HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Jak dostat do domu co nejvíce přirozeného světla?

Přirozené světlo je pro člověka zcela zásadním elementem pro zdravý a spokojený život. Není tajemstvím, že slunce a denní světlo dělá lidi šťastnějšími. V minulých desetiletích především v městské architektuře skoro vymizelo využívání přirozeného světla, ale v posledních letech se naštěstí do architektonických návrhů znovu vrací a vytlačuje umělé osvětlení. Sluneční svit totiž na rozdíl od umělého osvětlení pomáhá lidem být aktivnější, spokojenější, zdravější a pohodovější. Právě proto je jeho využívání při stavbě domů v zemích, kde je slunce vzácnější, nezbytné.


Střecha, jež propouští maximum světla
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tia Borgsmidt

Skandinávci milují přirozené světlo

Skandinávie patří k zemím, ve kterých si lidé moc slunce neužijí, a proto se snaží zachytit co nejvíce slunečních paprsků nejen venku, ale i ve svých obydlích. Architekti musí vymýšlet nejrůznější způsoby, jak zajistit světlu přístup do interiérů.

Krásným příkladem, jak do domu dostat maximum přirozeného světla po celý den, je rodinný domek v dánském hlavním městě Kodani. Stojí na kodaňském předměstí a postavila si jej rodina se dvěma malými dětmi. Ta chtěla především světlý a zdravý dům, který se bude přizpůsobovat rostoucím dětem. Domek byl původně navržen pro menší pozemek, ale jeho jednoduchá koncepce obvodové zdi a seskupení šikmých střech se snadno rozšířila a změnila, když rodina zakoupila větší pozemek.

Dokonale důmyslná střecha

Přirozené světlo má různé vlastnosti. Nepřímé světlo má nádhernou chladnou modrou barvu, která vám připomíná blízkost oceánu, zatímco nízké jižní slunce přidává do spektra teplejší žluté světlo. Dům je navržen tak, aby zachytil jak nepřímé, tak přímé sluneční světlo ve stejnou dobu a dokázal ho dostat do všech místností. Při jejich procházení můžete pozorovat měnící se spektrum světla.

Je to právě důmyslná střecha, která dokáže světlo zachytit a propustit ho do interiéru. Střecha je rozdělena do několika různých úseků a jedná se vlastně o několik šikmých střech nakloněných do různých směrů. Každá ze skloněných ploch obsahuje střešní okno a mezery mezi střechami vytvářejí nádvoří, která zajišťují, že se dodatečné denní světlo dostane do okolních místností.

Přístavba zajistí bydlení dětem

Stěny domu jsou zvenku obloženy světlým dřevem a občas jsou přerušeny otvory, ve kterých se nacházejí malé terasy a dvorky, které poskytují různou míru soukromí a chrání prostor před útoky větru. Hlavní vchod se nachází na konci malého dvora, po jehož pravé straně stojí dílna a nalevo je velký přístavek. Obě stavby mají samostatné vchody a jsou přístupné zvenčí.

Přístavba je určena pro budoucí bydlení dětí. Když děti dospějí, jeden z nich se může nastěhovat do přístavku a bude mít svůj vlastní nezávislý vchod. Stěna, která v současnosti rozděluje tento prostor do dvou místností, může být odstraněna, čímž se vytvoří jediná větší místnost.

Praktický půdorys myslí i na strom

Vlastní pravoúhlý půdorys je rozdělen na mřížku s 16 obdélníky, která pomáhá rozdělit interiér do různých funkčních zón. Vchodem vejdete přímo do srdce domu, do prostorné společenské místnosti s vysokými stropy. Tady je nejvíce patrná hra se světlem pomocí různě našikmených střešních ploch, protože několik sousedních střech propouští do pokoje světlo pod rozdílnými úhly.

Ložnice rodičů má velké skleněné posuvné dveře s přístupem na terasu, na kterou se dá vejít i přes obývají pokoj. Na druhé straně domu se pod jednou střechou nachází kuchyně a jídelna. Kuchyně se dívá přímo na jihovýchodní dvůr a chytá ranní slunce. Součástí domu je i vzrostlý strom. Roste v otvoru, který byl vyřezán do dřevěné terasy, a dokonale doplňuje přírodní vzhled domu.

 

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
21.09.2018

Photocredit: Tia Borgsmidt

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE