HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak se staví mini domky uprostřed divoké pouště

Dá se vůbec v poušti postavit dům tak, aby byl stabilní a něco vydržel? Jak se vlastně v písku, který se neustále hýbe, staví a následně potom na takovém místě bydlí? Pro Čecha asi hodně vzdálená představa, ale architekti z namibijského studia Nina Maritz Architects se museli přesně s těmito problémy poprat. Dostali totiž za úkol navrhnout výstavbu turistických chatek uprostřed namibijské pouštní přírodní rezervace. S čím vším se museli potýkat a jak vypadá výsledek?


Chatka jako ztroskotaná loď
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Michael Turek

Bydlení v dunách mezi divokými zvířaty

Shipwreck Lodge, jak se tyto turistické chatky nazývají, se nachází v blízkosti vyschlého ústí řeky Hoarusib River na pobřeží Atlantického oceánu. Tato část pobřeží se nazývá Skeleton Coast (Pobřeží koster), je chráněnou přírodní rezervací a rozkládá se na přibližně 500 km dlouhém pásu západního pobřeží Namibie. Chatky stojí mezi žlutými písečnými dunami v místě, kde se oceán náhle potká s pouští. Toto místo je domovem různých druhů zvířat, včetně hnědých hyen, pouštních lvů, slonů a žiraf.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Michael Turek, Denzel Bezuidenhoudt

Chatky připomínající ztroskotané lodě

Asi vás napadne, podle čeho dostal Skeleton Coast svůj název. Tato část pobřeží Namibie je velmi zrádná a v průběhu století zde ztroskotala více jak tisícovka lodí a o svůj život přišly desetitisíce námořníků a cestujících. Právě vraky ztroskotaných lodí se nechali architekti inspirovat při navrhování chatek na tomto odlehlém místě. Měli za úkol navrhnout 8 luxusních dvoulůžkových a dvě rodinné chatky pro cestovní kancelář. Resort měl poskytovat vysokou úroveň komfortu a servisu přiměřeně dané lokalitě.

„Snažili jsme se zachytit atmosféru divokého a krutého místa tak, jak ji zažívali ztroskotalí námořníci a cestující v minulých stoletích. Dřevěné chatky byly navrženy tak, aby připomínaly rozlámené kusy lodí vyvržených na pobřeží,“ vysvětlují architekti.

Vše pouze přírodní a lehce odstranitelné

Jelikož se resort nachází v hloubi národního parku, ochránci požadovali, aby byly stavby postaveny pouze ze dřeva a přírodních materiálů. Samotná stavba probíhala tak, aby se minimalizoval jakýkoli dopad na citlivé přírodní prostředí národního parku Skeleton Coast. Zároveň musí být všechny prvky resortu lehce odstranitelné na konci dohodnutého 25letého koncesního období. Budovy tedy obsahují pouze dřevěné konstrukce a prefabrikované stěny, které jsou schopné odolat drsným pobřežním podmínkám a v budoucnu je možné je snadno demontovat.

Hluboké pilony a prefabrikované díly

Odlehlé místo v poušti a požadavek trvalé udržitelnosti představovaly pro architektonický projekt řadu výzev. Problémem byl přístup na pozemek a omezení typů základů, které by mohly být položeny. Silný vítr totiž způsobuje neustálý pohyb písku. Do dun tedy musely být zapuštěny hluboké pilony, které podepírají celou konstrukci. Stavby byly prefabrikovány ve Windhoku, hlavním městě Namibie, a během dvanáctihodinového transportu převezeny na místo v poušti, kde byly pouze smontovány dohromady. Tím se předešlo dlouhotrvající výstavbě, která by narušila klid lokality.

Ložnice jako kajuta v lodním trupu

Každá z chatek se skládá z ložnice, která je konstruována tak, že má připomínat lodní trup. Přes malou halu je propojena s koupelnou ve tvaru luku. Lůžka jsou umístěna pod šikmými stropy obdélníkové kajuty a přes velká okna se z nich můžete dívat na velkolepé duny. Kromě chatek obsahuje resort i hlavní budovu s restaurací, která je vystavěna na podobných principech. Zařízení v hlavní budově jsou umístěna v upravených námořních kontejnerech, které jsou také vhodné pro přepravu a vše je tedy připraveno na okamžik, kdy budou ztroskotané lodě odklizeny a poušť zase zůstane jen a pouze divokým zvířatům a větru.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.09.2018

Photocredit: Michael Turek

1

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Video: Moderní chata vybudovaná na skále

Máte rádi severskou architekturu? Pojďte se podívat, jaké je to bydlet na skále schované uprostřed hlubokého lesa.

Rodinný dům na úpatí sopky, který vás uhrane optickými iluzemi

Stojí uprostřed divoké krajiny nedaleko aktivní sopky, přesto zachovává stroze moderní vzhled. Pojďte se s námi podívat na rodinný dům Casa Hualle.

Hrozí lidstvu kritický nedostatek písku?

Lidstvo spotřebuje každý rok přes 25 miliard tun písku. A teď začíná pomalu na celém světě docházet. Čeká lidstvo krize z nedostatku písku?

Horská chata, jejíž vnitřek vám vyrazí dech

Horská chata, která už zvenku vypadá trochu jako pohádková chaloupka zasazená mezi hory. Ale až teprve vnitřek vám opravdu vyrazí dech.

Proč romantické dřevostavby z Panamy nepřežijí sezónu?

Dřevo je přírodní stavební materiál a má jistě bezpočet kvalit. Ve vlhkých tropech však záleží na tom, kde stavíte a odkud dřevo pochází. S čím se potýkají dřevostavitelé v různých koutech světa?

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Postavit rychle a levně chatu není nic jednoduchého. Jak to udělat, aby se stavba neprodražovala a zbytečně neprotahovala? Podívejte se na španělský recept.

Záhada indiánské metropole: pueblo je postaveno ze dřeva, které v poušti nikde neroste

Uprostřed pouště stromy nerostou. Tak odkud sháněli Pueblané materiál na stavbu svého obřího města?

Jak vypadá dovolená na nejsušším místě planety?

Jak vypadají dřevostavby na jednom z nejsušších míst na světě? Podívejte se na projekt, který sází na udržitelnost a ekologické stavitelství.

Kontejnerové domy jako světový trend: Mají u nás budoucnost?

Domy postavené z námořních kontejnerů jsou levné, rychle postavené i ekologické. Obstojí však dům z kontejneru i v náročných českých podmínkách?