HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Český důchodce se odstěhoval na Tenerife. „Žít v ráji není tak složité,“ vzkazuje domů

Byl to asi jen rok, který pan Radoslav s manželkou prožil ve svém bytě 4+1 poté, co i on odešel do důchodu. Celý život byli zvyklí chodit do práce a cestovat. Odchod do důchodu a s tím související izolace jim prostě nevyhovovala. Jako jedni z mála se proto rozhodli zkusit na stará kolena ještě něco nového. Vymysleli společně plán, na jehož konci bylo stěhování do oceánského ráje daleko od domova. Na ostrovy „věčného jara“. Vyzpovídali jsme proto pana Radoslava, abychom získali cenné rady a zkušenosti od člověka, který se toho zkrátka nebál.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Radoslav R. (se souhlasem)

Dobrý večer pane Radoslave, povězte nám, jak vůbec vznikl nápad odejít z Česka

S manželkou jsme celý život cestovali. Ona pracovala v lékárně a já už delší dobu dělám na sebe, takže vždy, když měla trochu prostor, odjeli jsme do někam do ciziny. Hodně jsme toho projezdili autem, procestovali jsme vlastně všechny kontinenty. Máme rádi, když jsou věci trochu v pohybu a nemáme rádi nudu.

Pak ale asi bylo hodně míst, kam vás to táhlo. Nebo ne?

Ano. A pořád je. Není to tak, že bychom teď byli celý rok už jen na Tenerife a nikam jinam nevycestovali. Občas se vracíme do Česka navštívit mladé, kteří za námi ale občas také létají. A někdy jsou dobré letenky přímo odsud a tak vyrazíme. Třeba do Maroka se dá zaletět za pětistovku a obecně do Španělska jsou levné lety. Rádi toho využíváme.

Proč jste si vybrali zrovna tak jižní destinaci? Není tam na vás horko?

Vůbec. Je to právě ideální na důchod. Čeští důchodci to ještě asi moc nepochopili, ale třeba Němců a Angličanů tady jsou hromady. Ale nejenom, stále častěji tu vídám Slovince, Poláky, a tak podobně. A to jsou lidé jako my, kteří se tu přestěhovali na stálo. Nejsou tu na dovolené, ale žijí tu už několik let.

Jak to zvládáte ekonomicky? Kde jste na to vzali peníze?

To je dobrá otázka, ale není zas tak složité na ní odpovědět. Náklady na život tady jsou nízké, jsou v podstatě stejné jako v Česku, často i nižší. K tomu vám ještě něco řeknu, ale ať neodbíhám. Peníze na to bereme z pronájmu našeho bytu, který máme v Opavě a ten jsme pronajali větší rodině. V podstatě to vychází tak, že život tady nám zaplatí jen ten samotný pronájem. Co nám chodí důchod, tak ten už máme navíc na přilepšenou. Žijeme si, řekl bych, nad poměry a opravdu si nestěžuju.

Zmínil jste náklady, že jsou nižší. Řekněte mi k tomu prosím víc, to bude čtenáře zajímat.

To hlavní, co tu hraje roli je, že je tu celý rok teplo. Teplota v podstatě nespadne pod nějakých 20 stupňů. Ale je pravda, že žijeme tady na jihu, na severu občas chladněji bývá, ale to nic nemění na tom, že se tu bydlí všude stejně. A to tak, že prostě se tu nic neizoluje a nikde se netopí. Je to zvláštní, ale člověk to pochopí až po čase. Žijete na místě, kde nemají topení a kde stěny domů jsou relativně tenké a rozhodně neizolují před zimou. To pak znamená, že vlastně neutratíte ani korunu za topení a celkově se tu staví levněji. My jsme teda nic nestavěli, teď bydlíme v dlouhodobě pronajatém apartmánu asi půl hodiny pěšky od moře. Ale koupili jsme si tu skútr a to jsme tam za 5 minut.

To je dobrý postřeh, děkuji za něj. Jak se pohybuje cena nájmů?

Pokud byste chtěli bydlet přímo na pláži, tak je to samozřejmě ranec, ale pokud člověku nevadí, že je trochu dál, třeba tak, jako my, tak jsou ceny podobné jako v Česku. A protože máme jen malé studio pro dva a víc nepotřebujeme, tak nás to vychází docela levně. Teď platíme něco kolem 700 euro měsíčně, což je míň než kolik máme příjem z pronájmu bytu. Jsme tu už přes rok a líbí se nám tu, majitel je spokojený, že s námi nejsou problémy, tak nám nezdražuje.

A nějaké další náklady na život? Co zdravotní pojištění?

Zdravotní pojištění tu platí to stejné, jako v Česku. Máme modrou kartičku pojištění, takže když řešíme nějaký problém, tak jdeme normálně do nemocnice a je to normálně na pojišťovnu. Na pravidelné preventivní prohlídky se objednáváme vždy do Česka, kam stejně dvakrát do roka letíme. Jinak je tu pro seniory mimořádně dobrá zdravotní péče a třeba Němci si to tu hodně pochvalují, že tu leccos pořídí levněji než u nás. Třeba zubní implantáty, na to se tu specializuje hodně klinik. Obecně se dá říct, že oni tu jsou prostě připravení na to, že jim do ordinace přijde senior, protože se jich tu hodně přestěhovalo. Aneke, sousedka která je z Holandska a pendluje mezi Holandskem a ostrovama říkala, že už dává přednost lékařské péči tady, než doma. My to tak zatím teda ještě nemáme, ale uvidíme.

Co tu děláte celé dny?

Já se věnuju windsurfingu, což je můj velký koníček už od mala. Jezdíval jsem jako malý kluk na Dářko a pak s manželkou jsme hodně jezdili autem tak jsem se mohl vyblbnout na pobřežích Španělska. Taky chodíme plavat a často do hor. Mimo to se tu dá hodně času strávit jen relaxováním, opalováním a řešením takových těch základních věcí. Zvažujeme si tu pořídit nějakou menší zahrádku, kousek od nás severně je na prodej, tak že bychom se pustili ještě do zahradničení. Je to tu trochu něco jiného než v Česku, protože tu nejsou roční období ale je tu pořád horko a sluníčko. A můžete tu pěstovat mandarinky, pomeranče, banány. A taky mango.

To je skoro jako u nás, jen trochu v jiném formátu

Je to tak, vše co má člověk v Česku, může mít i tady. Myslím, že spousta důchodců má tuhle možnost a nevím, proč toho víc nevyužívají, možná to je nějaký strach, nebo nevím co. Někteří moji známí co zůstali bydlet v Opavě v paneláku, tak když se s nimi bavím, tak mi přijde, že z toho úplně zblbnuli. Tráví spoustu času na internetu, na sociálních sítích, četbou a přeposíláním přiblblých řetězových mejlů, které jsou plné nenávisti. Občas mi to přeposílají a to nevěříte svým očím. Je fakt, že lidé, co přestanou chodit do práce a zůstanou na stará kolena doma na bytě ve městě, tak asi nemají nic moc do čeho píchnout a tak sedí u počítače a mobilů. Ale fakt by se s tím mělo začít něco dělat, protože ty lidi z toho fakt blbnou a nechávají se manipulovat. Třeba takový ty strachy z uprchlíků a podobné blbosti. Mě furt kamarádi z Česka posílají nějaké články o tom, jak na Tenerife jsou záplavy uprchlíků. Nevím, kde jsou, ale tady na jihu teda určitě ne. Fakt lidi, prosím, nevěřte všemu, co čtete a pokud můžu radit, sbalte si batoh, kupte letenku a cestujte. Pochopíte, že většina toho, co si přečtete na internetu, fakt není pravda.

Díky za dobrý pohled, věřím, že to někoho namotivuje a nebo se nad tím minimálně zamyslí. Nechybí vám vnoučata?

Vidíme se minimálně čtyřikrát do roka, protože s manželkou se dvakrát do roka vracíme a oni sem také létají. Mimo to trávíme společně Vánoce, to jsme spolu delší dobu, stejně tak na prázdniny. Takže to celkem jde. Nechceme se nějak vzájemně omezovat. Ale uznávám, že to je asi jediná slabina takového typu života. Na druhou stranu znám rodiny, které žijí kousek od sebe a nepotkávají se vůbec. Tady je to let asi 5 hodin letadlem a jste tam. A nestojí to nějaké horentní sumy peněz, takže se to dá. Mladí když přijedou, tak se buď vejdou tady k nám do apartmánu, nebo když se tu sejde jich víc, tak přikoupíme na pár dnů normálně krátkodobý pronájem kousek od nás. Ale většinou se tu nějak naskládáme na gauč a na zemi a tak.

To zní docela fajn, musíte být prarodiče snů, když vás tak poslouchám

Je fakt, že ne každé dítě, když jede k babičce, tak je to letadlem na ostrov u afrického pobřeží (smích). Ale všechno má svoje. Zase jsme prostě daleko. Nemůžete mít nikdy všechno. Ale je tu takových lidí spousta a funguje jim to docela dobře. Stačí překonat tu komfortní zónu jak se říká. Spousta lidí sedí doma jak peciválové, často třeba v baráku za deset nebo i víc milionů a připadají si jako žebráci, nadávají a pouští si na internetu videa politiků, co jim říkají jak se mají blbě a že jim přidají tisícovku. Myslím, že to nikam nevede a že lidi, kteří mají nějakou nemovitost, mají možnost na důchod bydlet fakt důstojně, jen je potřeba trochu nad tím přemýšlet a mít odvahu udělat nějaké kroky. Je taky fakt, že jsme zatím docela mladí a jsme hodně aktivní. Co bude, až nám bude 80, to taky nevím, to ještě nemáme promyšlené. Je možné, že byt prodáme a koupíme něco na vesnici v Čechách. A nebo tady. Vlastně ani nevím, jestli bychom se do Čech ještě chtěli vracet, mě tam už nic netáhne a ženu taky ne.

Díky moc za rozhovor a ať se vám tam dál líbí.

Díky, mějte se.

P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.


SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
14.07.2025

Photocredit: Radoslav R. (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s Radoslavem R.

7