HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Krb do dřevostavby – teplovzdušný nebo akumulační systém?

Pokud právě řešíte otázku "Jaký krb?", pak již jistě tušíte, že není krb jako krb. V minulém článku jsme se zabývali tím, jak vybrat vhodná krbová kamna podle jejich výkonu, protože všechna krbová kamna jsou vhodná právě do vaší dřevostavby.

V tomto článku si proto srovnáme výhody a nevýhody dvou základních typů krbových kamen, a to systém teplovzdušných krbů a systém sálavý akumulační.


Designový krb v interiéru dřevostavby

Krbová kamna v dřevostavbě dnes nejsou problém, mají však svá ALE

V dnešní době jsou krby a krbová kamna nedílnou součástí téměř každé novostavby. Klasickým krbem v kombinaci s teplovzdušným rozvodem se dá totiž vytápět i celý dům. Teplovzdušné akumulační kamna a krby pracují na principu cirkulace vzduchu tedy konvekce a poměr podílu tepla u těchto krbů je 20/80, tedy 20% sálavého tepla a 80% tepla konvečního.

Výhody teplovzdušného krbu v dřevostavbě:

 • relativně nízké pořizovací náklady
 • možnosti vytápět i vzdálené místnosti
 • pružnost topení

Nevýhody teplovzdušného krbu v dřevostavbě:

 • šíření přepáleného vzduchu (do teplovzdušného systému se s vzduchem nasává i prach a ten je ohříván výměníky o vysoké teplotě, což zvyšuje náchylnost k alergiím či astmatu)
 • výrazný rozdíl teploty vzduchu u stropu a při zemi
 • přesušení vzduchu
 • minimální akumulace

TIP: Řešíte krb ve Vašem domě a nevíte, která firma zvládne naplnit Vaše požadavky?

Zkuste našeho inteligentního Pomocníka, který zná české topenářské firmy a ví co která umí - vyzkoušet pomocníka.

Při instalaci teplovzdušného krbu do dřevostavby je navíc potřeba věnovat maximální pozornost instalaci rozvodů do konstrukce z ohledu na protipožární bezpečnost.

Bude Vás zajímat: Jak vybrat správná krbová kamna?

Sálavé akumulační krby jako další možné řešení

Jako další, efektivnější varianta se proto jeví instalace sálavého akumulačního systému, který pracuje na bázi využívání odpadního tepla. Teplo je nejdříve odebíráno ze spalinových cest pomocí výměníku, nebo akumulačních prstenců. Následně je teplo předáno do obestavby, která je postavena z vysoce akumulačního materiálu (například šamotu) a odtud pak pomocí sálání proudí do místnosti.

Sálavé teplo je proti konvekčnímu nejen daleko zdravější, ale i příjemnější – nejblíže má k teplu ze slunce. Sáláním se neohřívá vzduch, nýbrž  okolní předměty, od kterých se až druhotně ohřívá vzduch. Teplo se tak šíří rovnoměrně všemi směry a rozdíl teplot u stropu a při zemi jen minimální.

Poměr podílu tepla u akumulačních krbů je oproti teplovzdušným krbům opačný a to 80/20, tedy 80% sálavého tepla a 20% tepla konvečního.


Výhody akumulačního krbu v dřevostavbě:

 • akumulační kamna a krby vytápění velkou plochou o nižší teplotě (nedochází k víření prachu, vysušování a přepalování vzduchu)
 • spalování při vysoké teplotě s téměř minimálními emisemi (účinnost až 90%)
 • obrovská akumulační schopnost (dle velikosti obestavby cca 6 - 24 hodin

Nevýhody akumulačního krbu v dřevostavbě:

 • oproti klasickému konvekčnímu krbu vyšší pořizovací náklady
 • vyšší nároky na plochu obestavby
 • komplikovanější vytápění vzdálených místností

Akumulační topidla, která dnes najdete na českém trhu, se nejčastěji dělí na tři varianty:

Akumulační krby – při zachování vzhledu a designu standardního krbu přidává schopnost akumulace tepla a šíření pomocí sálání po dobu 6-10 hodin.

Bude Vás zajímat: Topíme dřevem: Krbové vložky, nebo kamna?

Akumulační kamna – oproti akumulačním krbům se jedná o větší a propracovanější stavbu. Je u nich použito více akumulačního materiálu, což prodlužuje dobu sálání na až 24hodin.

Kombinované topidla – nabízejí benefity akumulačních krbů (akumulace + sálání) a přidávají rychlost klasického teplovzdušného krbu. Mají ve stavbě uzavíratelné žaluzie, které se při potřebě rychlého tepla dají otevřít.

TIP: Podívejte se na různé cenové srovnání krbových kamen:

KRATKI Koza K9 černá
Zjistit cenu »


ROMOTOP Evora 04 AKUM
Zjistit cenu »


Tak jaký systém jste nakonec zvolili? Budete doma mít sálavé nebo konvenční teplo? Já osobně jsem do svého domu zvolil akumulační kamna (více si můžete přečíst v tomto rozhovoru), ale ne, že bych vás tím chtěl ovlivňovat! Rád bych slyšel, jaká byla vaše volba a jaké argumenty nakonec zvítězily. Napište mi do diskuse.

Zdroje ilustračních obrázků: designbuzz, banador

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.02.2014

Photocredit: Akustone.cz

6

Kdy se elektrické přímotopy vyplatí - 1. díl

Jsou elektrické přímotopy právem strašákem pro jejich drahý provoz? To zda a kdy se vám přímotop vyplatí naleznete v tomto seriálu.

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Proč a jak izolovat střechu, aby vám bylo doma příjemně v létě i v zimě?

Krbová kamna, jak vybrat ta správná

Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?

Krbová kamna, která vytopí celý dům? Když k nim připojíte

Bio krby: Je lihový krb jen hezká podívaná, nebo vás opravdu zahřeje?

Bio krby spalují biolíh a nepotřebují ke svému provozu komín. Mít je můžete třeba i v bytě. Vytopí vám však bio krby v obýváku celý byt? V článku se dozvíte, jaké jsou druhy bio krbů i kam je lze umístit.

Šamotové cihly do krbu a kamen: V čem jsou tak výjimečné?

Šamotové cihly slouží ke stavbě kamen, krbů nebo grilů. Šamot je tradiční materiál, který dobře akumuluje teplo. Jak šamotové cihly vybrat? A jak s nimi při stavbě krbu pracovat? Dočtete se v článku.

Ceny zahradních krbů začínají na 3 tisících. Jak si vybrat?

Jaké zahradní krby nabízí náš trh a který splní vaše představy a požadavky? Nabízíme pár tipů, jak při výběru a nákupu postupovat.

Britové doplácí na kouřící kamna. Hrozí jim i zákaz topení dřevem!

Britové fandí topení dřevem, ale zdá se, že trochu pozapomněli, jak se to správně dělá. A co vy, topíte také mokrým dřevem?

Volíte mezi krbem a krbovými kamny? Inspirujte se 40 moderními variantami

Chcete si pořídit krb, ale nemáte žádnou inspiraci? Pak jste na správném místě. Nechte se inspirovat více než 40 fotografiemi krbů a krbových kamen v naší galerii.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE