HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak rychle a levně postavit horskou chatu

Kdo by si nechtěl postavit krásnou útulnou chatu uprostřed hor, aniž by ho stála spoustu peněz a její stavba trvala roky? O něčem takovém sní leckdo, ale ti, co se do stavby chaty pustili, vědí, že to není jednoduchý cíl. Často náklady oproti původním plánům neúměrně rostou a čas na výstavbu se prodlužuje úměrně tomu, jak ubývají peníze. Pár, který se rozhodl postavit si chatu v horách, chtěl takovým nečekaným překvapením předejít a postavit velmi rychle a levně jednoduché víkendové bydlení. Jak to udělal?


Levně a rychle postavená chata v Pyrenejích
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: José Hevia

Tři základní požadavky

Budoucí majitelé chaty měli při její stavbě v podstatě pouhé tři základní požadavky. Prvním bylo přesné dodržení rozpočtu, který měli velmi omezený a nechtěli ho překročit ani o euro. Druhým byla rychlost postavení, chtěli, aby stavba ve španělských Pyrenejích stála během pár měsíců. A třetím byl požadavek na materiál – chata musela být postavena ze dřeva. Věděli, že při stavbě svépomocí by tyto požadavky nikdy nedokázali splnit, proto se obrátili na architektonickou firmu Mogas Arquitectes, aby jim dům navrhla a zařídila výstavbu. Prohlédněte si výsledek v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: José Hevia

Složitý pozemek

Na základě těchto podmínek architekti navrhli jednoduchou horskou chatu, tedy stavení o velikosti několika čtverečných metrů, bez využití technologií a s omezenou paletou použitých materiálů. Tento skromný letní domek stojí v malé horské vesničce na španělské straně Pyrenejí a kromě základních požadavků majitelů museli architekti vyřešit ještě pár dalších oříšků. Pozemek je velmi dlouhý a úzký a navíc má tvar lichoběžníku. Nachází se ve svahu, který má 20% sklon a 14metrové převýšení. Vegetace v podobě sekvojí je soustředěna do spodní části pozemku, nahoře rostou pouze čtyři vysoké jedle.

Umístění především

Aby se výsledná stavba opravdu podobala chatě uprostřed lesa, byla umístěna na pozemek tak, aby se nemusely pokácet skoro žádné stromy, pouze pár menších. Chata je tak ve výsledku obklopena vzrostlými stromy a krásně mezi ně zapadne. Umístění nebylo samozřejmě přizpůsobeno pouze stromům. Dům musel být správně usazen do svahu, aby poskytoval krásné výhledy do dalekého okolí a zároveň byl dobře orientován ke slunci. A to tak, aby měl dostatek denního světla, ale zároveň nebyl přes léto přehřátý.

Více fotek víkendové chaty si můžete prohlédnout v galerii.

Náklady pod kontrolou

Udržet stavbu v daných finančních mezích nebylo vůbec lehké. Hned na začátku museli architekti učinit tři důležitá rozhodnutí, bez nichž by jen těžko náklady zůstaly nízké: omezit výkopové práce na nezbytné minimum, použít prefabrikované díly a maximálně snížit potřebu použití stavebních strojů na místě stavby. Projekt musel být navržen tak, aby se jednotlivé prefabrikované moduly mohly přivézt po silnici, nesměly tedy přesáhnout maximální povolenou velikost pro pozemní transport. To samozřejmě znamenalo při designování chaty výrazné omezení.

Tři moduly sestavené z panelů

Chata byla rozdělena do 3 modulů: jeden modul pro ložnici, druhý pro obývací pokoj s kuchyní a třetí pro střechu obývacího prostoru a mezipatra. Původně měly být moduly sestaveny a dopraveny vcelku na místo stavby, ale nakonec se ukázalo, že přepravit jednotlivé panely a sestavit je až na místě je mnohem ekonomičtější. To, že byl dům prefabrikovaný, bylo velkou výhodou i při výstavbě. Ta tak totiž mohla probíhat bez omezení i během zimy.

Jedině dřevo a přírodní materiály

Strukturu domu tvoří rámy z borovicového dřeva vyplněné dvojitou vrstvou minerální vlny a zvenku obložené dřevěnou odvětrávanou fasádou. Aby chata nevypadala příliš hrubě a neotesaně, okapy a okenní rámy byly navrženy jako designové zjemňující prvky.

Maximální využití prostoru

„Chtěli jsme především co největší obývací pokoj a společné prostory. Ty jsme zvětšili na úkor ložnic, protože v chatě pobýváme většinou krátce“, vysvětlují majitelé. Malá obytná plocha chaty přinutila architekty použít i malé prostory, které by normálně nebyly využity. Falešný strop chodby slouží k ukládání kufrů a mezipatro nad kuchyní se používá jako čtenářský koutek. Vznikl tak útulný domek s dostatkem prostoru pro majitele a případné návštěvy.

Zaujal Vás článek? Sdílejte ho také s vašimi přáteli.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.09.2018

Photocredit: José Hevia

28

Video: Modulární chata připomínající hromadu klád

Na první pohled hromada klád. O co se však doopravdy jedná? Tahle modulární chata může být čímkoliv!

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Návštěva víkendové dřevostavby v Posázaví: „Hledali jsme kontrast k životu ve městě.“

Podívejte se fotky moderní víkendové dřevostavby, která vyrostla v blízkosti Prahy u řeky Sázavy. V článku se dozvíte, s jakou filozofií majitelé chatu stavěli a jak celý proces probíhal.

Chcete si vyzkoušet bydlení v ptačí budce? Víme, kde je a kolik stojí

Sníte o malém luxusním domečku ve větvích? Co takhle si vyzkoušet, jak se v něm bydlí? Poradíme vám, kde ho najdete a na kolik vás přijde v něm strávit dovolenou.

Horská chata, jejíž vnitřek vám vyrazí dech

Horská chata, která už zvenku vypadá trochu jako pohádková chaloupka zasazená mezi hory. Ale až teprve vnitřek vám opravdu vyrazí dech.

Jak se staví mini domky uprostřed divoké pouště

Jak postavit chatu v poušti, aby byla stabilní a něco vydržela? Třeba jako namibijští architekti, kteří se nechali inspirovat ztroskotanými loděmi.

Domek pro fanoušky Pána prstenů

Také jste si oblíbili malé útulné domečky, ve kterých bydlí hobité, odvážní obyvatelé Středozemě? Pak pojďte s námi jeden takový hobití domeček navštívit.

Chata pro lidi, kteří milují drsný severský les a moře

Jaké jsou typické tradiční dřevostavby v Estonsku? Říká se jim koda. Tamní architekti přišli s novinkou a jejich archaický design upravili pro potřeby moderního bydlení. Jak to dopadlo?

Dřevěná chata do nepohody deštivého dne

Fantastická a nezvyklá – taková je dřevostavba stojící v jihoamerické chilské pustině. Tato sezónní chata je v mnohém inspirována evropskými lesními hájenkami. Nevěříte?