HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Na břehu klidného kanadského jezera Lake Jasper stojí úchvatná chata. Nebýt tyrkysového schodiště, které zasahuje do exteriéru, vypadala by jako obyčejná kostka obložená světlým cedrovým dřevem. Málokdo by poznal, že při její stavbě bylo vše podřízeno jedinému cíli: vybudovat domek, který bude mít optimální energetickou účinnost a velmi nízkou uhlíkovou stopu. Poďte si ji prohlédnut.


Chata s výhledem do okolní krajiny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Brittain Photography

Šetrnost k přírodě a nízká uhlíková stopa jako absolutní podmínka

Chata je umístěna na zalesněné části svahu blízko kanadského města Chertsey. Leží na břehu známého a oblíbeného jezera Lake Jasper, kde tráví víkendy a dovolenou obyvatelé Montrealu. Tato kompaktní stavba má pouhých 140 metrů čtverečných napříč třemi podlažími. Prohlédněte si ji zblízka ve fotogalerii.

Právě kompaktní design tvaru kostky a orientace domu byly strategicky navrženy kanadskými architekty ze studia Architecturama ne pouze z důvodu snížení uhlíkové stopy, ale také kvůli ekonomičtějšímu a šetrnějšímu využití materiálů a snížení energetické účinnosti. Navíc architekti dokázali využít především lokální materiály, jako je například obložení ze světlého cedrového dřeva, které na stavbu dodala místní pila.

Ideální orientace, která výrazně snižuje spotřebu energií

Z důvodu snížení spotřeby energií byla chata postavena na vyvýšeném místě a strategicky orientována tak, aby v ní vzduch přirozeně proudil. Optimální cirkulace vzduchu bylo dosaženo díky předním oknům, která se otevírají až úplně dole a zadním oknům, která se otevírají zase nahoře. Dochází tak k příčnému proudění vzduchu.

Orientace a lokalita domu umožnily využít velká okna s fantastickým výhledem na okolní krajinu k pasivnímu solárnímu ohřevu. Velký převis v přední části chaty, navržený tak, aby využil měnící se úhel slunce, zabraňuje přehřátí v létě, zatímco v zimě dokáže přijímat co nejvíce slunečního světla.

Čtěte dále: Vnější zastínění - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny 

Víceúčelové dřevěné lavice slouží jako stoly i schodiště

Ačkoli exteriér domu naznačuje minimalistickou sofistikovanost a vypadá velmi jednoduše, interiér může na první pohled působit zmateně, protože obsahuje zvláštní prvky, jako jsou víceúčelové lavice, které slouží jako všestranné vybavení.

Připevněné k hlavní vnitřní konstrukci slouží lavice jako všestranné konstrukční prvky, které lze přeměnit na plochy k sezení či čtení, jídelní či pracovní stoly, knihovnu a samozřejmě i schody. Jsou umístěny po všech prostorech domu. Z těch nejvyšších si můžete vychutnat neuvěřitelný výhled na okolní přírodní krajinu. V kuchyni jsou lavice využívány jako pulty pro přípravu jídel a stoly s kapacitou až osm lidí.

Prohlédněte si podobný dům: Final Wooden House od Sou Fujimota

Systém lavic je modulární a mohou být různě modifikovány. V podstatě to jsou pohyblivé bloky, které lze libovolně uspořádat (jako pulty, opěradla, schody apod.) a neustále sestavovat zcela jiným způsobem dle momentální potřeby obyvatel. Umožňují vybudování soukromého uzavřeného prostoru na čtení nebo velkého společenského prostoru pro celou skupinu lidí.

Relaxace i zábava v jednom

Chata je jakoby vložená mezi stromy a bezprostředně obklopená okolní přírodou. Je to vlastně taková malá pozorovatelna, která dokáže poskytovat dostatek klidu a soukromí. Ale také dokáže během chvilky ožít a stát se úplně jiným prostorem, jakmile přijede skupina lidí. Hlavní prostor je totiž velmi dobře přizpůsoben společenskému životu. Krb, domácí kino a měkké polštářky všude pomáhají lidem opravdu si chatu užít.

Ať už přijedou sami, s velkou skupinou hostů, nebo s rodinou, majitelé chtějí vždy najít pohodové a příjemné prostředí, podobné prostředí chalupy, ale trochu rafinovanější. Především co se týče prostorů a interakce mezi lidmi. „Cílem bylo vybudovat moderní, životaschopné a trvale udržitelné obydlí, které bude svým obyvatelům sloužit k relaxaci a kontaktu s přírodou,“ vysvětlují architekti z Architecturamy.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.07.2018

Photocredit: James Brittain Photography

2

Final Wooden House od Sou Fujimota - Co to je?

Dřevostavba postavená z trámů o průřezu 350x350 mm, ke které vzhlíží i architekti

Úchvatná indická dřevostavba Palmyra

Tato dřevostavba uprostřed kokosové plantáže měla být útočištěm před ruchem velkoměsta. Jak si s tím architekti poradili, se můžete přesvědčit v této galerii.

Muzeum a výzkumné centrum Prostho

Tato unikátní dřevostavba je postavena v rastru 50 cm z trámků o průřezu 60 x 60 mm. Za architekturou této japonské dřevostavby stojí Kengo Kuma.

Domov pro mladou rodinu: Nenápadná, ale dobře vymyšlená dřevostavba

Chtěli hezké bydlení, které by jim pomohl navrhnout architekt, i když měli ze začátku obavy, že to bude stát hodně peněz. Jak to celé dopadlo se dozvíte zde.

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Video: Moderní chata vybudovaná na skále

Máte rádi severskou architekturu? Pojďte se podívat, jaké je to bydlet na skále schované uprostřed hlubokého lesa.

Světová architektura: Američtí studenti postavili mini domek srostlý s lesem

Studenti architektury na univerzitě v americké Nebrasce navrhli a postavili mini domek z prefabrikovaných CLT panelů. Tato stavba slouží jako výukový prostor a je umístěn uprostřed hlubokých oregonských lesů.

Před shonem velkoměsta utekli pod tropické palmy. Prohlédněte si dřevostavbu Palmyra House.

Víkendová chata na indický způsob nebo spíše luxusní dřevostavba mezi tropickými palmami – tak by se dala charakterizovat stavba Palmyra House. Podívejte se, jak vypadá netradiční útočiště před ruchem velkoměsta.

Plně otočný dům následuje slunce po celý den

Před několika lety vznikl v severní Itálii originální a technologicky pokrokový rodinný dům. Čtěte více o tom, jak funguje tento rotující nulový dům.

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.