HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chaty a chalupy ve finské přírodě: Jaká jsou pravidla pro přespání?

Finsko je nádherná země přezdívaná zemí tisíce jezer s úchvatnou přírodou. V národních parcích můžete strávit i několik dní a není vždy nutné s sebou brát stan.  Jelikož je Finsko velmi rozlehlé a hustota zalidnění není příliš velká, tak při jakékoliv výpravě do přírody je výhodné mít záchytné body s nejnutnějším vybavením pro přežití. Finové tuto myšlenku posunuli na jinou úroveň se svými sruby, které jsou v přírodě otevřené pro kohokoliv, kdo přijde. 


Finská chata
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Seija Olkkonen

Použití chaty je velmi jednoduché, ale je třeba mít určitý respekt k ostatním a dodržovat pravidla, která by měla být samozřejmostí pro každého slušného člověka. V blízkosti srubu bývá dřevník, který je doplňován správou národního parku a vybavení je třeba po použití nechávat na místě. U některých srubů je i kadibudka a recyklace odpadů. Chaty se dělí podle způsobu jejich použití a vybavení. Prohlédněte si jednotlivé typy finských chat k volnému užívání.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Seija Olkkonen, Tapani Rauhala, Anneli Ovaskainen

Denní chata neboli Day trip Hut

Použití denní chaty

  • Srub je určen pro jednotlivce a případně malé skupiny. V případě, že by chtěla chatu použít větší organizovaná skupina, tak je potřeba získat povolení.
  • Chata je určena pouze pro denní použití jako místo odpočinku, přípravě jídla, zahřátí nebo usušení věcí. V případě výjimečných okolností je možné zde přespat.
  • Chatu může používat více návštěvníků zaráz. Umožněte jim tedy přístup a navzájem se respektujte.
  • V chatce je zakázáno kouřit a možnost přivést domácí zvíře do chatky je potřeba ověřit.
  • Dodržujte pokyny s nakládáním s odpady.
  • Zapište se do knihy návštěv i vše zaznamenejte vše co vám přijde podstatné.
  • Před odchodem doplňte do chatky nové dříví, ukliďte po sobě a zavřete všechny okna a dveře.
  • Každá chata může mít svá vlastní pravidla na použití vybavení, vody, nebo topeniště. Věnujte prosím dostatečnou pozornost pokynům, které se nacházejí přímo v chatě.

Srubové domy: Fakta a inspirace

Chata s možností přespání neboli Open Wilderness Huts

Pravidla jsou stejná jako u denní chaty až na to, že srub je možné použít pro přespání jednotlivců a malých skupin trvající 1 až 2 noci. Organizované skupiny mají možnost využít tuto chatu pouze pro denní použití.

Navíc jedním z nepsaných pravidel ve Finských chatách je, že kdo přijde do chaty jako poslední, tak má nárok na nejlepší místo.

Sruby a jejich budoucnost

Chaty s rezervací (Reservable Wilderness Hut)

Pravidla jsou stejná jako u denní chaty, ale jednotlivci, kteří si rezervovali lůžko v chatě o své místo nemohou přijít.

Chata za poplatek (Rental Wilderness Hut)

Chata může být použita osobou nebo organizací, která si chatu zarezervovala a zaplatila. Ostatní pravidla jsou blíže specifikována v chatě, případně podobná jako u denní chaty.

Vybavení chatek se liší právě podle jejich druhu a stejně tak i pravidla použití. Pokud pojedete do Finska na vlastní pěst, tak se nejčastěji setkáte s denní chatou, nebo s klasickou chatou na přespání. Rezervované chaty nebo chaty na pronájem bývají doporučovány větším organizovaným skupinám.

O opravě roubené horské chaty Prašivá v Beskydech s jejím provozovatelem

Informace o tom, jaké chatky se nacházejí v národním parku se dozvíte v informačním centru daného národního parku, nebo na jejich internetových stránkách.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
09.08.2017

Photocredit: Seija Olkkonen

26

Jak se žije v kanadském srubu: příběh rodiny Báry a Zdeňka

Proč se manželé Bára a Zdeněk rozhodli právě pro tento typ dřevostavby? A jak se jim v ní žije několik let po stavbě?

Interiéry srubů: Jak vypadají dřevěné sny zevnitř?

Dřevěné sruby nejsou v Česku typickými stavbami. Prohlédněte si proto galerii, která vám tyto dřevostavby ukáže zevnitř.

Dřevostavba inspirovaná Finskem stojí v podhůří Beskyd

Pan Radek přivezl zkušenosti ze zahraničí do kraje, kde vyrůstal. Prohlédněte si jeho srub.

Pioneer Log Homes: Kanadský král mezi srubaři

Pioneer Log Homes of B.C. je nejznámější srubařskou firmou světa. Staví impozantní srubové stavby a mají dokonce vlastní pořad. Co je klíčem k jejich úspěchu?

Video: Jak svépomocí vyrobit obytnou dodávku na cesty

Inspirujte se, jak si sami vyrobit obytné auto. Stačí vám k tomu dodávka, alespoň trochu promyšlený plán, co chcete v dodávce mít a nadšení pro práci.

Dřevník a přístřešek na dřevo: Uskladňujeme palivové dřevo

Dřevníky a přístřešky na dřevo jsou výbornými pomocníky pro skladování palivového dříví. Podívejte se, kde dřevník postavit a jakou zvolit konstrukci.

Štěpkovač a drtič větví: Jaké jsou rozdíly a k čemu je použít?

Štěpkovač a drtič větví jsou výbornými pomocníky na zahradě i v ovocném sadu. Jaký je rozdíl mezi štěpkovačem a drtičem? A který pro vás bude vhodnější? Dozvíte se zde.

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Video: Stavba palisádového domu na Aljašce

Podívejte se, jak lze vyrobit víkendovou chatu palisádovým stylem. Není třeba mít partu dělníků, ale jen představu o tom co chcete dělat a 4 šikovné ruce.

Jednoduchost, skromnost a tradice – tři základní vlastnosti finského domku

Jak vypadá jednoduchý, skromný a trvale udržitelný domek, který je postavený v souladu s tradicemi finské architektury a ctí okolní krajinu?