HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevostavba svépomocí: Úskalí, o kterých možná nevíte

„Vždyť je to pár trámků obouchaných OSBčkem s vatou uvnitř. Desku si vyliju, dřevo na pile seženu za pár tisíc, pro vatu a desky zajedu do stavebnin, na víkend pozvu pár kamarádů a za pár dní to bude.“

Ano, pokud jsou vaši kamarádi tesaři, kteří už několik dřevostaveb stavěli, může být dřevostavba svépomocí skutečně zábava. Dnes však už netrávíme víkendy s lopatou v ruce a málokdo dnes ví „jak se staví dům“. Z pár dní se tak může stát několik měsíců pořádné dřiny.


Muž stávící dřevostavbu svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Vector.me

Stavbou dřevostavby svépomocí můžete ušetřit nemalé finanční prostředky, a pokud jste průměrně technicky zdatný jedinec s hodně známými pracujícími ve stavebnictví, máte vysokou šanci, že dům úspěšně postavíte v ucházející kvalitě a za rozumnou cenu.

Stavba svépomocí v minulosti a dnes

V době totality mělo stavění svépomocí obrovský význam. Jednak jste ušetřili peníze, ale hlavně přišli všichni ve čtyři hodiny z práce a měli poměrně hodně volného času. Proto nebyl problém sehnat lidi na sousedskou a kamarádskou výpomoc na stavbě. Na některé práce jste si sice přizvali zedníka, ale ve vašem okolí bylo tolik lidí, kteří už někde něco postavili, že jste většinu prací na stavbě zvládli sami.

Pokrok nezastavíš, dnes se staví jinak

Dnes je však situace trochu jiná. Všichni jsme časově daleko vytíženější a ruku na srdce, kdy jste byli naposledy pomáhat kamarádovi na jeho stavbě?

Takřka všechny technologie a postupy, které jsme znali z předlistopadové doby naznaly výrazných změn a navíc si můžete být poměrně jistí, že když se rozhodnete stavět svépomocí, budete si s největší pravděpodobností muset najmout dělníky, protože vaši známí mají práce až nad hlavu.

Stavba dřevostavby svépomocí má ještě jedno úskalí: Přestože se poměr dřevěných staveb na českém trhu zvyšuje, není mnoho lidí, kteří umí dřevostavbu postavit od základů až po střechu.

Dřevostavba svépomocí není skládačka

Dřevostavba je sice několik dřevěných hranolů, vata a konstrukční desky, ale dětská skládačka to rozhodně není. Proto jakmile narazíte na jakýkoli problém, nebude jako dřív každý vědět jak na to. Budete si muset „nějak“ poradit. Průkopnická řešení však nejsou zadarmo - zejména tehdy, když nefungují.

Za svépomocnou práci neplatíte penězi, ale časem

Pokud jste nikdy dům nestavěli, je obtížné odhadnout, co všechno stavba svépomocí obnáší. Dobře si spočítejte, jaké je cena vašeho volného času, protože každá cesta do stavebnin pro zapomenuté těsnění, fólii, lepicí pásku atd. vám bude vaši stavbu dřevostavby svépomocí výrazně prodražovat a bude vás vzdalovat od vysněného nastěhování do nového domu.

Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům

Ono tradiční nedodržování termínů ve stavebnictví totiž není způsobeno pouze tím, že by dělníci na stavbě pokuřovali a opalovali se. Každou chvíli se objevují nové a nové věci, které je třeba řešit, a to stojí čas a mnohdy i peníze. Může se tak nakonec stát, že když si spočítáte, kolik času strávíte průkopnickými pokusy, dostanete se na cenu, za kterou by vám dům postavila stavební firma, a to za mnohem kratší čas.

TIP: Orientační ceny dřevostaveb podle užitné plochy spočítáte v kalkulačce Cena dřevostavby.

Máte tedy dřevostavbu svépomocí stavět nebo nestavět?

Postavit dům vlastníma ruka je dobrý osobnostně-rozvojový projekt, dejte si však pozor, abyste si neukousli naráz moc velké sousto. Nejdříve pořádně počítejte, čtěte co můžete a shánějte informace od lidí, kteří svou dřevostavbu svépomocí již postavili.

Pokud se do stavby svépomocí nakonec pustíte, budu vám držet pěsti a budu rád, když se s námi v diskusi podělíte o své zážitky a zkušenosti.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.10.2012

Photocredit: Vector.me

54

Jak rychle se staví dřevostavba?

Čas jsou peníze a kratší výstavba dřevostavby vám ušetří oboje.

Nejvyšší dřevostavba světa byla postavena svépomocí

Nejvyšší dřevostavbu světa jste mohli hledat v ruském městě Arkangelsk a našli byste ho celkem jednoduše. S výškou 44 metrů, 13 pater byl nepřehlédnutelnou dominantou města.

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Dřevostavba bez architekta = dům na půl plynu

Jiný úhel pohledu na dilema typový projekt vs. dřevostavba od architekta

Stavíte dřevostavbu? Ptejte se! Dobrá rada drahá – špatná rada dražší

Ve stavebnictví neplatí „každá rada dobrá“, ale „špatná rada dražší“. Co s tím?

CHYBA: Cena dřevostavby na prvním místě!

Při koupi dřevostavby bývá cena jedním z hlavních rozhodujících faktorů

Moderní dřevostavby jsou jednoduché a nízkoenergetické

Moderní dřevostavby nejsou jen otázkou vkusu nebo designu.

Motorová pila: Jak vybrat pomocníka na dřevo na zimu?

Čím si nařežete dřevo na zimu? Která je ta pravá motorová pila pro vás, kolik stojí a jaké má vlastnosti?

Co se stane, když stavbu řídí umělá inteligence, která se učí z cizích chyb?

Prohlédněte si program, který vám poradí, co se dá na vašem stavebním plánu zlepšit. Alice umí pohotově poradit, když věci nejdou podle plánu.

Dřevěný dům, který si majitel postavil vlastníma rukama

Postavit si dům vlastníma rukama, o tom sní nejeden z nás. Byl to i sen mladého Kanaďana, který si ho dokázal splnit. Povedlo se mu to?