HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tradiční dřevěná chata na břehu jezera

Láska k přírodě a všemu s ní spojenému je Finům odjakživa vlastní. Promítá se do celého jejich života a je jí ovlivněn jejich životní styl. Jsou praktičtí, ekologičtí, milují minimalismus, neradi něčím plýtvají. Někdy můžou působit stroze, ale jsou přátelští a příjemní. Stejně tak se dají popsat jejich domovy. Není v nich nic zbytečného, používají hlavně lokální materiály a snaží se o maximální souznění s přírodou. A nedají dopustit na dřevo. Finské dřevo patří k nejkvalitnějším v Evropě a není tedy divu, že ho tak rádi používají. Vše, co jde, je ze dřeva, interiéry i exteriéry. Typicky finská je i chata na břehu jezera, kterou navštívíme v našem článku.


Jednoduchá dřevěná chata ukrytá v lese
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Studio Kamppari

Klidné útočiště u jezera

Když se finský inženýr rozhodl postavit na svém pozemku v lese u jezera malou chatu, která bude vytvářet jeho přírodní útočiště před ruchem velkoměsta, obrátil se na architekty s poměrně jasným, nekomplikovaným zadáním. Chtěl navrhnout velmi jednoduchou chatu v duchu tradic finského stavebnictví, která bude celá ze dřeva, s použitím pouze lokálních materiálů a která dokáže poskytnout dostatek místa až čtyřem lidem. Primárně bude chata sloužit k odpočinku a setkávání se s přáteli či rodinou. Proto měla být chata plná světla a s otevřenými prostory, které obyvatelům poskytnou dostatek místa uvnitř i venku a panoramatické výhledy do krajiny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Studio Kamppari

Čerstvý pohled na tradiční stavbu

Celá dřevěná chatka má pouhých 56 m2 obývací plochy. Stojí na úplné samotě v jihovýchodní části Finska poblíž města Varkaus. Nachází se na břehu jezera a nabízí na něj výhledy ze svého vyvýšeného místa na vrcholu žulového kopce. Lokalita je umístěna na úzkém hřbetu s pouze minimální plochou pro výstavbu. Stavba spojuje tradiční formy a materiály s moderními systémy a detaily. Vytváří tak okamžitě rozeznatelnou tradiční finskou rekreační chatu, která je funkční a estetická. Jde v podstatě o moderní zpracování tradiční chaty. Zatímco štítová střecha a stěny z trámů jsou u finských chat běžné, jemné detaily, velkorysý prostor a množství kvalitního světla jsou novinkou.

Obložení, jehož části se dají lehce vyměnit

Dřevěné latě pokrývají tři strany budovy, aby poskytly dostatečnou ochranu před deštěm a sluncem. Tyto latě jsou navrženy tak, aby se daly v případě přílišného opotřebení od rozmarů počasí jednoduše vyměnit a nedošlo k poškození konstrukce pod nimi. Veškeré vnější dřevo bylo pokryto tradiční úpravou oxidem železitým, aby se urychlil přirozený proces vysychání dřeva, zatímco vnitřní plochy zůstaly neošetřené. Jsou tvořeny velkými kládami z borovicového dřeva. Také celá konstrukce je z finské borovice.

Dostatek prostoru i světla

Hlavní obytný prostor domu tvoří obývací pokoj sahající až pod střechu. Obrovská okna, která se otevírají na terasu, tvoří nádherný výhled na sever a jih. Tím je vytvořen rozsáhlý vnitřní i venkovní prostor s maximem čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. Tento prostor je propojen s malým podkrovím, které poskytuje nejen intimní prostor pro čtení, kde si připadáte jako v korunách stromů, ale i další místo na spaní, kromě dvou ložnic v přízemí. Podkroví je osazeno roštovými prvky v podlahách a stěnách, které dovolují světlu procházet dovnitř.

Nízký rozpočet, lokální materiály

Celý projekt výstavby byl realizován s omezeným rozpočtem. Byly využity pouze místní materiály a tradiční metody výstavby srubů a rekreačních chat ve Skandinávii. Stavba byla citlivě umístěna do krajiny a celá výstavba probíhala velmi citlivě s ohledem na okolní přírodu.

Zdroj informací: Studio Kamppari

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.10.2018

Photocredit: Studio Kamppari

7

Mohlo by Vás zajímat: