HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavba maringotky svépomocí do půl milionu se saunou – v blízkosti přehrady Les Království

Pan Jan si v průběhu pandemie postavil za půl roku maringotku o ploše 25 metrů čtverečních. Stavba stojí pouhých 300 metrů od známé přehrady Les Království v Bílé Třemešné v Královehradeckém kraji. Podívejte se na fotky tiny housu v galerii a přečtěte si, s čím vším se musel v průběhu realizace vypořádat.


Stavba maringotky svépomocí do půl milionu v blízkosti přehrady Les Království se saunou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Řehák (se souhlasem)

Součástí maringotky je sauna i koupací sud

V maringotce je plnohodnotná koupelna, vybavená kuchyně, jídelní kout, sauna i koupací sud. Uvnitř se vyspí pohodlně 4 osoby. Večer dozajista nepohrdnete krásným připraveným ohništěm poblíž tohoto tiny housu. Součástí maringotky je i klimatizace, topení a spousta úložných prostor. Podívejte se na fotky v galerii a přečtěte si rozhovor s panem Janem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Řehák (se souhlasem)

Co vás přivedlo na myšlenku postavit si maringotku? K čemu ji využíváte?

Byl covid, a tudíž spousta času. Podobné projekty již delší dobu sleduji na internetu a díky situaci, která panovala, se jednoduše naskytl prostor na stavbu. Objekt momentálně využíváme k pronájmu na rekreaci.

Podle čeho jste si vybírali lokalitu umístění?

Měli jsme pozemek, který byl nevyužitý, tak se to vybízelo.

Jak je řešený interiér v maringotce?

Podlaha je ze silných desek, které se používají na vleky, plus linoleum a koberec. Konstrukce postelí je z trámů, na kterých jsou rošty a matrace. Na oknech jsou žaluzie, aby měli v noci návštěvníci tmu na spaní a patřičné soukromí. Uvnitř je skříň s policemi na ukládání oblečení a pod jednou postelí je velký úložný prostor. Stůl je kulatý kovový s kombinací dřeva, to samé židle. Jako dekorace posloužily různé vázy se slaměnými doplňky, jinak se nic moc nedávalo, nebylo asi třeba. Dekorací je dřevo samo o sobě.

Kde jste čerpal inspiraci?

Popravdě jsem nikde moc nečerpal, vše jsem stavěl tak nějak za chodu dle momentální myšlenky. Název maringotky byl defacto jasný podle naší lokality u přehrady v Královéhradeckém kraji.

Mohlo by vás zajímatDovolená na soukromém ostrově v Česku – objevte tiny house u Hradce Králové

Řešil jste při návrhu a plánování nějaké komplikace?

V rámci dokončovacích prací se řešil problém s otočenými dveřmi. Chtěl jsem, aby se dveře otevíraly ven – musely se tedy namontovat opačně. Vznikl také problém se zatékáním do maringotky. Jak začalo pršet, voda stékala lehce drážkou dovnitř, namísto ven. Vyřešilo se to přistavěním pergoly a tím pádem i zastřešením dveří.

Jak máte vyřešený systém vytápění a chlazení?

Chladíme i topíme klimatizací.

Jak dlouho probíhal celý proces realizace? 

Od návrhu až po kompletně hotovou maringotku to trvalo přibližně 6 měsíců. Dalo by se to zvládnout i rychleji, ale pracoval jsem jen když byla nálada a nijak jsem to nehrotil.

Podívejte se do naší fotogalerie na fotky krásného ubytování v blízkosti známé přehrady.

Kolik vás stavba stála?

Čistě maringotka vyšla na 500 tisíc korun a venkovní wellness stálo přibližně 300 tisíc korun.

Dělal jste si všechno svépomocí, nebo vám někdo pomáhal?

S kuchyní mi pomáhal kamarád truhlář, respektive já pomáhal jemu. :) S elektrikou mi pomohl pro změnu kamarád elektrikář. S vnitřní dekorací si pohrála manželka. Co se týká návrhu, stavěl jsem z čisté vody, každý den trochu něco.

Vyskytlo se něco, co vás v průběhu celé stavby překvapilo?

Montáž sprchového boxu. Systém, jakým je udělaný odtok vody, mi dal při montáži celkem zabrat.

Jak vypadá maringotka z konstrukčního hlediska?

Konstrukce celého objektu je kovová a je na podvozku maringotky, který byl upraven na jiný rozměr. Klasické maringotky mají 7 x 2,3 m, naše maringotka má 9 x 2,8 m. Střecha je z trapézového plechu, na který se nakonec nanýtovaly rovné hliníkové plechy a celá střecha se pokryla silnou folií, která se používá např. na bazény. Celá stavba je natřená kvalitní 3složkovou barvou v několika vrstvách.

Rozměry a použité materiály:

  • Plocha tiny housu: 25 m2
  • Obložení objektu: smrkové palubky
  • Materiál oken a dveří: plastové výplně v antracitové barvě

Kdybyste byl opět na začátku, je něco, co byste udělal jinak?

Asi bych udělal trochu jinak postele a okna, možná bych řešil i jinak konstrukci maringotky. Udělal bych ji celou dřevěnou.

Je něco, co byste vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Nebojte se toho, nekupujte laciné materiály, dejte si opravdu záležet. Nemá cenu něco „odfláknout“. Vrátí se vám to.

Chystáte se na další podobné projekty?

Ano, již jsem začal. Tentokrát to není maringotka, ale malý útulný domek s venkovním wellness a velkou zahradou, plus další projekt v podobě bez-kempového místa v lese pod kopcem Zvičina nedaleko naší maringotky. Zde nebude pro změnu téměř nic – pouze les, potok, klid a nějaké drobné zázemí. Místo, kde dávají lišky dobrou noc.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
01.06.2022

Photocredit: Jan Řehák (se souhlasem)

3

Mohlo by Vás zajímat: