HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála

Bydlet ve stodole by ještě před několika málo desítkami let vyznělo jako vtip. Dnes však tyto původně hospodářské budovy lákají čím dál více lidí. Možná je to narůstající touhou po jednodušším stylu života a potřebou být blíž k přírodě, mimo ruch velkoměsta, možná jde o módní trend, který jak přišel, tak odejde. Každopádně se ale shodneme na tom, že stodola má své nezaměnitelné kouzlo a atmosféru, kterou v jiném domě nezažijeme. Pokud patříte mezi ty, kteří kouzlu stodol propadli, a s nadšením se chystáte na rekonstrukci starého objektu, přečtěte si, na co je potřeba dát si pozor a co určitě nepodcenit.


Rekonstrukce stodoly svépomocí: co zvládnete sami a na co je lepší najmout profesionála
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ulysse Lemerise

Stodoly dříve sloužily jako zemědělské budovy pro uskladnění úrody či chov hospodářských zvířat. Dnes je stále větším trendem stodoly přestavovat na plnohodnotné domy. A jak se můžete přesvědčit v naší fotogalerii, jedná se o velmi stylové a mnohdy i luxusní bydlení. Protože však původní stavby mohou být i 200 let staré, je velmi důležité rekonstrukci nepodcenit. Přinášíme vám pár tipů, na co se zaměřit před samotnou rekonstrukcí i během ní, a poradíme vám, co zvládnete svépomocí a na co je lepší najmout profesionála či firmu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ulysse Lemerise, Matthew Carbone, Flavio Coddou, silvija Perisic

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

S dobrou střechou a pevnými základy přežije stodola téměř vše

Nejdůležitější části stodoly jsou horní a dolní část konstrukce, tedy střecha a základy, a pak také její okolí, respektive co kolem ní roste. Pokud má stodola dobrou střechu a pevné základy, přežije všechno. Nejčastějším viníkem pádu starých stodola je pak zarostlá, neudržovaná vegetace, která může mít podobu stromů, jejichž větve narážejí na střechu a způsobují tak netěsnosti, nebo křovin, které zadržují vlhkost a organické nečistoty, které mohou mít za následek uhnívání dřevěných základů. Pojďme se tedy podívat na několik kroků, které byste při rekonstrukci neměli vynechat.

Staré stodoly mají stále čím překvapit

Rekonstrukce stodoly krok za krokem

  1. Okolí stodoly: Odstraňte přerostlé keře a stromy, případně i popínavé rostliny, které zakrývají budovu. Díky tomu bude snazší vidět, s čím máte co dočinění, a zabráníte jakémukoliv poškození střechy, stěn i základů, které by nekontrolovaný porost mohl poškodit.
  2. Kontrola stavu dřeva a celé stavby: Pomocí kladiva a dláta nebo plochého šroubováku zkontrolujte dřevo, zda nevykazuje hnilobu, která by mohla být skrytá uvnitř základových desek nebo v rámových trámech, které jsou vystaveny vlhkosti prosakující ze střechy. Pokud si stavem dřeva nejste jisti, přizvěte raději odborníka, který provede sondu. Zkontrolujte také stěny a sloupky, zda jsou kolmé, a úroveň podlahy. Poodstupte si dostatečně a pohledem se ujistěte, že střecha neklesá. Pomocí dalekohledu zkontrolujte stav střešní krytiny. Ideálně si počkejte na větší déšť, během kterého zjistíte, jestli a kudy se do stodoly dostává voda a zda jsou nějaké problémy s odváděním vody.
  3. Stanovte si cíl: Dřív, než se do rekonstrukce pustíte, ujasněte si, co od ní očekáváte. Budete v ní chtít bydlet celoročně, či půjde o rekreační objekt? Budete v souvislosti s rekonstrukcí žádat o dotace? Budete rekonstruovat svépomocí, nebo oslovíte firmu, případně řemeslníky na jednotlivé dílčí práce? Myslete na to, že ve starých stodolách se ukrývá mnoho neznámých a nikdy není snadné hned z kraje říct, co vše bude přestavba obnášet. Své výdaje udržíte pod kontrolou, pokud budete postupovat po etapách.
  4. Vytvořte si plán: Pečlivě si naplánujte všechny aspekty rekonstrukce, obzvláště pokud si ji budete realizovat sami. Práce na exteriéru si naplánujte ideálně na jaro a podzim, práce v interiéru pak na léto a zimu. Vytvořte si seznam všeho nářadí a strojů, které budete potřebovat, a taky termín, na kdy je budete potřebovat, pro případ, že si budete muset něco půjčovat. Jakmile budete mít toto všechno hotové, můžete směle přistoupit k samotné rekonstrukci.
  5. Opravte prosakování střechy: Jako první zamezte prosakování střechy, abyste zabránili šíření hniloby. Můžete použít pouze plachtu, případně vyměnit několik špatných šindelů či střešních tašek. Celou střechu zatím neopravujte, dokud neopravíte základy a nebudete mít jistotu, že stavba není stabilizovaná.
  6. Základy a odtok vody: Nyní přistupte k opravě základů a vyřešte všechny problémy s odtékáním vody. Vyrovnání základů bude mít vliv na všechny opravy, které jste udělali předtím, proto kromě dočasné střešní záplaty nemá cenu investovat čas ani peníze do jiných oprav. Pokud jsou základy kamenné, možná budete muset zapojit kameníka. Zvedání stodoly za účelem opravy kamenných základů je složitá a časově náročná práce, proto je lepší nechat ji na profesionálech.
  7. Oprava střechy: Jakmile jsou opravené základy a budova se nepohybuje, můžete opravit střechu. Vodotěsná střecha je základ, prosakující voda může poškodit střešní desky, krokve, rámy i podlahy. Ideální je kontrolovat střechu alespoň jednou ročně a zvláštní pozornost věnujte potencionálním problémovým místům, jako jsou hřebeny, okapy, místa nad protínajícími se stěnami a všechna místa, kde může z vyšší střechy spadnout sníh a led.
  8. Design interiéru: Nyní se můžete přesunout do interiéru, kde nejprve opravte trámy a podlahu. Poté se můžete pustit do dalších prvků uvnitř domu.
  9. Obklady: Boční dřevěné obklady opravujte jako poslední. Jedná se o nejméně kritickou část stodoly. Pokud je to možné, ponechejte původní obklady, které pouze zrenovujete. Zachováte tak historický charakter budovy a její kouzlo. Pečlivě však posuďte jakékoliv vady ve dřevě, hlavně těsně nad zemí a pod střechou. Ty by mohly způsobit budoucí problémy a je nutné je důkladně opravit. Co se týče životnosti dřeva, neporušené a dobře větrané desky mohou vydržet nelakované až 200 let. Většina ostatních obkladů však lakování vyžaduje, aby byla zachována jejich životnost.

Rekonstrukce stodoly svépomocí je poměrně náročná záležitost a doporučujeme ji pouze těm z vás, kteří mají bohaté stavební zkušenosti a mají na ni dostatek času. Určitě to není pro každého. Když se ale taková rekonstrukce podaří, výsledek stojí za to. Není však žádná ostuda najmout si na rekonstrukci firmu či zdatné profesionály, ve většině případů se to naopak vyplatí. A pokud jste si farmářský styl zamilovali, ale plánujete stavět od nuly, můžete si po vzoru stodoly nechat postavit nový dům. Inspirujte se v naší fotogalerii.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.09.2020

Photocredit: Ulysse Lemerise

1

Vymazlený jihotyrolský rodinný dům s jedinečnou duší alpské stodoly

Nakoukněte s námi do domu, který kombinuje prvky tradiční alpské architektury a nejmodernějšího designu. Tento kontrast vás dostane.

Cordwood aneb nevšední stavba z dřevěných polen a malty

Technologie, která se využívala především ve středověku, je zpět. Tento ekologický a nevšední konstrukční systém zvládnete využít i jednoduše svépomocí. Představujeme cordwood.

Karanténa aneb Jak využít čas a zkrášlit si domácnost svépomocí

Trávíte čas v karanténě či izolaci? Chcete si psychicky odpočnout? Ponořte se do kreativního světa a vytvořte něco nového ze starého. Přečtěte si jak na to.

Video: Nízkonákladovou DIY chatu postavili dva kamarádi za jeden den

DIY chata v lese byla sestavená za pouhý jeden den. Na realizaci se podíleli dva šikovní kutilové a odvedli opravdu skvělou práci. Podívejte se na krátký video návod v článku.

Rustikální horský domek překvapí svým neobvyklým interiérem

Dokonalá kombinace odstínů bílé, promyšlené osvětlení a sofistikovaný výběr nábytku i doplňků vytvořily ojedinělý interiér horského domku. Prohlédněte si ho zblízka.

Video: Parta přátel společně postavila dřevostavbu svépomocí, výsledek je ohromující

Jak na dřevostavbu svépomocí? Stačí mít pár ochotných přátel s kapkou zručnosti a půjde to samo. Nevěříte? Podívejte se na krátké video v našem článku.

Video: Chatka svépomocí za 210 000 Kč je hotová do 6 měsíců. Jak na to?

Vnější část zahradní chaty s plochou necelých 23 m2 stála přibližně 210 000 Kč. Je moderní, vybavená a hotová svépomocí do 6 měsíců. Jak na to? Máme pro vás video návod.

Svépomocí si zrekonstruovali podkroví u rodičů za 250 tisíc. Výsledek je dokonalý

Rodiče jim nabídli pomocnou ruku, a tak mladá rodina s rekonstrukcí podkroví neváhala. Obešli se dokonce bez hypotéky. Nedopatřením ovšem vyhodili klenot celého podkroví.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Drsná a luxusní 500 let stará chalupa uprostřed zapomenutého anglického sadu

Proměnit historickou stodolu v luxusní chalupu k odpočinku byla výzva pro nové majitele. Udělali to s citem a neskutečným zápalem.