský sen.


tiny house na kolečkách svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Radek Pospíšil

Ahoj, jmenuji se Radek, je mi 17 let a studuji stavební školu v Karlových Varech, obor truhlář. Už jako malý jsem si chtěl postavit nějaký domek…“ Tak začíná příspěvek na Facebooku, který spustil lavinu obdivu a pochvalných komentářů. A není divu. Radek v několika větách a fotkách ukázal, že i mezi mladými, respektive dospívajícími lidmi se najde někdo, kdo umí pracovat rukama a práce ho baví. To byl ostatně také důvod, proč se o svůj příběh podělil. To a také touha inspirovat ostatní a ukázat jim, že vlastní bydlení si zvládne postavit každý, kdo jen trochu chce. Fotky z průběhu stavby si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Radek Pospíšil

Dětský sen o vlastním domku se proměnil ve skutečnost

Radek po vlastním domečku toužil už od dětství. Nejdřív jej viděl jako místo, kde by se scházel s kamarády, postupně tato touha přerostla v sen postavit si vlastní bydlení. A protože našel podporu u svých rodičů, před rokem se jeho přání splnilo, a on si tak ve svých 16 letech začal stavět svůj vysněný domeček. Inspiroval se v zahraničí, kde je tiny house velkým trendem posledních let. Navíc pro domek na kolečkách nemusíte mít téměř žádná povolení a stavba je cenově dostupná.

Radek byl tak hodný a odpověděl nám na pár otázek. Přečtěte si rozhovor o stavbě tiny housu a Radkových plánech do budoucnosti.

Radku, kdy tě napadl tento konkrétní tiny house a kdo udělal návrh?

Nápad se postupně vyvíjel a ke svému finále dospěl v květnu 2019. Plán podvozku jsme koupili, protože je to celkem specifická stavba. Návrh je pak více dílo mé a mého otce, který má praxi ve stavění dřevostaveb.

Předpokládám, že stavbu financují rodiče? Šli do toho s tebou „dobrovolně“?

Jojo, financují. Šli do toho úplně dobrovolně, to, že jsem se k tomu „rozhoupal“, je více jejich práce. Plně mě podporují. Mám super rodiče.

A prozradíš nám, na kolik tiny house zatím vyšel peněz?

Zatím mě vyšel na 254 000 Kč.

Pomáhá ti se stavbou někdo?

Zpočátku bývalá přítelkyně, párkrát kamarád a občas táta, když potřebuji odbornou pomoc, nebo když se jedná o práci, kterou musí dělat dva. Ale většinu dělám sám.

Kde jsi získal všechny vědomosti o stavbě?

Kupodivu ne ze školy. Většinu mi radí táta, zbytek na internetu a od fanoušků na instagramu.

Kolik času denně stavbě věnuješ a jak se ti to daří skloubit se školou?

Průměrně 3 hodiny, o víkendech víc. Se školou se to celkem skloubit dá, snažím se na stavbu chodit každý den po škole plus víkendy, prázdniny a tak. Pomohla mi teď i covidová doba.

A kde domeček stojí?

Zatím hned vedle domu, kde bydlím s rodiči. Čili na pozemku rodičů. A časem si chci pořídit vlastní pozemek a převézt si ho. To je jeho nesporná výhoda.

Kdy myslíš, že bude tiny house kompletně hotový k nastěhování?

Už jsem měl spoustu optimistických plánů, které se nepovedlo uskutečnit. Doufám, že do konce roku 2020 bude hotový vnitřek, pak někdy fasáda, což závisí tak trochu i na penězích. :-)

Plánuješ se do něj přestěhovat hned, jak bude hotový?

Ano, to bych rád. Ale přemýšlím i o pronájmu, když budu v cizině, aby se trochu splatily náklady.

Čím by ses chtěl v budoucnu živit?

Zatím ještě nevím, ale po škole bych chtěl na pár let do ciziny, a pak uvidím. Rád bych pracoval se dřevem, ale spíše jako tesař než truhlář.

Co tě stavba vlastního mini domku naučila?

Stavění domku mě toho naučilo opravdu hodně, ale nejvíc jsem rád za všechny chyby, které dělám. Ze začátku mě to hrozně štvalo a demotivovalo, ale teď už vím, že lepší, než být naštvaný, je udělat to znovu, a pak z toho má člověk mnohem větší radost. Prostě chybami se člověk učí.

Střípky ze stavby tiny housu:

 • Stavba začíná 1. července 2019. Radek je plný energie a nadšení.
 • Jako první přivádí na místo odpad, vodu a elektřinu. To celé zabere 3 dny.
 • Výroba podvozku je zajímavá, ale Radek si při ní uvědomuje, že železo není nic pro něj. To při zateplení podvozku, kdy na řadu přichází dřevo, si práci užívá mnohem víc.
 • Nejzábavnější a nejkrásnější prací je pro Radka výroba dřevěné konstrukce.
 • Na konci července 2019 je konstrukce obložená dřevovláknitými deskami a Radkovi dochází, že v domečku jednou bude bydlet.
 • Nejhorší prací je jednoznačně zateplování domku skelnou vatou.
 • Zvenku je domeček zatím překrytý fasádní folií, přes kterou přijde modřínový obklad.
 • Uvnitř jsou stěny obložené OSB deskami, ty jsou pobité latěmi, mezi které přijde lněná izolace a rozvody.
 • Rozvody elektřiny dělá Radek poprvé a při práci udělá také nejvíce chyb.
 • Uvnitř domečku má jedno stavební pouzdro pro posuvné dveře do mini koupelny. Montáž stavebního pouzdra mu připomíná lego a práce jde pěkně od ruky.
 • Okna jsou jediná věc na domě, které dělá firma.
 • Střechu dokončuje na začátku listopadu 2020, rychle než přijde škaredé počasí.

Parametry tiny housu:

 • Vnější rozměry: 8 × 3 m
 • Užitná plocha: 20 m2
 • Skladba zdi: dřevovláknitá deska, KVH hranol, OSB deska, lněná izolace, střešní lať, sádrokarton

Jak je na tom domeček teď?

V současné chvíli je stavba v plném proudu, domeček je zateplený, má natažené rozvody a vsazená okna a dveře. Zvenku jej zatím pokrývá fasádní folie, na kterou přijde modřínový obklad s mezerami. Interiér by Radek rád dokončil ještě letos a my mu držíme palce. O jeho tiny housu určitě neslyšíte naposledy, s Radkem zůstáváme ve spojení a budeme sledovat, jak jeho stavba pokračuje...

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.12.2020

Photocredit: Radek Pospíšil

11

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Tiny house, který rozhodně nikdo nepřehlédne

Krásný tiny house na kolečkách, který přitahuje pozornost každého kolemjdoucího a na cestách je naprosto nepřehlédnutelný.

Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek

Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech.

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.

Mobilní domy a stavební povolení

Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.

Postavte si levný a stylový mini domek svépomocí. Zn.: Za šest týdnů

Jak vyřešit vlastní bydlení levně, rychle a ekologicky? Postavte si mini domek na kolečkách svépomocí. Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Ze starého návěsu postavil Kamil svépomocí dům pro celou rodinu. Výsledek vás ohromí

Zveme vás na jedinečnou proměnu starého návěsu v krásný rodinný domek s fantastickou terasou. Neuvěříte, že tento dům skoro nic nestál.

Po matčině smrti si sourozenci postavili nádherný domek na kolečkách

Matčina smrt je po letech znovu spojila a díky tomu vznikl na Havaji krásný modrý tiny house na kolečkách. Přečtěte si silný rodinný příběh.

Mladé rodině se daří v okouzlujícím bílém domečku na kolečkách

Prodali velký dům a navrhli si malý domek na kolečkách. Každý člen rodiny má své místo a všichni se cítí spokojenější.