HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chalupa, o jaké sní každý dobrodružný chalupář

Klid, ticho, jednoduchost, přirozenost, nenáročnost. To je to, co dnes hledá spousta lidí, kteří jsou unaveni z každodenního shonu městské dopravy, hlučných open spaců a večerů v neútulných bytech na sídlištích. Přejeme si aspoň na pár dní žít jakoby na začátku minulého století, kdy čas utíkal mnohem pomaleji a příroda byla součástí každodenního života lidí. Stejný sen měli i majitelé chalupy v anglickém Cornwallu, když si pořizovali staré obydlí místního dřevorubce. Znamenalo pro ně únik z přetechnizovaného světa do jednoduchého života dřevorubce.


Chata, o jaké sní každý Čech
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Images Unique Home Stays

Protiváha modernímu minimalismu

Bývalé obydlí místního dřevorubce stojí na jihu Anglie v drsné přírodě Cornwallu. Noví majitelé se rozhodli domek zrekonstruovat, ale zachovat jeho jednoduchou a osobitou krásu obydlí chudého člověka devatenáctého století. Z toho důvodu si na rekonstrukci nevybrali žádnou větší firmu, ale lokálního řemeslníka, který zná tradiční postupy a materiály z dané oblasti a bude umět zrestaurovat nebo napodobit dům a nábytek. Jejich cílem bylo vytvořit protiváhu k jejich modernímu minimalistickému bytu ve velkém městě, aby se pokaždé, když budou mít chuť, mohli přenést nejen na úplně jiné místo, ale i do jiného století. Nahlédněte do pohádkové chalupy v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Images Unique Home Stays

Drsný rustikální vzhled exteriéru

Už z dálky působí stavba ukrytá mezi stromy a vysokými keři stroze rustikálním dojmem. Vertikálně položené silné nahrubo opracované trámy tvoří nejen stěny domu, ale také terasu a podlahy. Trámy jsou doplněny kamenem, ze kterého je postaven venkovní krb a komín, který tvoří dominantu stavby. Také vyšší zídka, která lemuje celý pozemek a částečně ho skrývá před zraky kolemjdoucích, je z hrubého neopracovaného kamene. Právě propojení obyčejného kamene a silných trámů dává domku rustikální vzhled. Drsný dojem mírní okolní anglická zahrádka plná místních druhů keřů a květin, které od jara do podzimu kvetou všemi barvami.

Vrata otevřou celý prostor venkovnímu prostředí

Ani interiér není nějak zásadně modernizovaný. Stejně jako zvenku, i vnitřní stěny jsou z hrubě opracovaných trámů, které nesou stopy patiny. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelnou a díky obrovským dřevěným vratům, které se dají dokořán otevřít, i s terasou. Ta v létě poskytuje příjemné posezení, kdy se při snídaních či večeřích můžete kochat okolní krajinou. U terasy je i krb na dřevo a gril pro večerní grilování. I velké okno od podlahy až ke stropu, které je v ložnici, se dá celé otevřít a ložnici propojit s terasou. U ložnice se nachází jediná známka moderního bydlení, kterou si majitelé chtěli dopřát – vířivka. Do ní se dá jít přímo z ložnice a před zraky sousedů je ukryta a nízkou kamennou zídkou.

I interiéry si zachovaly ráz 19. století

Koupelna i záchod si zachovaly desing 19. století. Cínová sprcha, kameninová vana i umyvadlo a dřevěné doplňky vás přenesou v čase zpět. Hliníkové posuvné dveře oddělují koupelnu od ostatních místností. Kuchyň je plná tradičních doplňků a nádobí. Na celém interiéru je vidět pečlivá a detailní práce řemeslníka, který si vyhrál jak s nábytkem, tak doplňky. Vše je zrecyklované a přírodní – hrubé pletené koberce, potahy, sametové sedačky. Lovecké doplňky na stěnách a police plné knih ve vás navodí ihned atmosféru pohody a klidu, kvalitní přírodní materiály vám zase dají i v takto skromném obydlí pocit luxusu. Majitelé svoji chalupu milují a uchylují se do ní kdykoliv je to jen možné. Jak sami říkají, nic je nedokáže zbavit stresu a negativních myšlenek lépe, než jejich chalupa z jiných časů.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.05.2019

Photocredit: Images Unique Home Stays

20

Dřevěné chaty a chalupy postavené na krásných místech

Dřevěné chaty a chalupy na krásných místech jsou ideálním místem pro váš odpočinek v přírodě bez ruchu velkoměsta. Nechte se inspirovat touto fotogalerií.

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Víte, že ve Finsku jsou v přírodě volné chaty pro denní potřebu, nebo i pro přespání? Jejich použití je zdarma a nabízejí vše nezbytné pro přežití v divočině.

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny!

Roubenky prý mají životnost 100 až 150 let. Omyl! Představíme vám takovou, která byla postavena už v 16. století a dnes má asi 470 let.

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

7 tipů, jak nepropadnout strachu a depresi po nastěhování do nového domova

Přestěhovali jste se do vysněného domova, ale spíše než radost pociťujete depresi a strach? Poradíme vám, jak s tím bojovat.

Moderní chalupa je přivedla zpátky ke kořenům. Jaké na ně čekalo překvapení?

Chtěli mít místo, kde by trávili čas se svými vnoučaty. Ani ve snu je však nenapadlo, že na ně v průběhu stavby čeká úžasné překvapení. Co se přihodilo a jak se jim v moderní chalupě líbí? Přečtěte si rozhovor s majiteli domu o jejich příběhu a zkušenostech se stavbou.

Nejkrásnější chalupy pro vaši dovolenou – vybrali jsme top 10 chalup z celé ČR

Láká vás dovolená v tradičním duchu, nebo se chcete rozmazlit a dopřát si luxus? Vybrali jsme nejkrásnější chalupy z celého Česka pro každého.

10 nejkrásnějších chalup na víkendový či prázdninový pobyt u nás v Česku

Nevíte kam na víkend či na dovolenou? Máme pro vás seznam top 10 chalup po celé České republice pro všechny příležitosti. V nabídce jsou domy s wellness nebo okolím plným pestrých výletů.