HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavíte dřevostavbu? Ptejte se! Dobrá rada drahá – špatná rada dražší

Když se většina investorů pouští do stavby svého nového domu, málokdo si plně uvědomuje, co je v následujících měsících či letech čeká. Stavba dřevostavby může být plněním celoživotního snu, nebo taky noční můrou. Nejen stavba domu, ale i menší dřevěné projekty, jako stavba pergoly nebo izolování chalupy se však potýkají se stejným rizikem. Žádný dřevěný projekt není dost malý, aby se na něm nedalo něco pokazit a bylo třeba reklamovat, opravovat nebo, v nejhorším případě, postavit znova.

Co rozhoduje o tom, kterou cestou půjde váš projekt? Ne/dostatek informací.


Otazníky

Bohužel, nežijeme v ideálním světě a nikdo nemůže vědět všechno, takže nezbývá než začít shánět informace. Po přečtení „celého internetu“, poloviny knihovny a všech časopisů o dřevostavbách budete mít v hlavě sice jasnější představu, vaše otázky se ale postupně stanou konkrétnější a složitější.

Kde sehnat odpovědi? Musíte se zeptat těch, kteří vědí.

Obecně máte tři možnosti, kde vám poradí. Hned na úvod si ale zapamatujte, že ve stavebnictví bohužel neplatí rčení: „Každá rada dobrá.“

1) Napište do některé z internetových diskusí o dřevostavbách.

V diskusích vám nejčastěji poradí domácí kutilové, kteří řešili stejný problém jako vy a často jej vyřešili vlastní cestou. Jejich řešení je však specifické pro jejich, ne pro vaši stavbu a současně nezaručuje odbornost jeho autora. Navíc se tato bezplatná rada může prodražit, pokud vám kutil poradí prostě špatně. Práci budete muset udělat znovu a s nemalými vícenáklady. Dejte si také pozor na falešné přispěvovatele, kteří v diskusích propagují určitý produkt nebo řešení (a jsou za to placeni).

Dřevostavitelův tip: Pročtěte si diskuse na tomto portálu.

2) Jděte se zeptat do specializovaného obchodu

Specializované obchody často poskytují odborné poradenství, ani tato rada však není zadarmo. Odborník za pultem stojí víc než brigádník z přilehlé střední školy, takže musíte počítat s tím, že za obdrženou radu zaplatíte v ceně produktu.

Odbornou radu můžete také získat u řady firem, které dřevostavby na klíč staví. Mějte však na paměti, že ve stavebnictví (stejně jako například ve zdravotnictví) funguje provizní systém pro prodejce. Čím víc daného produktu prodá, tím lepší bonus nebo výhodnější cenu dostane. Je tedy na vašem uvážení, nakolik je doporučené řešení opravdu to nejlepší, nebo spíše pro něj to nejvýhodnější.

Dřevostavitelův tip: Najděte vám nejbližší firmu, která se stavbou dřevostaveb zabývá.

3) Zeptejte se nezávislého odborníka na dřevostavby.

Opravdu odbornou radu vám dá člověk, který se v oboru denně pohybuje a má potřebné vzdělání a zkušenosti. Pokud má však být opravdu nezávislý, je třeba za čas takového poradce zaplatit. Na oplátku si však můžete být jisti, že pracuje pro vás a ne pro některou ze stavebních či dodavatelských firem.

Dřevostavitelé radí

Protože se nejen v diskusích na Dřevostaviteli, ale i v našich emailových schránkách začaly hromadit dotazy, od nového roku jsme pro vás spustili Poradnu. Potřebujete poradit a v oblasti dřevostaveb, ohledně skladby konstrukcí, vytápění domu nebo si prostě jen chcete poslechnout jiný názor?

Odborníci z našeho portálu jsou Vám k dispozici.

photocredit: remodelista.com

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.01.2014

2

Jaká je reálná cena dřevostavby?

Je logické, že se lidé zajímají o své výdaje na bydlení až na prvním místě.

Hrubá stavba: dřevostavba vs. cihla

Stejná cena, (skoro) stejný dům, ale hrubá stavba vypadá jinak. Jak to?

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

Napadla vás tato myšlenka? V tom případě si přečtěte tento článek.

Je dřevostavba česká tragédie?

Jiný pohled na článek popisující nepovedenou realizaci dřevostavby

Jak vybrat firmu, aby stavba domu nebyla noční můrou?

Jak vybrat firmu, aby stavba domu nebyla noční můrou? Poradíme

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod