HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Hrozí lidstvu kritický nedostatek písku?

Písek je nejspotřebovávanější přírodní materiál na světě hned po vodě a vzduchu. Všechna moderní města jsou z něj vystavěna. Podle odhadů se každý rok na celém světě jen ve stavebnictví spotřebuje 25 miliard tun písku. Možná se vám to zdá jako přehnané číslo, ale uvědomte si, že téměř vše, co vás obklopuje, je z něj vyrobeno. A teď písek pomalu dochází. Jaké to bude mít pro lidstvo důsledky? Dokážeme najít alternativní řešení?


traktor v písku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: shutterstock

Největší spotřebitel písku je Čína

Uvědomíme-li si, že písek je nezbytnou surovinou pro výrobu betonu a asfaltu, je fakt, že by mohl dojít, opravdu hrozivý. A to ani nezmiňujeme všechna okna na této planetě.

Organizace spojených národů v rámci svého Programu pro životní prostředí zjistila, že jenom Čína v letech 2011–2013 spotřebovala více cementu než Spojené státy za celé 20. století. A v roce 2012 bylo na světě spotřebováno tolik cementu, že by se z něj mohla postavit zeď po celém rovníku, která by byla 27 metrů široká a 27 metrů vysoká.

Pouštní písek není v současnosti řešením

Hodně z nás si myslí, že písku je na planetě nekonečně mnoho a že je to v podstatě nevyčerpatelný zdroj. Ale realita je jiná. Při stejné intenzitě využití, jako máme dnes, dojde některým zemím už v roce 2020.

Pro stavebnictví totiž není každý písek vhodný a naneštěstí právě většina písku, která se nachází na pouštích, je nevyužitelná. Zrnka jsou totiž moc malá a hladká a neudrží se u sebe. Použitelný písek, který potřebujeme pro stavebnictví, potřebuje dlouhou dobu, aby se vytvořil a při současné spotřebě je to neudržitelné.

Nadměrná těžba vyvolává ekologické problémy

Otázka nadměrného využívání písku se vynořila až v posledních letech. Vědci, ekologové i architekti začali upozorňovat svět na dalekosáhlé důsledky této spotřeby. „Jak expanduje urbanizace našeho světa, tato surovina je stále více vytěžována." tvrdí. "Písek je vykopáván rychleji, než se může sám obnovit. Mizí z pobřeží, řek a mořského dna a jeho ubývání způsobuje katastrofální následky jak pro životní prostředí, tak i pro lidské systémy."

Vzhledem k tomu, že poptávka po písku neomezeně pokračuje, problémů spojených s jeho čerpáním přibývá. Těžební průmysl způsobuje vyčerpání zdrojů na pevnině a těžaři se obrací na jiné zdroje. V Indonésii již zmizely desítky ostrovů z povrchu zemského a škody na ekosystémech byly natolik rozsáhlé, že země jako Vietnam, Malajsie a Indonésie zavedly omezení nebo zákaz vývozu písku.

Bohužel tato omezení vývozu písku pouze přilévají olej do ohně. Vytváří se černý trh s ilegálně těženým pískem a písková mafie zvedá ceny písku do nebes. Tento jev není samozřejmě žádnou novinkou – zažíváme si ho neustále dokola i s ostatními neobnovitelnými přírodními zdroji.

Hledání nových zdrojů pro 21. století

Jestliže chceme předcházet budoucímu ničení ekosystémů, musíme přehodnotit, kolik písku je opravdu nutné používat a odkud pochází. Několik firem už začalo hledat alternativy k současné variantě nejpoužívanějšího písku.

Možné řešení? Dřevo jako obnovitelný materiál 

Vědci se snaží využít obrovské množství divokého písku, který se nachází na největších pouštích světa. Vyvinuli kompozitní materiál, který má stejnou sílu jako cihly a beton pro rezidenční trh. Ve srovnání s betonem má méně než polovinu uhlíkové stopy díky jednoduchému procesu s využitím organických pojiv a má další výhodu v tom, že je recyklovatelný – nabízí ekologicky šetrnou materiálovou volbu pro krátkodobé infrastrukturní projekty.

Přestože je tento náhradní materiál teprve v rané fázi vývoje, je jedním z možných řešení budoucího problému. Stejně jako u ostatních neobnovitelných zdrojů země potřebujeme změnit náš pohled na písek. Uvědomit si, že není nevyčerpatelný a každé jeho využití dobře promyslet.

 

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
28.07.2018

Photocredit: shutterstock

3

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE