HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!

Ve Velké Británii s jistou dávkou melancholie vzpomínají na romantiku dávných časů. Součástí jejich představ je i sálající teplo, která produkuje dřevo příjemně praskající v krbu. Jenže současníci, kteří po krbech a kamnech na dřevo tolik touží, už bohužel zapomněli, jak se správně topí. Výsledkem je znečištění ovzduší a hrozící opětovný zákaz topení dřevem na Ostrovech.


kamna na dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Stanze

Dřevo jako topivo? Proč ne. Je to přírodní zdroj energie, který je obnovitelný a za jasně nastavených podmínek i plně obnovitelný. Proto jej také podporuje Evropská unie. Jenže ve Velké Británii to ke své škodě vzali za špatný konec, a teď se nejspíš dočkají i definitivního zákazu využití dřeva jako domácího paliva. Kde s tímhle trochu nečekaným příběhem začít? Nejlépe v roce 1956, kdy Británie oficiálně zakázala topení dřevem v kamnech, v domácích topeništích.

Dým jako z uhláku

Důvodem pro tohle radikální opatření nebylo ani tak dřevo jako fakt, že nemajetní lidé tehdy přikládali kde čím. Jak to vypadalo? Staré hadry, noviny, trocha uhlí, něco málo petroleje na podpal a pak trocha dřeva, aby se neřeklo. Dým, který se s takovým topivem valí z jednoho komína, skutečně nepřehlédnete. A na předměstích anglických měst takhle v zimě zatápěly miliony domácností současně. Není divu, že zdejší klima bylo opravdu velmi znečištěné.

Aby se ve městech dalo dýchat

Počínaje rokem 1956 tedy vláda definitivně omezila provoz domácích topenišť, začala prosazovat zákaz prodeje palivového dříví, odrušila jednotlivé bodové zdroje znečištění.  Primárně šlo o velká města, na venkov tenhle zákaz nikdy úplně nedorazil. Navíc lidé na vesnicích měli na dosah kvalitní zdroje palivového dřeva, takže z tamních komínů neproudila tak smrtící směska. Ale stále platný stav zákazu otevřených topenišť ve městech přetrval až do dnešních dní.

Moderní kamna nekouří

Není to zase tak dávno, co začala v Británii přicházet do módy nová a moderní kamna na dřevo, stejně jako kryté domácí krby. Lidé tuhle „vzpomínku na staré časy“ rádi uvítali. V průběhu několika let se jich tu prodalo 1,5 milionu a každý rok je teď hlášeno 200 000 dalších prodaných kusů. Vše samozřejmě podléhá přísné regulaci. Každá kamna jsou nahlášena, musí je prohlédnout a nainstalovat odborník. A jejich používání je povoleno jen ve vybraných zónách měst, jinak by vás čekala pokuta 1000 liber. Až potud by všechno bylo v pořádku.

Mokré dřevo je problém

Dobrá a kvalitně spalující kamna by jistě vyhovovala vysokým nárokům na čistotu ovzduší. Pokud by tedy Britové žijící ve městech věděli, jak správně topit dřevem. A to je právě něco, co neumí, respektive nejspíš zapomněli. Největší problém? Zatápění mokrým dřevem! Ve starých kamnech po dědečkovi by nechytlo, ale v těch moderních to jde. A to je chyba. Sice „hoří“ na efekt, ale dochází přitom k nedostatečnému, nedokonalému spalování. Z komínů se tak zase hrne do ovzduší hezká řádka nečistot. Je to vážné?

Špatné topeniště je jako nákladní auto

Výzkumníci z londýnské King´s College teď tvrdí, že neoptimálně spravovaná kamna a krby jsou odpovědná za 31 % částicového znečištění nad městem. Prachové částice PM 2,5, které unikají z komínů lidí, co neumí správně topit, teď zamořují celý Londýn. A podobné je to i v Birminghamu nebo Brightonu. Moderní kamna by při správném naplnění suchým dřevem nic takového nedělala, ale takhle je prý jedno topeniště srovnatelné s emisní bilancí velkého náklaďáku. Ani hyperefektivní moderní kamna nebudou fungovat správně, když je nakrmíte mokrým dřevem.

Zakáže Británie kamna na dřevo?

Je to velké a pro Brity bolestivé téma. Natolik, že je musí řešit vláda. Domácí pohoda u krbu lidem vyhovuje a dřevo je skutečně pro britské politiky obnovitelným zdrojem energie. Jenže i znečištění ovzduší je velký problém. Znovu tak hrozí, že kvůli neoptimálnímu přístupu majitelů kamen a krbů ve městě dojde na jejich zákaz. Už teď je užívání kamen na dřevo mimo topnou sezónu zapovězené, a pokud se politici nedomluví jinak, v roce 2025 znovu vejde v platnost už jednou schválený zákon o zákazu topení tuhými palivy v domácnostech.

 

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
15.12.2018

Photocredit: Stanze

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE