HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nový typ topení překvapil efektivitou. Řeší nedostatky krbových kamen i vložek

Chtěli byste si pořídit zdroj vytápění, který umožní výhled na plápolající oheň jako krbová vložka, ale zároveň bude jednoduchý na instalaci a nenáročný na prostor jako krbová kamna? Asi si říkáte, že nikdy nemůžete mít všechno a takový způsob vytápění neexistuje. To však není tak úplně pravda. Nový typ vytápěcího zařízení totiž spojuje ty nejlepší vlastnosti krbových kamen a krbové vložky.


Nový typ vytápěcího zřízení kombinuje krbová kamna a krbovou vložku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Radovan B. (se souhlasem)

Nový způsob vytápění na trhu

Na trhu se začal objevovat nový typ topného zařízení, který není tak úplně krbovou vložkou, ale ani krbovými kamny. Jedná se o jakýsi hybrid, který stojí na pomezí a kombinuje vlastnosti obojího. Tento nový systém si klade za cíl dosáhnout co největší efektivity a vyhovět nárokům co největšího počtu domácností. Dříve než zmíníme přednosti nového systému, pojďme si definovat konkrétní rozdíly mezi krbovou vložkou a krbovými kamny.

Jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a krbovou vložkou?

Krbová kamna stačí pouze umístit, kam chcete, připojit kouřovodem ke komínu a zatopit. Není nutná žádná složitější instalace, obkládání kamen a podobně. U krbové vložky se jedná o delší a náročnější proces, kdy je nutná obestavba topného zařízení. Výsledkem je, že vložka vypadá jako uzavřený krb. Navíc se do místnosti dostane méně prachu či kouře. Nespornou výhodou krbové vložky jsou pak velká prosklená dvířka, která u krbových kamen většinou nenajdeme. Ty umožňují romantický výhled přímo do plamenů. Aktuální ceny krbových vložek si můžete porovnat např. tady.

Na výhody a nevýhody krbových kamen a krbových vložek se můžete podívat v galerii

„Hybrid" krbových kamen a krbové vložky kombinuje to nejlepší z obou systémů

Nový typ topného zařízení umožňuje vzít si výhody jak z krbových kamen, tak z krbové vložky. Ne každá domácnost chce provádět složitou instalaci krbové vložky a ne v každém domě je na ni dostatek prostoru. Na druhou stranu většina lidí, co uvažuje o topení dřevem, si chce užít pohled do plápolajícího ohně. „Hybrid" mezi krbovými kamny a krbovou vložkou tak nabízí dokonalý kompromis, kdy není zapotřebí složité obestavby a napojování, ale zároveň si můžete užívat obrovské topeniště a krásný design.

Princip teplovzdušného vytápění

Tento „hybrid“ krbových kamen a krbové vložky funguje na principu teplovzdušného vytápění. Do topného zařízení proudí zespodu vzduch, který je veden zády přístroje přes nahřívací komory. Ty zajišťují vyšší teplotu přivedeného vzduchu pro oplach skla a jeho pomalejší proudění. Vrchem poté vychází horký vzduch, který postupuje do všech místností domácnosti. Jedná se o efektivní a často i nízkoenergetickou cestu, jak vytopit celý dům.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

V některých materiálech byly nalezeny zdraví škodlivé látky. Prodejci vám to samozřejmě neřeknou

Nový typ vytápění je vhodný do starých i nízkoenergetických domů

U nového typy topného zařízení lze do velké míry regulovat výkon. Z toho důvodu se hodí jak do starších objektů, tak do nízkoenergetických domů. Ohniště je vyloženo akumulačním materiálem, který vydrží nahřátý několik hodin. Nemusíte se tedy bát, že byste měli za chvíli v nízkoenergetickém domě jako v sauně. Díky vysokému výkonu, který je okolo 85 %, však nebudete mít problém vytopit ani starší nebo větší nemovitosti.

Na to, jak vypadá nový typ topného zdroje v interiéru, se můžete podívat v galerii

Vydáno dne:
16.01.2024

Photocredit: Radovan B. (se souhlasem)

7

Krbová kamna, jak vybrat ta správná
Na co si při výběru krbových kamen dát pozor a jak se nespálit

Krbová kamna, nebo krbové vložky? Topíme dřevem
Přemýšlíte o tom, zda si budete topit nebo přitápět dřevem?

Krbová kamna s výměníkem teplovodním nebo teplovzdušným?
Krbová kamna, která vytopí celý dům? Když k nim připojíte

Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavby
Důmyslnou kombinací akumulačních kamen a podlahového topení v novostavbě protopí minimum. Oba topné systémy se doplňují a jsou každý postaven na jiném energetickém zdroji. Přečtěte si exkluzivní rozhovor s majitelem.

Díky krbovým kamnům máme spotřebu elektřiny na topení jen 1 MWh ročně, pochvaluje si majitel z Mníšku
Majitel nám v rozhovoru prozradil, jaké nástrahy na ně číhaly při řešení hypotéky pro výstavbu v rekreační oblasti, i o spotřebě elektřiny jejich domu. Roční náklady na vytápění jsou, nejen díky malým litinovým kamnům, téměř o polovinu nižší.

Kamnáři varují před některými čističi krbových skel. Mohou poškodit krbové vložky a kamna
Každý rok musí kamnáři řešit desítky reklamací, které mají původ v dobrém úmyslu. Tím je snaha vyčistit kamna pomocí čističe. Před špatnými typy čističů teď kamnáři varují.

Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna ušetří téměř deset tisíc korun ročně
Topit dřevem se stále vyplatí. Krbová kamna jsou ideálním doplňkovým zdrojem tepla, který dokáže ušetřit téměř deset tisíc korun za rok.

„Drahým energiím se už jen smějeme. Krbová vložka s výměníkem nám zaplatila dovolenou,“ říká Tomáš
Pan Tomáš si přestavoval vytápění ve svém domě, aby byl více energeticky soběstačný. Navíc se mu investice do nové technologie za první rok z třetiny vrátila.

Velké srovnání krbových vložek: pár tisíc korun přináší nečekanou úsporu
Obchodníci nabízí spoustu typů krbových vložek, ale některé nemusí být kvalitní. Rozdíl několika tisíc korun znamená výrazné změny ve výkonu.

Mají krbovou vložku a tepelné čerpadlo vzduch-voda. Za energie platí 3 000 Kč měsíčně
Kristýna s Patrikem vsadili na tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinaci s rohovou krbovou vložkou a teplovodním podlahovým vytápěním. Jejich roční spotřeba elektřiny tak nepřesáhla 4 MWh.