HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

V čem nám prodejci lžou? Mýty a fakta při koupi kamen

Lži a polopravdy se objevují snad ve všech sférách lidského bytí. Není možné se tomu nešvaru vyhnout. Co možné je, a my jsme to vzali pevně do svých rukou, je poukázat na to, kde se pravda mění v regulérní blud. Přečtěte si mýty a fakta, která jsou spojené s koupí kamen u českých výrobců.


mýty a fakta při koupi kamen
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Dvě zásadní lži

Když se rozhodnete pro koupi kamen, potřebujete prodejci věřit. Ruku na srdce, v dnešní době to není vůbec jednouché. Níže v článku se dozvíte dvě velké lži, kterým spousta kupujících stále věří. Jak je to s lokálními topidly a co přesně zavádí norma, která přináší vyšší náklady pro spotřebitele?

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock

Od ledna 2022 musí sériově vyráběná krbová kamna a krbové vložky splňovat normu ekodesign – PRAVDA

A buďme za to rádi, protože díky této normě je provoz kamen ekologický a nezatěžuje výrazně životní prostředí. Ekodesign je směrnice, kterou schválila EU v roce 2015 a povinná je od 1. ledna 2022. Výrobci musí, tímto datem počínaje, uvádět na trh pouze spalovací zdroje, které tuto normu splňují. Díky uvedené směrnici ušetří spotřebitel až 40 % paliva, tudíž samá pozitiva! Porovnejte si aktuální ceny krbových kamen zde.

Nová směrnice ekodesign vyžaduje u topidel s uzavřenou spalovací komorou (kamna, sporáky):

  • Emise CO max. 1500 mg/m3
  • Pevné částice/prach max. 40 mg/m3
  • OGC max. 120 mg/m3
  • NOX max. 200 mg/m3

Všechny limitní hodnoty jsou uváděny při třináctiprocentním podílu kyslíku.

Již zavedená lokální topidla se nemohou využívat – LEŽ

I tentokrát vám určitě přinášíme, doufejme, velmi příznivou a jistě uspokojující informaci, protože se nemusíte vůbec ničeho bát. Veškerá lokální topidla, která jsou aktuálně v provozu, můžete bez obav nadále využívat.

Tato směrnice se vztahuje pouze na úplně nová topidla, která vyrazila do světa po 1. lednu 2022. Obecně ale můžeme říct, že výrobky, které jsou nové a uvádí se v současné době na trh, už směrnice ekodesignu nezpochybnitelně zajišťují, což zcela odpovídají podmínkám všem platným předpisům a stávajícím normám. Výrobci měli opravdu hodně času, aby se na nová pravidla dobře připravili. Mnozí upravili své výrobky a výrobní program v souladu s ekodesignem i několik let před začátkem jeho platnosti.

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby

Nová norma přináší vyšší náklady pro spotřebitele – LEŽ

Opak je pravdou. Jak již bylo popsáno výše, spotřebitel uspoří palivo ve značné procentuální výši. Nová norma je navíc maximálně ohleduplná k životnímu prostředí. Provozní náklady patří mezi nejnižší na trhu. A ruku na srdce, vzhledem k rostoucím poplatkům za energie je dřevo a topení dřevem jedna z nejlevnějších variant zdroje tepla. Dřevo je domácí obnovitelný zdroj, takže se nemusíte vázat na systém.

Nakupuji palivové dřevo – na co si dát pozor a jak ušetřit tisíce?

Výhody vytápěcích systémů na dřevo:

  • Ekologie a s tím spojená ochrana životního prostředí. Spalování dřeva navíc nepřispívá ke globálnímu oteplování naší planety.
  • Nízké provozní náklady.
  • Nezávislost na elektřině.
  • Nenahraditelná atmosféra.
  • Přijatelná uhlíková stopa – při správném topení palivovým dřevem se blížíme k tzv. uhlíkové neutralitě.

Vydáno dne:
04.04.2023

Photocredit: Shutterstock

2

Hypokaustní systém – vrchol kamnářského umění

Hodí se do dřevostaveb a jak vlastně funguje? Dozvíte se i na co si dát pozor.. Číst více →Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit.. Číst více →Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem

Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?.. Číst více →Krbová kamna litinová, nebo kachlová?

Jaké vlastnosti mají litinová a kachlová krbová kamna. Čtěte zde.. Číst více →Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?

Krbová kamna, která vytopí celý dům? Když k nim připojíte.. Číst více →Krbová kamna na dřevo, peletky, biolíh nebo elektřinu?

Krbová kamna na dřevo, líh nebo elektřinu, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Dozvíte se, jaké vlastnosti mají peletová kamna i jaké mají výhody a nevýhody. V článku rovněž najdete aktuální cenové srovnání všech druhů krbových kamen... Číst více →Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?

Kachlová kamna se znovu vrací, aby vytopila domy. Jsou opravdu tak účinná?.. Číst více →Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!

Britové fandí topení dřevem, ale zdá se, že trochu pozapomněli, jak se to správně dělá. A co vy, topíte také mokrým dřevem?.. Číst více →V Česku zachvátí požár 3 komíny každý den. Lidé opakují stále stejnou chybu

V loňském roce bylo hlášeno přes 1340 případů požáru komínů. V 85 % případů tomu lze jednoduše předejít prevencí... Číst více →Rekonstrukce tahovek v prvorepublikové vile. Topily nepřetržitě 100 let

Krásná bílá sloupová kachlová kamna topila v prvorepublikové vile nepřetržitě 100 let. A byla řádně zanesená. Podívejte se na kompletní rekonstrukci nádherných tahovek krok po kroku... Číst více →