HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejstarší roubenka v Čechách oslavila už 470. narozeniny!

Majitelé si koupili roubenou chalupu a měli plán ji zbourat. Byla totiž v ubohém stavu. „Půjde k zemi,“ zněl verdikt. Pak se do toho však vložily úřady... Podívejte se do galerie na nejstarší roubenku a další velmi staré dřevěné stavby v Česku.


Rtyně v Podkrkonoší – nejstarší roubená chalupa u nás
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ewwwa

Manželé si pořídili starou, rozpadající se roubenku stojící na okraji obce Rtyně v Podkrkonoší a měli v plánu ji zbourat. Pak se do všeho ale vložili památkáři.

Co napověděl vysoký strop?

Lidi z odboru památkové péče roubenka upoutala. Především její vysoký strop. Napověděl, že by mohlo jít o stavbu s dýmnou jizbou. Co si pod tímto zvláštním názvem představit? V chalupě, která takovou jizbu měla, se netopilo v kamnech. Hospodyně zde připravovaly pokrmy přímo na otevřeném ohništi.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ewwwa, Wikipedia

Určitě vás teď napadne otázka: A co kouř? Kam se poděl? Ten tvořil zhruba metrový pás u stropu. O tuto výšku byl pak strop zvednutý. Štítová zeď roubenky obsahovala i malinké okénko, které sloužilo jako větrací otvor. Kouř šel tudy ven a zároveň tudy mohl dovnitř čerstvý vzduch. Otvorů bývalo i více.   

Jak se vyhnout placení daní 

Mimochodem, chalupy s dýmnou jizbou byly u nás hodně populární. Víte proč? V roce 1676 zavedl císař Leopold I. placení daně z komínů. Platit musel každý, kdo měl u chalupy komín, který trčel nad střechu. Stavení s dýmnou jizbou žádný komín nepotřebovalo. Navíc postavit zděný komín bylo finančně pěkně nákladné. Mnohdy vyšel dráž než celá roubenka! Další důvod, proč lidé raději zůstávali u otevřeného ohniště.   

Překvapivý výsledek analýzy

Ale zpátky do Rtyně. Památkáři na základě svého podezření, že jde o opravdu unikátní stavbu, informovali majitele, kteří plánovali chalupu zbourat. A nařídili průzkum. Do trámů nechali navrtat sondy. A co se dělo potom, to překvapilo i je samotné. Dendrochronologická analýza dřeva prozradila, že trámy byly pokáceny v letech 15471548! To nikdo nečekal. Samotní majitelé ani netušili, že mají před sebou tak unikátní chalupu. Rozhodli se proto jinak. Společně s památkáři chalupu upravili a interiér se snaží přiblížit původní podobě.

Mládež spala na lavici 

Jak ale taková roubenka s dýmnou jizbou v polovině 16. století mohla vypadat? Nábytkem zrovna nepřekypovala. Postačit musel velký stůl a několik lavic kolem něj  obvykle v koutě naproti ohništi. Tam se scházela rodina k jídlu. Dále tu byly lavice podél stěn a postele. Do nich večer složili hlavu dospělí, mládež většinou musela vzít zavděk poležením na některé z lavic u zdi. Dál nádoby na obilí a truhly. A samozřejmě nechybělo zmiňované otevřené ohniště. Dnes ho ovšem ve rtyňské chalupě nahrazuje replika kamen.

Ještě starší trojice

Velmi starých roubených staveb je u nás ostatně více, pocházejí už z konce 15. století. Ve Vítějovicích na Prachaticku je roubená světnice datovaná do let 14901492.  Saky u Slaného se chlubí světnicí z nehraněných kuláčů, pokácených už roku 1494. A konečně do třetice, ve Vračovicích u Vysokého Mýta je zděné stavení, které ukrývá roubené jádro. Kmeny jedlí, z nichž je vybudováno, pocházejí už z roku 1538. I zde kdysi bývala dýmná jizba. U této trojice staveb jde o dochované světnice či roubené jádro. V případě rtyňského stavení ale máme celou zachovalou chalupu. Prohlédněte si tyto stavby v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.01.2019

Photocredit: Ewwwa

30

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?

Životnost dřevostaveb, aneb proč se bát více vlhkosti než dřevomorky

Jakou mají dřevostavby životnost? Na tuto často kladenou otázku ohledně

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Jaká je životnost dřevostaveb?

Jak dlouho bude stát vaše dřevostavba? Do životnosti dřevěných konstrukcí promlouvá vlhkost a kvalita provedené práce. Jak? Dočtete se v článku.

Nejstarší křesťanský kostel ve Švédsku stojí pod zemí. Podívejte se

Jak ochránit archeologický nález před drsným podnebím a přitom jej zpřístupnit veřejnosti? Inspirujte se u švédských architektů.

Tři nejstarší dřevostavby světa. Které to jsou?

Prohlédněte si dřevostavby, které jsou starší než království Velké Británie, pamatují dobývání Antarktidy nebo japonské císařství.

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?

Jak starý je nejstarší strom celé Evropy?

Byl objeven nejstarší strom Evropy! Borovice z italského národního parku nevypadala jako šampion, ale překvapila: 1230 let, to už je pořádná senzace.

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?