HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Chaty, chalupy, víkendové či prázdninové domky. Mají spoustu podob a liší se kraj od kraje. Většinou vychází z tradiční architektury a jsou pouze obohaceny o moderní prvky, které jsou nutné pro komfort obyvatel. Češi patří v počtu rekreačních objektů na počet obyvatel mezi největší chataře, na špici jsou s námi také obyvatelé Skandinávie. 


Kdo by v takovém domku nechtěl trávit prázdniny?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Marcus Linderoth

Skandinávci stejně jako my tráví nejraději svoje krátké léto v „sommarhusu“, jak říkají svým rekreačním obydlím. Jak se takový severský prázdninový domek, který vychází z tradiční švédské architektury, liší od našich českých chalup a chatiček, se s námi můžete podívat v našem dnešním článku a fotogalerie.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Marcus Linderoth

Prázdninové útočiště pro čtyřčlennou rodinu

Čtyřčlenná rodina s malými dětmi žije ve švédském velkoměstě Malmö. Jakmile se mladému páru narodilo první dítě, začal se rozhlížet po vhodném pozemku, na kterém by mohl postavit domeček, který bude rodině sloužit jako prázdninové útočiště před městským životem. Chtěli letní měsíce, kdy se udělá teplo a dny jsou velmi dlouhé, trávit obklopeni přírodou a v blízkosti moře. Podařilo se jim zakoupit pozemek nedaleko Malmö, na opačném pobřeží jižního Švédska. Jelikož se jim líbily předchozí stavby Johana Sundberga, oslovili jeho architektonickou kancelář.

Domek souzní s okolním prostředím

Johan Sundberg navrhl dvoupatrovou dřevostavbu skrytou na pozemku mezi vzrostlými borovicemi. Stojí blízko písčité pláže a na první pohled vypadá jako prázdninový domek. Zvenku i zevnitř je obložen světlým dřevem sibiřského modřínu krásně ladícím se světlými borovicemi i bílými plážemi. Vertikální modřínové desky byly natřeny silikonovým tmelem, který má dřevo chránit před vlhkými mořskými větry. Ze stejného materiálu jsou i šikmá střecha a velká terasa. Jednotlivé desky, které kryjí střechu, byly položeny částečně přes sebe. Terasa se táhne přes celou přední část domu a dá se na ni vyjít z každé místnosti velkými prosklenými dveřmi.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Prosklené posuvné dveře propojují venkovní a vnitřní prostor

Svým charakterem se dům blíží tradičně postaveným venkovským stavením. Díky fasádě z dřevěných desek a dřevěné střeše se více podobá skandinávským stodolám než běžným farmářským stavením. Jeho celkový design a veškeré detaily jsou ale bezesporu moderní. Letní domek je rozdělený do dvou podlaží, která dohromady nabízí 167 čtverečných metrů obytného prostoru v jednoduchém obdélníkovém půdorysu. Všechny pokoje v přízemí mají prosklené stěny až k podlaze, které jsou orientovány na chráněnou zadní terasu a zahradu s ohništěm a houpačkou pro děti. Posuvné skleněné dveře dovolují jídelně s kuchyní a obývacím pokojem plně se otevřít do zahrady a vytvořit tak propojený prostor mezi pokoji a venkovním prostorem.

Letní charakter domku láká k odpočinku

Jídelna s kuchyní jsou od obývacího pokoje rozděleny samostatným krbem z cihel omítnutých bílou omítkou. Skleněné krbové dveře umožňují pohled na hořící dřevo z obou stran. Ložnice rodičů a koupelna se nachází v přízemí. Nahoře jsou dva dětské pokoje, další koupelna a společenská místnost, která může být v případě potřeby přeměněna na čtvrtý pokoj. Obrovská okna dovolují letnímu slunci naplnit světlem celý dům a zdůraznit tak světlé obložení vnitřních stěn a nabílo natřené stropy. Tradiční silueta domu, neutrální barevné schéma a teplé dřevo dávají na první pohled domku jeho letní charakter. Usazený mezi voňavým borovicovým lesem a bílým břehem moře láká k trávení volného času. Moře je v domě vždy přítomno. Poskytuje prostředí stále se měnící hudební partituru a díky široké bílé písečné pláži nabízí místo pro relaxaci a rekreaci, stejně jako fyzickou aktivitu.

Mohlo by vás zajímat: Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
31.03.2019

Photocredit: Marcus Linderoth

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE