HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Cordwood aneb nevšední stavba z dřevěných polen a malty

Pojem cordwood house si opět získává pozornost mnoha stavebníků. Jedná se o ekologicky nenáročný konstrukční systém výstavby nosných zdí. Jestliže vás zajímá, jak takové stavby vypadají, nahlédněte do naší fotogalerie, budete dozajista překvapeni jejich netradičním vzhledem.


Cordwood aneb nevšední stavba z dřevěných polen a malty
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: IMCBerea College (Flickr CC 2.0)

Cordwood stavby

Tzv. cordwood je technologie výstavby zdí za použití dřevěných polen a malty. Polena se ukládají příčně k celkové délce stěny do maltového lože. Malta se skládá z písku, pojiva (cement a vápno) a plniva (vodou nasáknuté piliny). Takto provedené stěny mají však pouze výplňovou funkci. V jejím středu se vynechává mezera tloušťky 1/3 stěny, která je posléze vyplněná tepelnou izolací (nejčastěji v podobě dřevěných pilin a vápna). Inspirujte se nejrůznějšími řešeními ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: IMCBerea College (Flickr CC 2.0), Pete Summers, Romana Ziemann, Nicole Fish

Jak je to s kombinací dřeva a malty?

Jak je jen možné, že dřevo zaskládané maltou neshnije vlivem vlhkosti? Na začátek je podstatné zmínit, že je velice důležitý výběr správného dřeva. Jelikož je tento živý materiál neustále vystaven vlhkosti proudící ze směsi malty, je nutné volit dřeva měkká. Používá se nejčastěji borovice, bříza, modřín nebo vrba – dřeviny, které při vyšší vlhkosti podléhají menším objemovým změnám. Tato polena musí být také dobře vysušená a zbavená kůry.

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty

Výhody a nevýhody cordwood staveb

Přední výhodou systému cordwood je snadná dostupnost dřevěného materiálu. Polena jsou levná a můžete je nařezat na různé délky, dle vašich osobních požadavků na tloušťku zdi. Ve finále není nutné řešit povrchové úpravy stěny, jelikož je její finální vzhled sám o sobě estetickou záležitostí. Díky tepelně izolační výplni v konstrukci poskytuje systém cordwood dobrý tepelný odpor.

Druhou stranou mince je ovšem špatný a nevhodný výběr dřeva. Může se stát, že bude materiál nedostatečně vysušený a vlivem vysychání bude v budoucnu praskat a tím se oddělovat od malty. Jestliže dřevěná polena absorbují více vlhkosti, začnou bobtnat (zvětšovat své rozměry) a vytvářet praskliny v maltě.

Zmíněným nevýhodám však lze předejít. Stačí jen dodržovat konstrukční kázeň na staveništi, dbát na detaily při realizaci a v neposlední řadě chránit dřevěný materiál před vlhkostí. Nahlédněte do naší fotogalerie a nechte se inspirovat úspěšnými stavbami.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.11.2021

Photocredit: IMCBerea College (Flickr CC 2.0)

3

Video: Útulný domek postavený na způsob jurty

Teď něco pro milovníky lodí! Tenhle domek se vám bude líbit.Podívejte se na minimální bydlení v domku, který připomíná loď obrácenou dnem vzhůru.

Video: Cordwood aneb dům z polen a malty

Zdivo ze skládaného dříví? Ano, i to je možné. Je to však ještě dřevostavba? Podívejte se, jak probíhá výstavba domu za pomocí dřevěných polínek a malty.

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

Pokud jste propadli kouzlu starých stodol a plánujete rekonstrukci, inspirujte se v našem článku a pusťte se do toho. Poradíme vám pár tipů.

Svépomocí zrekonstruovali starý hausbót a zakotvili s ním na Slapech. Je to ráj, říkají manželé

V rozhovoru nám Linda prozradí, co bylo na rekonstrukci nejtěžší, co obnáší život na vodě a jestli by do toho šli s manželem znovu.

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti

Přemýšleli jste o zhotovení domácí sauny? Po přečtení tohoto článku budete mít dostatek inspirace i návod ke zrealizování takové stavby. S chutí do toho!

Venkovní zahradní kuchyně – inspirace, rady a tipy nejen pro stavbu svépomocí

Dlouho uvažujete o stavbě venkovní kuchyně? Velký sen, který jste se rozhodli zrealizovat, nebo ještě stále váháte? Článek s inspirací jak začít, pokračovat a na co si dát třeba pozor.