HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak správně vybrat umyvadlo – rozměry, ergonomie, inspirace

Rozhodli jste se budovat novou či rekonstruovat starou koupelnu, všechno probíhá hladce, ale nevíte si rady s výběrem a umístěním umyvadla? Není se čemu divit. Nabídka je veliká a možností spousta. Například umyvadlo na desku, zapuštěné do desky nebo umyvadlo na skříňku. Pojďme se podívat na všechny dostupné možnosti a načerpat inspiraci.


Moderní umyvadlo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Prostor k umístění umyvadla

Velmi důležitým faktorem pro výběr umyvadla je velikost a tvar prostoru, do kterého budeme umyvadlo umisťovat. Bude rohové, nebo na rovné stěně? Jednoduché, nebo dvojumyvadlo? Chceme pouze keramické umyvadlo ukotvené do stěny, nebo v kombinaci s deskou? Budeme chtít umyvadlo na desku, nebo ho zapustíme do desky? Rozhodli jsme se pro celodřevěné, kamenné, z kompozitu, betonové či úplně jiný styl (repasovaný starý lavor či hrnec)? Při výběru umyvadla myslete také na způsob, jakým ukotvíte vodní baterii, tedy zda bude stát na umyvadle, nebo povede ze zdi. Jakmile budete mít alespoň v těchto kritériích jasno, máte z půlky vyhráno.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Greenloft.ru Интернет мага&#, Helen Stedt, London Basin Company

Rozměry umyvadla a správná ergonomie ­

Nezapomínejte na některé důležité rozměry, které by se měly pro pohodlné stání a umývání u umyvadla dodržet:

  • Prostor před umyvadlem by měl mít na šířku alespoň 90 cm a na bocích minimálně dalších 20 cm. Není nic horšího, než když si čistíte zuby a boucháte loktem o zeď nebo sprchový kout.
  • Pro výšku umyvadla je doporučená hodnota kolem 90 cm, ale hodně záleží na výšce uživatele.
  • Co se týče hloubky samotného umyvadla, bývá 40–50 cm. Na tento rozměr si dejte obzvlášť pozor, pokud využíváte umyvadlo k napuštění vody. Moderní umyvadla, především ta obdélníková, bývají často poměrně dost mělká.
  • Šířka umyvadla, s ohledem na rozmanitost sortimentu, je velmi proměnlivá, proto uvádíme doporučené rozměry pro malé koupelny 50–55 cm a pro velké koupelny 80–100 cm. Standardní umyvadlo má šířku 50–65 cm a hloubku 42–50 cm.

Povede-li se vám udržet v mezích doporučených rozměrů a utvrdíte se ve vaší představě o designu vašeho umyvadla, dosáhli jste cíle. Podívejte se do fotogalerie, ve které jsme si pro vás připravili mnoho inspirativních fotografií. Ať se vám vše povede k vaší spokojenosti.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.01.2022

Photocredit: Shutterstock

1

Rekonstrukce koupelny: Fotogalerie a inspirace

Čeká Vás rekonstrukce koupelny? Než se pustíte do díla, podívejte se zde.

Sprchový box není jen levné řešení. Vaší koupelně vtiskne i eleganci

Sprchové boxy nejsou nutně jen levné řešení. Do vaší koupelny mohou vnést luxus a relaxaci, pokud si vyberete sprchový masážní box či parní sprchový box.

Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Jak si obložit koupelnu obklady z mozaiky, jaké materiály a jaký postup se při obkládání doporučuje – aneb vše o mozaikách.

Obklady do koupelny: Jaké zvolit? Rady, tipy, inspirace

Jaké zvolit obklady do koupelny, abyste se v ní cítili příjemně po mnoho let? V dnešním článku vám poradíme. Koupelna je pro nás všechny totiž nedílnou součástí domácnosti a trávíme v ní mnoho času.

Jaké jsou trendy v koupelnách? Moderní technologie, ale i námi oblíbené dřevo

Nejen loni, ale i tento rok budou trendům v bydlení vládnout přírodní materiály. A jak to souvisí s trendy pro koupelny?

Venkovní koupelna: Problém s odvětráváním se v ní neřeší

Chtěli byste mít koupelnu uprostřed lesa? Neodděluje přírodní prostředí od toho lidského, dává procítit senzaci z toho, že můžete být „venku i uvnitř“. A je naprosto šetrná vůči okolní přírodě.

Dechberoucí rekonstrukce koupelny – podívejte se na fotky před a po

Rekonstrukce celé této koupelny bere dech a výsledek pro vás bude dozajista inspirací. Vyměněn byl i koupelnový nábytek a doplňky, naopak přidáno bylo podlahové vytápění. Podívejte se na stav před a po.

20 tipů na volně stojící vany a další zajímavá inspirace pro vaši koupelnu

Vybíráte volně stojící vanu? Prohlédněte si bohatou galerii a přečtěte si několik tipů, jak při výběru postupovat a co brát v potaz.

Petr se pochlubil umyvadlem na desku vyrobeným svépomocí z afrického dubu

Podívejte se na krásnou a čistou práci šikovného kutila Petra, který s sám vyrobil dřevěné umyvadlo na desku do koupelny.

Za 380 tisíc se rodina dokázala dostat z bydlení v pronájmu

Přeměna staré kůlny na rodinný domek za necelých 400 tisíc korun. Co říkáte na rekonstrukci vy? Fotky naleznete v naší fotogalerii.