Zkušený tesař zveřejnil vlastní postup výroby nábytku. Postačí starý sud za 4 tis.
Vyrobte si tento designový nábytek do domu „za pár kaček“. Postup výroby nám poskytnul zkušený tesař, v jehož oblibě jsou přestavby starých nevyužívaných předmětů na užitečné kousky do domácnosti. Spoustu materiálu tedy pravděpodobně již máte doma. Kompletní seznam základního nářadí, jež budete potřebovat, se dozvíte v článku i s jeho aktuálními cenami na českém trhu.
Co budete ke stavbě stolu potřebovat?
Hlavním prvkem bude samozřejmě sud na víno nebo pálenku. Možná jej najdete někde poblíž na venkově za cca 2 000–3 000 Kč. Nedoporučovali bychom utrácet více, ani kupovat sud online, protože doručení tak velké zásilky by bylo příliš drahé. Nelámejte si hlavu, když uvidíte, že sud vypadá poněkud špinavý a umaštěný. S největší pravděpodobností ho vybrousíte a to, co tam zůstane, mu jen přidá na charakteru. Pouze si vyberte takový sud, který není moc pokřivený či poničený.
Dále budete potřebovat:
- bruska – pásovka nebo orbitální (aktuální cenu brusky zjistíte zde),
- metr,
- křída,
- vrtačka (aktuální cenu vrtačky zjistíte zde),
- přímočará pila (aktuální cenu přímočarky zjistíte zde),
- kolíkovačka, případně lamelovačka (aktuální cenu kolíkovačky zjistíte zde),
- mořidlo (aktuální cenu mořidla zjistíte zde),
- lak (aktuální ceny laků na dřevo zjistíte zde).
Fotogalerie:
Krok 1: Rozřízněte sud napůl
Vyměřte si střed sudu na obou koncích a potom křídou nakreslete svislou čáru mezi nimi, abyste si tak naznačili polovinu. Snažte se přitom zvolit tu nejhezčí stranu sudu (tu nejmíň poničenou a s dírou od zátky). Potom budete muset vyvrtat díry a umístit šrouby do kovových obručí na obou stranách vyznačené poloviny, aby se sud při řezání nerozpadl.
Začněte řezat přímočarkou podle čáry. Nezapomeňte použít pilový list na železo, abyste mohli řezat i přes obruče. Použijte popruhy, abyste sud udrželi v celku.
TIP: Při vrtání děr ve spodní a horní části u víka se pokuste nevrtat přímo tam, kde se nachází samotné víko. Jinak by vám víko překáželo při utahování matice. Viz zde.
Krok 2: Broušení starého sudu
Toto je ta nejjednodušší, byť časově nejnáročnější část práce. Pro broušení bychom doporučili ruční pásovou brusku, která toho dokáže zbrousit hodně a velmi rychle. Vždy odšroubujte pouze jednu obruč, abyste se s bruskou dostali úplně všude. Jakmile budete s danou sekcí hotovi, zase obruč našroubujte zpátky. Postup broušení starého sudu si prohlédněte zde.
Krok 3: Moření sudu a lakování obručí
Jedna z nejhezčích věcí na práci se dřevem je moření, a tady to platí obzvlášť. Sundejte všechny obruče kromě těch vnějších. Při natírání se snažte samotných obručí štětcem vůbec nedotýkat, a pokud se tak stane, jen povrch utřete kusem hadru. Obruče ze středu sudu nastříkejte černým lakem ve spreji a posléze namontujte zase zpět.
Krok 4: Montáž obručí se šrouby
Jakmile všechno zachne, natřete hlavy nerezových šroubů taktéž černou. Potom provrtejte všechny díry tam, kde byly předtím, jen o něco větší, aby do nich šrouby dobře zapadly.
POZOR: Nezapomeňte provrtat díry na vnějších obručích o trochu níž, abyste potom mohli zevnitř dobře utáhnout matici.
Krok 5: Řezání noh budoucího stolu
Toto bude pravděpodobně nejsložitější krok z celého procesu. Je třeba najít velký, silný kus dřeva, který zvedne váš stůl přibližně o 25 centimetrů nad zem. Desku položte na stůl, na ni postavte sud a obkreslete jeho půlkruhovou stranu. Potom desku vyřízněte podle nakreslené čáry přímočarkou a nasaďte na sud. Posléze otočte stůl správnou stranou dolů a přišroubujte nohy z vnitřní strany sudu.
Kompletní fotopostup výroby stolu naleznete ve fotogalerii.
Krok 6: Přidání příčky a zesílení noh
Náš zkušený tesař měl např. kus dubového dřeva, který uřízl do středu mezi nohy stolu a přišrouboval ho potom zvenčí. Taky odsekl kus dřeva, který byl o něco tlustší než nohy (cca o 3 cm), a připevnil jej k nim, aby byl stůl stabilnější. Konce seříznul pod úhlem 35 ° z důvodu estetiky.
Dřevěná truhla na hračky i jako květináč na balkon
Krok 7: Výroba horní desky
Nyní použijte borové dřevo (je levnější, ale hůře se moří) a celou konstrukci spojte pomocí kolíkovačky nebo lamelovačky. Délkově by měl být výrobek stejný jako sud. K šířce přidal náš tesař 2,5 centimetrů kvůli úchopu při otevírání budoucího stolu. Desku namořte. Tento krok zakončete čtyřmi nátěry laku. Postup výroby horní desky si prohlédněte zde.
🔴 Nejvíc lidí právě čte:
Kombinací akumulačních kamen a podlahovky protopím 6 000 Kč ročně, pochvaluje si majitel novostavbyKrok 8: Výroba rámu
Dřevo, které měl zkušený tesař, bylo asi 30 cm široké. Rozřezal je na čtyři kusy, tak aby měly všechny díly stejnou šířku. Velikost rámu posléze nařežte podle šíře a délky sudu. Rám opět pospojujte pomocí kolíkovačky. Nabízí se také možnost připevnění pomocí hřebíků (s použitím kompresoru). Rám v závěru nalakujte třemi nátěry.
Krok 9: Montáž pantů, aretace dveří, dokončovací detaily
Chcete-li, aby deska seděla přímo na rámu, budete muset panty zapustit. Jen je obkreslete a dlátkem potom vydlabejte díru přesně na tloušťku plíšku. Panu tesařovi se výrobek více líbil s mezerou, a proto panty našrouboval přímo, bez dlabání. Pokud jde o aretaci, nejdříve si vrchní desku otevřete do takového úhlu, v jakém se vám to nejvíce hodí, a poté k ní aretaci připevněte.
POZOR: Nezapomeňte však na to, že až vrchní desku zavřete, aretace se ohne a její kloub se nesmí ničeho dotknout.
Pokud koupíte novou aretaci, měli byste k ní dostat i návod, tudíž by to neměl být žádný problém.
Mezi rám a vrchní desku je také dobré nalepit nějaké gumové podložky (kolečka). Až potom budete stůl zavírat, dřevo na sebe nebude narážet, a navíc (tak jako vpředu i vzadu u pantů) bude mezera všude stejná.
Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?
Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.
P.S. Chcete vědět, o kolik procent se ještě můžou zvýšit ceny energií? Do čeho má smysl investovat z pohledu úspor do technologií na vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Harnol
Redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
29.05.2023
Photocredit: James Hancock (se souhlasem)
Dřevěná loftová postel – návod na její výrobu svépomocí v 10 krocích
Chystáte se na rekonstrukci a bojujete s nedostatkem místa? Zvažte loftovou postel, která dobře vypadá a ušetří vám i mnoho prostoru!
Postavila si dílnu svépomocí – rozhovor se ženou, která si splnila sen
Paní Kateřina si postavila dílnu, protože je vášnivá kutilka a chtěla mít prostor pro své tvoření. S čím se potýkala a jak postupovala? Přečtěte si rozhovor se ženou, která má ráda výzvy!
Petr se pochlubil umyvadlem na desku vyrobeným svépomocí z afrického dubu
Podívejte se na krásnou a čistou práci šikovného kutila Petra, který s sám vyrobil dřevěné umyvadlo na desku do koupelny.
30+ inspirace pro levnou a stylovou předsíň pomocí DIY nábytku
Předsíň – prostor, díky kterému si vytváříme první dojem při vstupu do domu. Chtěli byste designové, moderní a levné vybavení v DIY provedení? Inspirujte se.
Jak udělat venkovní ohniště na zahradě – postup na DIY ohniště s vnitřním průměrem 80 cm
Chcete si vyrobit originální ohniště v zemi, nikoliv na nožičkách? Pusťte se do jeho výroby svépomocí podle ozkoušeného postupu.
Dřevěný plot ve svahu – kolik vás bude stát stavba svépomocí?
Jak na dřevěný plot svépomocí, abyste se vešli do 45.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si pro inspiraci i fotky, jak postupoval krok za krokem.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: