HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Tradiční dřevěná chata na břehu jezera

Láska k přírodě a všemu s ní spojenému je Finům odjakživa vlastní. Promítá se do celého jejich života a je jí ovlivněn jejich životní styl. Jsou praktičtí, ekologičtí, milují minimalismus, neradi něčím plýtvají. Někdy můžou působit stroze, ale jsou přátelští a příjemní. Stejně tak se dají popsat jejich domovy. Není v nich nic zbytečného, používají hlavně lokální materiály a snaží se o maximální souznění s přírodou. A nedají dopustit na dřevo. Finské dřevo patří k nejkvalitnějším v Evropě a není tedy divu, že ho tak rádi používají. Vše, co jde, je ze dřeva, interiéry i exteriéry. Typicky finská je i chata na břehu jezera, kterou navštívíme v našem článku.


Jednoduchá dřevěná chata ukrytá v lese
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Studio Kamppari

Klidné útočiště u jezera

Když se finský inženýr rozhodl postavit na svém pozemku v lese u jezera malou chatu, která bude vytvářet jeho přírodní útočiště před ruchem velkoměsta, obrátil se na architekty s poměrně jasným, nekomplikovaným zadáním. Chtěl navrhnout velmi jednoduchou chatu v duchu tradic finského stavebnictví, která bude celá ze dřeva, s použitím pouze lokálních materiálů a která dokáže poskytnout dostatek místa až čtyřem lidem. Primárně bude chata sloužit k odpočinku a setkávání se s přáteli či rodinou. Proto měla být chata plná světla a s otevřenými prostory, které obyvatelům poskytnou dostatek místa uvnitř i venku a panoramatické výhledy do krajiny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Studio Kamppari

Čerstvý pohled na tradiční stavbu

Celá dřevěná chatka má pouhých 56 m2 obývací plochy. Stojí na úplné samotě v jihovýchodní části Finska poblíž města Varkaus. Nachází se na břehu jezera a nabízí na něj výhledy ze svého vyvýšeného místa na vrcholu žulového kopce. Lokalita je umístěna na úzkém hřbetu s pouze minimální plochou pro výstavbu. Stavba spojuje tradiční formy a materiály s moderními systémy a detaily. Vytváří tak okamžitě rozeznatelnou tradiční finskou rekreační chatu, která je funkční a estetická. Jde v podstatě o moderní zpracování tradiční chaty. Zatímco štítová střecha a stěny z trámů jsou u finských chat běžné, jemné detaily, velkorysý prostor a množství kvalitního světla jsou novinkou.

Obložení, jehož části se dají lehce vyměnit

Dřevěné latě pokrývají tři strany budovy, aby poskytly dostatečnou ochranu před deštěm a sluncem. Tyto latě jsou navrženy tak, aby se daly v případě přílišného opotřebení od rozmarů počasí jednoduše vyměnit a nedošlo k poškození konstrukce pod nimi. Veškeré vnější dřevo bylo pokryto tradiční úpravou oxidem železitým, aby se urychlil přirozený proces vysychání dřeva, zatímco vnitřní plochy zůstaly neošetřené. Jsou tvořeny velkými kládami z borovicového dřeva. Také celá konstrukce je z finské borovice.

Dostatek prostoru i světla

Hlavní obytný prostor domu tvoří obývací pokoj sahající až pod střechu. Obrovská okna, která se otevírají na terasu, tvoří nádherný výhled na sever a jih. Tím je vytvořen rozsáhlý vnitřní i venkovní prostor s maximem čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. Tento prostor je propojen s malým podkrovím, které poskytuje nejen intimní prostor pro čtení, kde si připadáte jako v korunách stromů, ale i další místo na spaní, kromě dvou ložnic v přízemí. Podkroví je osazeno roštovými prvky v podlahách a stěnách, které dovolují světlu procházet dovnitř.

Nízký rozpočet, lokální materiály

Celý projekt výstavby byl realizován s omezeným rozpočtem. Byly využity pouze místní materiály a tradiční metody výstavby srubů a rekreačních chat ve Skandinávii. Stavba byla citlivě umístěna do krajiny a celá výstavba probíhala velmi citlivě s ohledem na okolní přírodu.

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
25.10.2018

7 -1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE