HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Finská sauna svépomocí – postavte si stavbu, kde zapomenete na všechny každodenní starosti

Finskou saunu najdeme v komplexech aquaparků a wellness center. Často si ji také pořizují stavebníci jako součást rodinných domů, případně jako samostatně stojící stavbičky na zahradě či chatě. U takové stavby je důležitá příprava v podobě vhodně nakoupeného materiálu a zvoleného postupu pro založení základové konstrukce stěn i střechy. Jak na to si ukážeme v dnešním článku.


Finská sauna svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ville .fi (Flickr CC by 2.0)

Princip a význam saunování

Známe ji všichni a moc dobře víme, jaké blahodárné účinky nám může poskytnout. Řeč je samozřejmě o finské sauně. Za finskou saunu můžeme považovat menší místnost nebo také samostatně stojící stavbu postavenou nejčastěji ze dřeva. Sauna poskytuje prostředí, kde se lidské tělo prohřívá. Tomuto procesu se lidově říká saunování. Vnitřní povrchy sauny bývají obloženy dřevěným obkladem na stěnách, stropu a i podlaha je často řešena dřevěnou nášlapnou vrstvou. Ve finské sauně najdeme kamna, která vyhřívají prostor sauny na vysokou teplotu. Při polévání vodou kamenů umístěných na kamnech vzniká pára, která navyšuje vlhkost vzduchu v místnosti.

Postup výstavby finské sauny ze dřeva – svépomocí

Založení základové konstrukce

Finská sauna, jejíž podrobný postup výstavby můžete zhlédnout v naší fotogalerii, je pro někoho možná netradičně založena na základové patky ze ztraceného bednění. Jedná se však o rychlé a hlavně ekonomické řešení pro menší stavby. Mezi samotnou konstrukcí podlahy a terénem je vzduchová mezera přibližně 500 mm. Pod samotnou saunou byla umístěna vrstva kamenů menší frakce. Základový rošt je tvořen pěti vrstvami hranolů skládanými postupně na sebe a sponkovanými k sobě. V rozích jsou jednotlivé hranoly vždy převázány. Na takto připravenou konstrukci se osadila kročejová páska, která zabraňuje vrzání budoucí podlahy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ville .fi (Flickr CC by 2.0)

Výstavba stěn

Konstrukce stěn od kročejové pásky probíhá ve stejném systému umísťování hranolů jako u základového roštu. Zde již bylo ale potřeba počítat s budoucími otvory pro vstupní dveře objektu sauny, vnitřní dveře oddělující místnosti a otvor pro budoucí okno. Jako výplň stavebního otvoru pro okno je použita tabule skla vsazená do předem připravených zářezů v hranolech obvodové stěny sauny. Na tuto tabuli skla jsou navléknuté další hranoly, které současně zajišťují částečné stínění do prostoru pro saunování. Štítové stěny je potřeba dostat do stejného spádu, jako bude střecha. To se zrealizovalo seříznutím potřebné vrstvy hranolů motorovou pilou. 

Založení a montáž střechy

Na poslední hranoly stěn se připevní krokve, které jsou tvořeny hranoly s přesahem na přední a zadní straně sauny. Přesah střechy je základní konstrukční ochrana dřevěných stěn proti dešťové vodě. Jednotlivé krokve jsou pak tvořeny hranoly umístěnými na „kant“. Hranoly jsou skládány vedle sebe a vytváří tak pultovou střechu. Z interiérové strany se střecha (strop) sauny už ničím neobkládá. Na horní stranu krokví se připevní pojistná hydroizolační folie. Pak následuje připevnění asfaltového pásu, který je finální vrstvou střešní plochy.

Návaznosti hrubé stavby 

Na hrubou podlahu je nutné umístit další vrstvy materiálů, z nichž ten finální je určený pro pohyb osob po sauně. Je nutné také vymezit prostor pro budoucí kamna a zajistit otvor přes střechu pro budoucí komín. Kolem komína se osazuje nehořlavá „prostupka“. Z venkovní strany střechy je pak nutné spáru po obvodu tělesa komína doizolovat. Na samotnou saunu volně navazuje venkovní posezení zastřešené terasou. Dále přes obvodovou stěnu byly vyřezány prostupy pro vedení instalací.

Mohlo by vás zajímat: Jaroslav postavil domácí wellness pro sebe a svou ženu. Koupání v bublinkách si užívají i vnoučata

Opalování dřeva

Jako povrchová úprava venkovní strany stěn byla zvolena metoda opalování dřeva. Jedná se o vytvoření zuhelnatělé vrstvy, která chrání obvodové stěny před venkovními klimatickými podmínkami okolí. Zajištěna je také ochrana před dřevokazným hmyzem, který by neošetřené dřevo mohl napadnout. Samotné opalování bylo provedeno přímo na stavbě plynovým hořákem. Vzniklá zuhelnatělá vrstva je vytvořena pouze v malé tloušťce a povrch dřeva není v budoucnu potřeba dále ošetřovat. Po opalování stěn se všechny plochy vykartáčovaly, a vynikla tak nádherná textura dřeva.

Mohlo by vás zajímat: Opalování dřeva: levná povrchová úprava dřeva, která má životnost přes 50 let

Interiér a exteriér sauny

Vnitřní odborné práce na objektu sauny spočívaly v osazení kamen na podlahu a dopojení komínového tělesa. Pro potřeby návštěvníků byly do finské sauny osazeny lavice a lehátka z dřevěných desek. Vnitřní dveře i obložkové zárubně jsou vyrobeny ze stejného druhu dřeva jako interiérové prvky sauny. Před vstupem do sauny byla vytvořena dřevěná terasa se zábradlím. Na obvodové stěny objektu sauny byly instalovány venkovní světla pro dokonalou večerní atmosféru.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
21.08.2021

Photocredit: Ville .fi (Flickr CC by 2.0)

2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE