HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zlatá dřevostavba v Japonsku: majestátní chrám Kinkakudži

V japonském měste Kyoto se nachází nevšední třípatrová dřevostavba, která uchvátí každého jejího návštěvníka. Jedná se o zlatý pavilon chrámu Kinkakudži. Poslední dvě podlaží jsou totiž pozlacená. Význam pozlacení stavby lze hledat v dávné minulosti. Z exteriéru lze obdivovat pavilon z míst kolem přiléhajícího rybníka. V interiéru stojí k nahlednutí otevřené prostory jednotlivých sálů. Navštivte dnes tuto stavbu s námi.


Chrám Kinkakudži
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Zeyi Fan

Lokalita památky

Chrám Kinkakudži leží severozápadně ve městě Kyoto s výbornou dostupností jak autem, tak městskou hromadnou dopravou. Jedná se o buddhistický komplex staveb. Nejvýznamnější z těchto staveb je zlatý pavilon, který leží na břehu přilehlého rybníka. Obdivovat jeho krásu je možné z několika vyhlídkových míst rozmístěných v blízkosti samotného pavilonu. Než se dostanete k samotnému pavilonu, cestou narazíte na další původní památky a stavby, které zde v minulosti byly vybudovány. Kinkakudži je jednou z nejvyhledávanějších památek v celém Japonsku. O jeho kráse se můžete přesvědčit ve fotogalerii.  

Pohledem do historie

V místech dnešního chrámu se původně nacházela vila tehdejšího panovníka, který vládl v této oblasti ve 14. století. Roku 1397 vilu koupil nový majitel a postupně ji tvarově předělal a zvětšil. Roku 1950 byl zlatý pavilon vypálen mladým mnichem. O pět let později byl Kinkakudži obnoven do dnešní podoby. Pavilon je nepřehlednutelný svým zlatým nátěrem. V roce 1984 se začalo spekulovat o obnově zlatého nátěru, neboť se přišlo na to, že se nátěr začíná pomalu rozpadat. V roce 1987 byla dokončena obnova nátěru na obou podlažích. Jedná se o mnohem silnější nátěr než ten původní a svůj krásný a třpitivý vzhled si zachovává dodnes. Poslední významnou úpravou prošel Kinkakudži v roce 2003, kdy se opravovala střecha.

Význam zlatého nátěru na chrámu

Zlato je důležitou součástí chrámu kvůli jeho základnímu významu. V pavilonu jsou uchovány části ostatků Buddhy. Zlato totiž mělo v minulosti za cíl zbavit a očistit černé myšlenky a pocity vůči smrti. V minulosti se také spoléhalo na vizální efekty zlatého chrámu v kombinaci s přiléhajícím rybníkem. Odrážející se třpit zlata od hladiny rybníka ještě více umocňoval očistu od negativních pocitů a myšlenek spojených s úmrtím. Pozlacená není jen konstrukce stěn samotného pavilonu, ale také venkovní prvky stavby jako je čínský fénix na podstavci hřebene střechy, zábradlí balkonu v obou pozlacených patrech nebo rámy oken a dveří.

Konstrukce stavby

Pavilon Kinkakudži je řešen jako dřevostavba, kde nosnou konstrukci tvoří masivní nosné sloupy, které jsou vyztuženy bočními hranoly zabezpečující jejich vybočení ve směru osy stěny. Výplň mezi nosnými sloupy je tvořena bílými plochami. Jedná se o třípodlažní dřevostavbu, kde třetí podlaží je uskočeno a vytváří tak opticky velkou věž. Střecha s typickým japonským zahnutím směrem nahoru je nad druhým i třetím podlažím. Spodní část přesahů střechy je pozlacena. Krytina střechy je řešena jako došková. Svérázně jsou řešeny okapové žlaby, které jsou vyvedny ve vzduchu před objekt chrámu. Na chrám navazuje zastřešené molo, které slouží jako nástupiště pro plavbu loďkou po rybníku.

Prozkoumali jsme interiér

První patro pavilonu je řešeno jako jeden velký prostor s přilehlými verandami. V interiéru jsou nosné sloupy rámové konstrukce viditelné. Bílé plochy mezi jednotlivými sloupky jsou zde řešeny stejně jako při pohledu z exteriéru. Jednotlivé prostory v prvním patře jsou odděleny posuvnými dveřmi. Na vybraných stěnách jsou umístěny kresby z minulosti připomínající období 11. století. Druhé patro je zařízeno ve stylu dávných japonských válečníků. Najdeme zde mřížová okna a velkolepé dveře. Součástí tohoto patra je také buddhistický sál. Třetí patro je postaveno v tradičním čínském stylu.

Okolí stavby

Zlatý pavilon je osazen do krásné zahrady, která díky umělému osvětlení umožňuje  procházky také ve večerních hodinách. Rybník, v němž se odráží stavba pavilonu, se různě klikatí a vybízí ke svezení na loďce. V rybníku se nachází malé ostrůvky, na kterých jsou vysázeny stromy. V prostorách zahrady najdeme skalky, mostky a rostliny. Ty jsou sladěny tak, aby reprezentovaly nejvýznamnější historické události Japonska a Číny. Úžasná kombinace zlatého pavilonu a přilehlých zahrad tvoří dokonalou podívanou pro oči každého návštěvníka.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.09.2019

Photocredit: Zeyi Fan

0

Mohlo by Vás zajímat: