HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Kachlová kamna zažila slávu, pád i vzkříšení. Dnes patří k nejoblíbenějším kamnům českých domácností

Kachlová kamna, nebo chcete-li kachláky, se vrací do módy, a to tak, že s plnou parádou. Zamilovali si je nejen příznivci tradičního stylu bydlení, ale jejich moderní varianta je stále častější volbou i do novostaveb. Důvodem je nejenom jejich vzhled, ale především jejich skvělé akumulační schopnosti. Přečtěte si, proč dříve byla kachlová kamna známkou luxusu a podívejte se na bohatou fotogalerii plnou inspirace.


Kachlová kamna zažila slávu, pád i vzkříšení. Dnes patří k nejoblíbenějším kamnům českých domácností
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Mezi nejoblíbenější krbová kamna dnes patří ta kachlová. Jaká je jejich historie?

Historie kamnářství u nás sahá až do středověku, respektive k jeho konci. První kamna se k nám dostala již někdy ve 13. století, v 15. století se pak začalo rozvíjet kamnářské řemeslo a vznikala první kachlová kamna. Ta však tehdy byla luxusní záležitostí pro ty nejbohatší a k vidění byla pouze ve šlechtických sídlech, na hradech, zámcích a v klášterech. Venkované mívali doma otevřené ohniště na hliněné podlaze obložené kameny, později pak hliněné nebo kamenné pícky. Kachlová kamna se na venkov rozšířila až během 18. století.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Zlatý plamen, Ulrich Brunner GmbH, Veronika Šmerková

Ústřední topení vytlačilo kachlová kamna ze scény

V 19. století započala průmyslová výroba kachlových kamen. Do této doby originální kamna, kdy každý kus byl jedinečným uměleckým dílem, byla nahrazena sériovou výrobou. Po 2. světové válce pak začala vláda centrálního a ústředního topení a kachlová kamna upadla v zapomnění. Zanikl dokonce i samotný obor kamnářství. Ten oživilo až pár nadšenců na sklonku 20. století. Od té doby se obor úspěšně rozrůstá a krbová kamna si získávají opět své místo na výsluní.

Mohlo by vás zajímat: Kachlová kamna: Jak to, že zvládnou vytopit celý dům?

Kachlová kamna dnes: návrat ke kořenům i moderní prvky

Klasická kachlová kamna tak, jak si je pamatujeme od babičky, jsou dnes velmi žádaným doplňkem domácností. Často si je pořizují lidé, kteří rekonstruují starší chalupu či usedlost a chtějí zachovat původní ráz stavby. Vaří na nich sice už málokdo, ale topit v nich je radost. Do novostaveb se zase hodí moderní kachlová kamna, která dnes pořídíte v mnoha variantách – s výměníkem či bez výměníku, akumulační, na dřevo nebo také na uhlí atd. Podívejte se do naší bohaté fotogalerie a inspirujte se.

TIP pro vás: Pokud vás zajímají jednotlivé typy krbových kamen, nebo se nemůžete rozhodnout při výběru, podívejte se do naší sekce Vybavení, kde se dočtete základní informace o každém typu kamen a najdete tam i tipy na kvalitní a oblíbené modely.

Kachlová kamna šetří vaši peněženku

Jednoznačnou výhodou kachlových kamen je schopnost sálat teplo po dlouhou dobu. Večer přiložíte a ráno jsou kamna ještě teplá. To šetří nejenom váš čas, ale také peněženku, neboť spotřeba paliva je menší. Nenechte se proto odradit možnou vyšší pořizovací cenou kamen, ony vám to vrátí. A navíc vypadají opravdu krásně. Ať už zvolíte klasické kachláky, nebo moderní kamna, budou velmi stylovým doplňkem vašeho domu.

Mohlo by vás zajímat: Palivové dřevo je nejlevnější za poslední dekádu. Může za to kůrovec


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
10.09.2020

Photocredit: Shutterstock

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE