HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Petr se pochlubil umyvadlem na desku vyrobeným svépomocí z afrického dubu

Pan Petr se pustil do výroby dřevěného umyvadla na desku poté, co se na Facebooku inspiroval krásným ořechovým umyvadlem. „Chtěl jsem si také vyzkoušet, jestli to zvládnu tak, aby to fungovalo,“ tvrdí. Přečtěte si jeho postup, rozhovor a podívejte se na krásnou a čistou práci se dřevem v naší galerii.


Umyvadlo na desku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Petr Elman (se souhlasem)

Umyvadlo na desku – kolik stálo peněz a času?

Pan Petr si dřevěné umyvadlo vyrobil zcela sám ze dřeva afrického dubu, přičemž práci měl hotovou za necelý měsíc. S delšími přestávkami mi výroba trvala asi 20 dní. Ale pokud by se tomu člověk věnoval nepřetržitě, tak by to šlo zvládnout za jeden den (plus si vyhradit nějaké dny na povrchovou úpravu, ta trvá déle).“

Většinu materiálu a nářadí, které potřeboval, měl už doma. Dodatečně kupoval pouze umyvadlovou baterii (1500,- Kč) a olej na povrchovou úpravu (500,- Kč). Umyvadlo je v domě nyní umístěno vedle WC. Výsledek splnil očekávání a jak nám řekl samotný spokojený kutil, určitě to nebyl poslední projekt, na kterém pracoval. Prohlédněte si krásné dřevěné umyvadlo z exotické dřeviny v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Petr Elman (se souhlasem)

Postup výroby dřevěného umyvadla svépomocí

Vypracovaný návrh umyvadla pan Petr neměl. Věděl jsem, jak má umyvadlo vypadat, ale detaily jsem řešil až za pochodu.“ Při samotné výrobě postupoval následovně:

  1. formátování dřeva
  2. rovnání
  3. protahování
  4. frézování tvaru umyvadla
  5. lepení jednotlivých dílů
  6. broušení
  7. povrchová úprava

Povrchová úprava dřevěného umyvadla

K výrobě exotického umyvadla využil Petr svoji truhlářskou dílnu a na povrchovou úpravu použil PU lepidlo s třídou vodovzdornosti D4 a tungový olej

Tipy od kutila Petra

Pro nováčky ve světě kutilů má pár tipů na začátek: Důležité je si při výrobě pohlídat výšku umyvadla kvůli baterii. Dále také vhodný výběr dřeva, nepodcenit kvalitu lepidla a to nejdůležitější je věnovat pozornost povrchové úpravě. Samozřejmě je to celé pokus omyl. Na začátku mi taky chyběly základní informace, hlavně o povrchové úpravě. Já jsem zvolil tungový olej, ale příště se pokusím o stabilizaci dřeva pryskyřicí (je dost drahá a technologicky náročná, alespoň minimálně pro mě).“

Mohlo by vás zajímat: Jak správně vybrat umyvadlo – rozměry, ergonomie, inspirace

Jak ostatně Petr na závěr vzkazuje čtenářům, nejdůležitější je se nebát nových příležitostí. Pokud se tedy obáváte pustit do nového projektu, byť máte dobré předpoklady k úspěšnému výsledku, Petr radí: „Riskněte to!“ 

Zaujal vás Petrův projekt? Prohlédněte si jeho umyvadlo na desce ve fotogalerii a inspirujte se úžasným výsledkem jeho práce. 

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Potřebujete do svého domu instalovat fotovoltaickou elektrárnu nebo jaký systém je právě pro váš dům vhodný? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.08.2022

Photocredit: Petr Elman (se souhlasem)

3

Zámková dlažba: Návod, jak ji zvládnout svépomocí

5 kroků jak si se zámkovou dlažbou svépomocí poradíte, i když nejste profesionální dlaždič.

Návod na výrobu originálního dřevěného křesla svépomocí podle našeho čtenáře Jakuba

Jakub se rozhodl vyrobit tatínkovi k narozeninám originální dřevěné křeslo. Vyrobte si taky takové podle jeho návodu.

Jak správně vybrat umyvadlo – rozměry, ergonomie, inspirace

Koupelnu máte již vymyšlenou, ale lámete si hlavu nad volbou umyvadla? Přečtěte si několik důležitých rozměrů a zvažte zásadní kritéria, pak budete mít vyhráno.

Vodovodní umyvadlová baterie – rady pro výběr a inspirace do vaší koupelny

Dokončujete novou nebo rekonstruujete starou koupelnu a chybí vám vodovodní umyvadlová baterie? Nevíte, jaký druh zvolit? Inspirujte se v galerii s originálními typy a nápady.

Stavba maringotky svépomocí do půl milionu se saunou – v blízkosti přehrady Les Království

Jaké materiály byly použity na stavbu maringotky svépomocí za 500.000,- Kč? Přečtěte si článek se všemi informacemi.