HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domov pro mladou rodinu: Nenápadná, ale dobře vymyšlená dřevostavba

Veronika a Petr jsou mladí manželé, kteří se rozhodli postavit si menší dřevostavbu na druhém konci pozemku, který původně patřil Petrovým rodičům. Chtěli hezké bydlení, které by jim pomohl navrhnout architekt, i když měli ze začátku obavy, že to bude stát hodně peněz. Jak to celé dopadlo a jak se jim v domě žije vám přiblíží tento díl seriálu Jak se žije v dřevostavbě.


Dobře vymyšlená dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jan Homola

Na první pohled nás tato dřevostavba zaujala svým nenápadným vzhledem. Z uliční stany je vidět jen rovná stěna a pár úzkých podlouhlých oken. Naopak směrem do zahrady se celá stavba otevírá, a to nejen velkými okny, ale i dobrým propojením domu se zahradou. Zajímavé je také to, že podkroví je jen v polovině domu. Prohlédněte si blíže tento dům ve fotogalerii

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jan Homola, Se souhlasem majitelů dřevostavby

Dispozice dřevostavby 4+kk

Dispozičně se jedná o dům 4+kk. V prvním patře se nachází kuchyně, obývací pokoj, koupelna a ložnice spojená s dětským pokojíkem. Prosvětlený obývací pokoj je důmyslně propojený s kuchyní dvěma schůdky, které vznikly z důvodu velké svažitosti pozemku. Prostorná ložnice je prozatím spojená s dětským pokojíkem, což dává do budoucna možnost oddělit oba pokoje příčkou. Po schodišti z masivního dřeva se dostaneme do podkroví, kde je další pokoj s balkónem sloužící nyní jako pracovna.

Rozhovor s majiteli dřevostavby o jejich zkušenostech

Jak vůbec samotná stavba probíhala, s čím se Petr a Veronika potýkali a jak se jim v domě žije, jsme se za vás majitelů zeptali. 

Jak vás vůbec napadlo si dům postavit na tomto místě? Na první pohled je tato část pozemku celkem svažitá.

Po svatbě jsme bydleli v domě u Petrových rodičů. Bylo to fajn, ale chtěli jsme vlastní bydlení. Začali jsme se rozhlížet po různých pozemcích, ale buď byly hodně drahé, nebo daleko. Napadlo nás tedy, zda by bylo možné výhodně odkoupit kus zahrady Petrových rodičů a postavit si dům tam. Začali jsme na tom tedy pracovat a pustili se do toho. Nakonec nebylo nejvíce peripetií s úřady, jak jsme očekávali, tam to šlo celkem dobře, ale nejvíce nám dali zabrat v bance.

Dům ale stojí, tak vše nakonec dobře dopadlo.

To ano, ale trvalo to přibližně půl roku, než jsme vůbec vyběhali všechny náležitosti a než nám banka hypotéku přiklepla. Toto nás zdrželo a manželka musela kvůli tomu dokonce změnit i zaměstnání. Oproti tomu byla samotná stavba postavená podstatně rychleji.

Co vás přivedlo na myšlenku postavit si místo zděného domu dřevostavbu?

Hlavní důvod, proč jsme nechtěli zděný dům ale dřevostavbu, byly zkušenosti. Manželka rekonstruovala zděný dům, když ještě žil její otec, a já jsem stavěl s rodiči zděný dům, který stojí tady pod námi. Protože tohle máme oba za sebou, víme, že je stavba zděného domu velmi časově náročný proces. Proto byl pro nás čas, za který lze postavit dřevostavbu, jedním z hlavních rozhodujících argumentů. Současně jsme uvažovali nad nízkoenergetickým domem. Chtěli jsme, aby byly náklady na provoz nižší.

Byly nějaké důvody, které vás od dřevostavby odrazovaly?

Musíme přiznat, že obavy byly hlavně z hlodavců a z hluku. Další obavou byly finance, a zda si vůbec můžeme dovolit postavit individuálně navržený dům. Trochu nám také na začátku trvalo, než jsme se vůbec v dřevostavbách trochu zorientovali, protože jsme nevěděli, že jsou různé skladby stěn a každá firma domy vyrábí a staví jinak.

Zkuste nám trochu popsat, jak vaše stavba probíhala.

Samotná stavba byla opravdu to nejrychlejší. Stavět se začalo 2. července a na konci měsíce jsme se už stěhovali, protože bylo hotovo. První přijely vyrobené celé stěny i střešní panely na kamionech a druhý den stavba stála a byla zakrytá. Zbytek měsíce se pak dodělávala některé detaily zvenku domu a vnitřní práce jako rozvody, obklady, podlahy, atd.

Co vás na stavbě nebo bydlení nejvíce překvapilo?

Určitě ta rychlost stavby, ta byla až závratná. Sice nám říkali, že to bude rychle a termíny byly dané, ale se zkušenostmi v normálním stavebnictví, kdy člověk uháněl jednoho řemeslníka i měsíc, aby se vůbec přišel podívat, tak jsme na to příliš nespoléhali.

Samotné stavbě vaší dřevostavby ale hodně přecházelo…

Celé to byla tak trochu náhoda, které jsme šli ale napřed. Už jsme věděli, že chceme stavět dřevostavbu a objížděli jsme různé výstavy a veletrhy a zjišťovali, s kým bychom chtěli stavět. Chtěli jsme někoho, u koho budeme mít záruku, že to udělá dobře. Měli jsme totiž zkušenost přímo v našem městě, kdy stavba jedné naší známé nedopadla zrovna nejlépe a i další přátelé náš upozorňovali, že ne každý kdo staví, to dělá fakt dobře. Hledali jsme proto docela dlouho a pak jsme narazili na zajímavou firmu. Dívali jsme se, co dělají, a pak, když manželka viděla „Ježka“ (referenční dům, pozn. redakce), víceméně bylo hned rozhodnuto. Líbilo se nám, že nedělají typové domy ale individuální stavby a na každé je něco zvláštního, jiného.  

Jak vůbec vznikl samotný návrh?

Muselo se skloubit více věcí. V první řadě do návrhu vstupoval pozemek, který je dost svažitý a ještě blízko cesty. Potom jsme měli poměrně limitovaný rozpočet, ale nechtěli jsme se vzdát architektury a toho, aby se nám dům líbil. Díky tomu všemu je dům relativně malý, ale úplně nám stačí a vyhovuje. Když je to šikovně vymyšlené, tak nepotřebujete zbytečně desítky metrů navíc. Máme radost z toho, jak se nám tu dobře bydlí. Cítíme se tu opravdu lépe i v porovnání s daleko většími domy, kde vidíme, že jsou velké úplně zbytečně, a to jenom protože nejsou vymyšlené na míru.

Prohlédněte si celou stavbu zblízka ve fotogalerii.

Ve vašem domě bydlíte přes 2,5 roku, jaké jsou tedy podle vás praktické výhody, které plynou z toho, že jste se rozhodli pro dřevostavbu?

Líbí se nám rychlost, s jakou jsme schopni domek vytopit. Naopak v létě i v horkých dnech je tu velice příjemně. Zatím co rodiče mají doma vedro, tady je fajn. Také je dům vzdušný a velice snadno ho vyvětráme. Mně se také líbí, že když potřebuju něco přivrtat, jde to velmi snadno. Když jsem kotvil větší kusy nábytku, tak jsem nakouknul do plánů, kde jsou trámky a některý z nich trefil. Klasické věci jako police na knihy stačí jenom připevnit vruty do stěny, žádné vrtání a hmoždinky.

Kde vidíte případnou slabinu vašeho domu?

Jediné, co nám trochu vadí, je hluk, když prší. Déšť dopadající na plechovou střechu dělá rachot. Jinak jsme nic za dva roky bydlení asi nějakou další nevýhodu nenašli.

Děkujeme moc za rozhovor a přejeme spokojené bydlení.


Údaje o stavbě:

Zastavěná plocha: 81,5 m2
Užitná plocha: 89 m2
Třída energetické náročnosti: B


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.12.2016

Photocredit: Jan Homola

48

Komentář: Chci si postavit dřevostavbu a všichni jsou proti!

Pojďme se podívat na ty, kdo si dřevostavbu postaví – Jsou takoví lidé něčím specifičtí? Kde berou tu odvahu?? Nejsou tak trochu blázni?

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Jak dostat do domu co nejvíce přirozeného světla?

Přirozené světlo pomáhá vytvářet pohodu a dobrou náladu. Jak ho ale dostat do domu co nejvíce? Podívejte se, jak na to jdou Dánové.

Domek jako stvořený pro rodinu s dětmi

Opustili svůj byt v centru velkoměsta a postavili pro sebe a své dvě malé děti dům uprostřed přírody. Stálo to za to?

Bungalov pro velkou rodinu – zvenku tradiční, uvnitř inteligentní

Navštívili jsme nově postavený prostorný bungalov 5+kk pro početnou rodinu ve středních Čechách. Jeho vzhled je tradiční, uvnitř však překvapí moderními technologiemi. Přečtěte si rozhovor s majiteli – Lucií a Markem.

7 tipů, jak nepropadnout strachu a depresi po nastěhování do nového domova

Přestěhovali jste se do vysněného domova, ale spíše než radost pociťujete depresi a strach? Poradíme vám, jak s tím bojovat.

Původní chalupa se rozpadala. Postavili si místo ní vysněné víkendové bydlení

Navštívili jsme nádhernou moderní dřevostavbu u vodní nádrže Slapy, kterou si nechali postavit manželé Lucie a Jan jako víkendový dům na místě původní staré chalupy. Proč stavěli s architektem a co mají na domě nejraději?

Unikátní dřevostavba v České Kanadě inspirovaná severským stylem

Manželé Lea a Martin si splnili svůj sen o víkendové dřevostavbě ve skandinávsém stylu na pohádkovém místě v České Kanadě. Jak našli pozemek a jak probíhalo plánování a výstavba?