HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Proč Skandinávci milují dřevěné minidomky na kolečkách?

Skandinávské země patří v Evropě i ve světě mezi nejvyspělejší a v mnoha ohledech určují budoucí trendy. Skandinávský design pronikl do celého světa a jde ruku v ruce s jejich péčí o životní prostředí a snahu o trvalou udržitelnost. To vše se odráží i v bydlení. Touha neplýtvat, vlastnit méně věcí, mít menší spotřebu energie a větší svobodu je přivedla k domkům „tiny house“. A Skandinávci si je zamilovali.


Skandinávské domečky na kolečkách jsou nejen krásné, ale i praktické
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Norske Microhus

Asi nikoho nepřekvapí, že Skandinávci milují dřevěné domy, že neradi plýtvají a staví si domy především šetrné k životnímu prostředí. Proč si ale tolik oblíbili minidomky o pár metrech čtverečných, co vše jim takový styl bydlení dává a jakou má v severských zemích budoucnost? Na to jsme se zeptali zakladatele úspěšné norské firmy Norske Microhus, Davida Reiss-Andersena.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Norske Microhus

Davide, proč jste začali vyrábět právě minidomky na kolečkách?

Sami jsme si všimli, že zájem ze strany zákazníků o tiny house domky v Norsku a celé Skandinávii v posledních letech výrazně roste. A na druhou stranu, na skandinávském trhu není dostatečná nabídka kvalitních a dostupných domků na kolečkách a my jsme v tomto nedostatku viděli naši příležitost. Naším hlavním cílem tedy bylo vyvinout a nabídnout kvalitní minidomky za přijatelnou cenu. Vidíme, že roste povědomí o kompaktním životě, minimalismu a zaměření na environmentální a udržitelný způsob života. Chceme lidem pomoci k nové svobodě v jejich životech, aby žili s menším množstvím věcí, nižšími náklady na materiály, nižší spotřebou energie a produkovali méně odpadu.

Mohlo by vás zajímat: Život v duchu minimalismu aneb úklid podle Marie Kondo

Kdo nejčastěji jeví o dřevěné mobilní domky zájem?

Větší část našich zákazníků tvoří tzv. mileniálové, kteří si chtějí koupit svůj první domov. Vzhledem k tomu, že ceny bytů ve městech jsou momentálně extrémně vysoké, je koupě minidomku jedním z řešení, jak vlastnit nějakou nemovitost bez vysoké hypotéky. Máme však i zákazníky z ostatních věkových skupin, kteří chtějí vyzkoušet něco jiného nebo jen mít malou chatu v horách.

Co pro vás znamená trvalá udržitelnost bydlení?

Vytvářet trvale udržitelné a ekologické bydlení je jedním z důvodů existence naší společnosti. Devastace životního prostředí se stala globálním problémem a my si myslíme, že bychom se všichni měli nějak podílet na jeho řešení. Vidíme, že minidomky mohou být udržitelným způsobem života. Chceme nabídnout nový způsob myšlení o moderním životě a vidíme, že právě tiny houses můžou být jednou z několika odpovědí na tyto důležité otázky. Bydlení v malém domě nemusí být pro každého, ale hodně lidem dokáže poskytnout i nové aspekty života.

Mohlo by vás zajímat: Fenomén tiny house: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Čím jsou vaše domky na kolečkách typické či výjimečné?

Naše minidomky jsou založeny na skandinávském designu. Snažili jsme se, aby to byl mix mezi tradičním způsobem stavby a moderním vzhledem. V našem procesu navrhování bylo důležité najít správnou rovnováhu mezi nimi. Použití materiálů je tradiční, ale díky tomu, že se jedná o malý dům, jde o moderní produkt. Stále děláme, co můžeme, abychom začlenili moderní myšlenky a techniky.

Skandinávie je, co se týče přírody a počasí, obrovsky rozmanitá. Máme jasná teplá léta s půlnočním sluncem a velmi chladné a tmavé zimy. Je proto nutné, aby naše domky mohly být použity za všech povětrnostních podmínek, zejména v zimě. Snažíme se vytvořit prostředí, které je útulné a pohodlné. Také vždy zajistíme, aby se za dobrých letních dnů dal interiér skutečně otevřít, propojit s exteriérem a například vytvořit malou terasu před domem. Naše minidomky na kolečkách mají délku od 6,5 do 7,5 m a šířku 2,5 m. Menší modely mají 19,5 m2, větší 22 m2.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.07.2020

Photocredit: Norske Microhus

2

Mobilní domy – jsou vhodné pro celoroční bydlení?

Líbí se vám mobilní domy? V České republice je to rostoucí trend. Hodí se mobilní dům k celoročnímu bydlení?

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek

Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech.

Mobilní domy a stavební povolení

Chcete ušetřit? Plánujete stěhování do mobilního domu? V tom případě si v našem článku zjistěte, co je třeba udělat před jeho umístěním na pozemek.

Atypickou chatu si postavila rodina na severu. Střešní okna tu hrají prim

Postavili si netypickou chatu na severu pro rodinné víkendy. Každý pokoj je tu jako samostatná stavba. Proč? A jak vypadají netradiční střešní okna?

Po matčině smrti si sourozenci postavili nádherný domek na kolečkách

Matčina smrt je po letech znovu spojila a díky tomu vznikl na Havaji krásný modrý tiny house na kolečkách. Přečtěte si silný rodinný příběh.

Mladé rodině se daří v okouzlujícím bílém domečku na kolečkách

Prodali velký dům a navrhli si malý domek na kolečkách. Každý člen rodiny má své místo a všichni se cítí spokojenější.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.