HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Minidomek, ve kterém má každý dostatek místa

Představa toho, jak má vypadat rodinné bydlení, se v posledních desetiletích výrazně mění. Tytam jsou velké dvougenerační domy se spoustou místností, ve kterých se dá uložit všechno, co se bude jednou hodit. Domy se zmenšují, s prostorem se šetří a malé domky, tzv. tiny house, jsou stále populárnější. Ušetří vám nejen stavební náklady, ale také údržba a provoz jsou výrazně levnější. A parádně se hodí do přírodního prostředí, obzvlášť když jsou postaveny ze dřeva a přírodních materiálů.


Dřevěný domek pro mladou rodinu stojí uprostřed neobydlených hor
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Cristobal Vial Arquitectos

Inspirace pro fanoušky malého bydlení

Pokud patříte mezi fanoušky jednoduchého životního stylu a hledáte inspiraci pro svůj budoucí příbytek, nenechte si ujít důmyslně provedený minidomek, který stojí daleko v chilské pustině. A i když se Chile může zdát hrozně daleko, domek, který si mladá rodina v tamním horách postavila, by mohl stát klidně i u nás.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Cristobal Vial Arquitectos

Malá obytná plocha a poloha domku byly velkou výzvou pro projektanty

Malý dřevěný domek stojí v poměrně řídce osídlené oblasti blízko města Matanzas v kraji Navidad. Stavby v této oblasti jsou omezeny maximální obytnou plochou 60 m2. Obytná plocha a poloha domku byly tedy největší výzvou pro architekty, kteří stavbu projektovali. Majitelé, rodina s dvěma malými dětmi, si totiž přáli plnohodnotný dům se třemi ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou a koupelnou. A k tomu ještě velkorysý venkovní prostor, který naštěstí ze strany administrativy nebyl omezen.

Poloha předurčila tvar a velikost stavby

Vzhledem k podmínkám, ve kterých se stavba nachází, bylo důležité jako první najít ideální polohu, která by umožňovala výhledy na Tichý oceán a bezprostřední okolí domku. Nutné bylo zachování a neporušení stávající vegetace, využití rokle a samozřejmě nalezení dobré orientace, která umožní přístup slunečním paprskům do všech místností domu po celý rok a zajistí i dobré větrání. Nakonec se majitelé rozhodli domek postavit podélně ve svahu. Aby do něj dobře zapadl, vymysleli specifickou strukturu tří samostatných celků.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěný Wave House je prodloužením moře

Tři celky spojuje chodba a neobvyklá střecha

Tři samostatné celky mají tři různé účely. První celek je určen společným prostorům. Je v něm umístěn obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. V druhé části, která je určena dvěma malým dětem, jsou dva pokoje. Třetí část patří rodičům, je zde jejich ložnice. Části jsou samostatné, odděleny volnými prostory mezi každou z nich, na jedné straně je ale spojuje chodba, na jejíž druhé straně se nachází dvě malé koupelny – jedna pro děti, druhá pro rodiče. Aby nedošlo k úplné ztrátě kontinuity, jsou jednotlivé části spojeny do jednoho celku štítovou střechou. Ta díky svému neobvyklému sklonu otevírá pohledy do krajiny po obou stranách a vpouští dostatek světla do všech místností i chodby.

Elektrickou samostatnost zajistí fotovoltaické panely na střeše

Celý domek je vyroben ze dřeva. Jednotlivé části byly přesně nařezány a upraveny v továrně a na místě už jen složeny. Všechny místnosti mají velká okna, která se dají otevřít a rozšířit tak prostor na terasu. Terasa kolem domku je poměrně velkorysá, zabírá 45 metrů čtverečných a částečně tak kompenzuje menší vnitřní prostory. Celá je pod střechou, takže se dá využívat i v období, kdy více prší. Střecha je navíc pokryta několika solárními panely, které dokážou zásobovat celý dům elektřinou. V chladnějších měsících vytápí dům a ohřívají vodu.

Mohlo by vás zajímat: Moderní dům ukrytý v poušti je naprosto soběstačný

Domek stojí uprostřed zatím neosídlené oblasti a pozemek kolem něj není ještě upraven, ale majitelé mají v plánu vytvořit krásnou zahradu obklopenou stromy okolních kopců.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
11.06.2020

Photocredit: Cristobal Vial Arquitectos

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE