HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Minidomek, ve kterém má každý dostatek místa

Představa toho, jak má vypadat rodinné bydlení, se v posledních desetiletích výrazně mění. Tytam jsou velké dvougenerační domy se spoustou místností, ve kterých se dá uložit všechno, co se bude jednou hodit. Domy se zmenšují, s prostorem se šetří a malé domky, tzv. tiny house, jsou stále populárnější. Ušetří vám nejen stavební náklady, ale také údržba a provoz jsou výrazně levnější. A parádně se hodí do přírodního prostředí, obzvlášť když jsou postaveny ze dřeva a přírodních materiálů.


Minidomek, ve kterém má každý dostatek místa
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Cristobal Vial Arquitectos

Inspirace pro fanoušky malého bydlení

Pokud patříte mezi fanoušky jednoduchého životního stylu a hledáte inspiraci pro svůj budoucí příbytek, nenechte si ujít důmyslně provedený minidomek, který stojí daleko v chilské pustině. A i když se Chile může zdát hrozně daleko, domek, který si mladá rodina v tamním horách postavila, by mohl stát klidně i u nás.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Cristobal Vial Arquitectos

Malá obytná plocha a poloha domku byly velkou výzvou pro projektanty

Malý dřevěný domek stojí v poměrně řídce osídlené oblasti blízko města Matanzas v kraji Navidad. Stavby v této oblasti jsou omezeny maximální obytnou plochou 60 m2. Obytná plocha a poloha domku byly tedy největší výzvou pro architekty, kteří stavbu projektovali. Majitelé, rodina s dvěma malými dětmi, si totiž přáli plnohodnotný dům se třemi ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou a koupelnou. A k tomu ještě velkorysý venkovní prostor, který naštěstí ze strany administrativy nebyl omezen.

Poloha předurčila tvar a velikost stavby

Vzhledem k podmínkám, ve kterých se stavba nachází, bylo důležité jako první najít ideální polohu, která by umožňovala výhledy na Tichý oceán a bezprostřední okolí domku. Nutné bylo zachování a neporušení stávající vegetace, využití rokle a samozřejmě nalezení dobré orientace, která umožní přístup slunečním paprskům do všech místností domu po celý rok a zajistí i dobré větrání. Nakonec se majitelé rozhodli domek postavit podélně ve svahu. Aby do něj dobře zapadl, vymysleli specifickou strukturu tří samostatných celků.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěný Wave House je prodloužením moře

Tři celky spojuje chodba a neobvyklá střecha

Tři samostatné celky mají tři různé účely. První celek je určen společným prostorům. Je v něm umístěn obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. V druhé části, která je určena dvěma malým dětem, jsou dva pokoje. Třetí část patří rodičům, je zde jejich ložnice. Části jsou samostatné, odděleny volnými prostory mezi každou z nich, na jedné straně je ale spojuje chodba, na jejíž druhé straně se nachází dvě malé koupelny – jedna pro děti, druhá pro rodiče. Aby nedošlo k úplné ztrátě kontinuity, jsou jednotlivé části spojeny do jednoho celku štítovou střechou. Ta díky svému neobvyklému sklonu otevírá pohledy do krajiny po obou stranách a vpouští dostatek světla do všech místností i chodby.

Elektrickou samostatnost zajistí fotovoltaické panely na střeše

Celý domek je vyroben ze dřeva. Jednotlivé části byly přesně nařezány a upraveny v továrně a na místě už jen složeny. Všechny místnosti mají velká okna, která se dají otevřít a rozšířit tak prostor na terasu. Terasa kolem domku je poměrně velkorysá, zabírá 45 metrů čtverečných a částečně tak kompenzuje menší vnitřní prostory. Celá je pod střechou, takže se dá využívat i v období, kdy více prší. Střecha je navíc pokryta několika solárními panely, které dokážou zásobovat celý dům elektřinou. V chladnějších měsících vytápí dům a ohřívají vodu.

Mohlo by vás zajímat: Moderní dům ukrytý v poušti je naprosto soběstačný

Domek stojí uprostřed zatím neosídlené oblasti a pozemek kolem něj není ještě upraven, ale majitelé mají v plánu vytvořit krásnou zahradu obklopenou stromy okolních kopců.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.06.2020

Photocredit: Cristobal Vial Arquitectos

1

Bydlet v malém domě, myslet ve velkém

Bydlení v malém domě může nabídnout podstatně více než málo místa.

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Jedině chata, ke které ani nevede cesta, dokáže zajistit úplnou relaxaci a digitální detox. Dokázali byste v ní strávit pár dní?

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.

Mini domek „Toulavá kočka“ uchvátí prosluněným interiérem a výhledem na hvězdy

Jak do malého domku dostat co nejvíce slunečního světla? A co majitele vedlo k tomu pojmenovat svůj domov podle toulavé kočky?

Úplně jiná dřevostavba: Střešní plášť a reflexní izolace

Nulový dům je jedinečná stavba s minimální energetickou stopou. V tomto domě se využívá reflexní izolace, která dům ochrání před zimou a letními vedry. Jak funguje?

Pusťte se svépomocí do přestavby dodávky na obytňák. I tady využijete dřevo

Pokud vás láká svobodné a dobrodružné cestování, pusťte se do zajímavého projektu – přestavby vlastní obytné dodávky. Máme pro vás několik rad pro začátek.

Malý rustikální domek s plochou 20 metrů čtverečních slouží 5členné rodině

Minimalistický moderní domek splnil sen početné rodině. Má moderní, ale přesto rustikální design. Podívejte se, jak se pět lidí vejde na pouhých 20 metrů čtverečních.

Mladé rodině se daří v okouzlujícím bílém domečku na kolečkách

Prodali velký dům a navrhli si malý domek na kolečkách. Každý člen rodiny má své místo a všichni se cítí spokojenější.