HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Jak správně vybrat umyvadlo – rozměry, ergonomie, inspirace

Rozhodli jste se budovat novou či rekonstruovat starou koupelnu, všechno probíhá hladce, ale nevíte si rady s výběrem a umístěním umyvadla? Není se čemu divit. Nabídka je veliká a možností spousta. Například umyvadlo na desku, zapuštěné do desky nebo umyvadlo na skříňku. Pojďme se podívat na všechny dostupné možnosti a načerpat inspiraci.


Moderní umyvadlo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Prostor k umístění umyvadla

Velmi důležitým faktorem pro výběr umyvadla je velikost a tvar prostoru, do kterého budeme umyvadlo umisťovat. Bude rohové, nebo na rovné stěně? Jednoduché, nebo dvojumyvadlo? Chceme pouze keramické umyvadlo ukotvené do stěny, nebo v kombinaci s deskou? Budeme chtít umyvadlo na desku, nebo ho zapustíme do desky? Rozhodli jsme se pro celodřevěné, kamenné, z kompozitu, betonové či úplně jiný styl (repasovaný starý lavor či hrnec)? Při výběru umyvadla myslete také na způsob, jakým ukotvíte vodní baterii, tedy zda bude stát na umyvadle, nebo povede ze zdi. Jakmile budete mít alespoň v těchto kritériích jasno, máte z půlky vyhráno.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Greenloft.ru Интернет мага&#, Helen Stedt, London Basin Company

Rozměry umyvadla a správná ergonomie ­

Nezapomínejte na některé důležité rozměry, které by se měly pro pohodlné stání a umývání u umyvadla dodržet:

  • Prostor před umyvadlem by měl mít na šířku alespoň 90 cm a na bocích minimálně dalších 20 cm. Není nic horšího, než když si čistíte zuby a boucháte loktem o zeď nebo sprchový kout.
  • Pro výšku umyvadla je doporučená hodnota kolem 90 cm, ale hodně záleží na výšce uživatele.
  • Co se týče hloubky samotného umyvadla, bývá 40–50 cm. Na tento rozměr si dejte obzvlášť pozor, pokud využíváte umyvadlo k napuštění vody. Moderní umyvadla, především ta obdélníková, bývají často poměrně dost mělká.
  • Šířka umyvadla, s ohledem na rozmanitost sortimentu, je velmi proměnlivá, proto uvádíme doporučené rozměry pro malé koupelny 50–55 cm a pro velké koupelny 80–100 cm. Standardní umyvadlo má šířku 50–65 cm a hloubku 42–50 cm.

Povede-li se vám udržet v mezích doporučených rozměrů a utvrdíte se ve vaší představě o designu vašeho umyvadla, dosáhli jste cíle. Podívejte se do fotogalerie, ve které jsme si pro vás připravili mnoho inspirativních fotografií. Ať se vám vše povede k vaší spokojenosti.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Irena Valaškovčáková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
13.01.2022

Photocredit: Shutterstock

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE