HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěné ateliéry nad mořem lákají umělce z celého světa

Navštivte s námi Severské muzeum akvarelu (Nordiska Akvarellmuseet), kde si můžete prohlédnout výstavy umělců z celého světa, poslechnout si zajímavé přednášky nebo vychutnat koncert. Toto jedinečné místo na pobřeží švédského ostrova Tjörn umožňuje propojit umění, přírodu i kulturní zážitky s dobrým jídlem. Samozřejmostí je totiž i kavárna a restaurace s nádherným výhledem na pobřeží. Po příjemné chvilce u kávy nebo lahodného jídla můžete zavítat do dřevěného ateliéru a něco pod vedením zkušených lektorů vytvořit vlastní umělecké dílo.


Dřevěné ateliéry Nordiska Akvarellmuseet ve Švédsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Peter Guthrie

Noc v muzeu? Proč ne.

A pokud se vám večer nebude už chtít odejít, nemusíte – je zde možné se i ubytovat. Pro tento účel zde najdete jednotlivé „buňky“ – studia pro hosty. Ty jsou určeny především k tomu, aby se účastnící kurzů nebo umělci mohli naplno věnovat své tvorbě. Pro opravdu umělecky založené duše je v nabídce kromě kurzů akvarelu k dispozici i prodejna s výtvarnými potřebami, můžete zde sehnat vzdělávací literaturu, plakáty nebo si na památku zakoupit krásné originální severské akvarely.

Ocenění a chvála

Severské muzeum akvarelu bylo otevřeno v létě roku 2000 a bylo postaveno dle návrhu dánských architektů, rozšíření muzea podle návrhu společnosti Tengbom o dalších 400 metrů čtverečních bylo dokončeno v létě 2012. Od začátku zde bylo k vidění umění světové třídy: Salvador Dali, Bill Viola, Louise Bourgeoisová a švédští favorité jako Elsa Beskow, Anders Zorn a Lars Lerin.

Soutěž o stavbu severského muzea vyhráli dánští architekti Niels Bruun a Henrik Corfitsen. Soutěž inspirovala celkem 386 přihlášených, díky nimž se stala dosud největší podobnou soutěží v jakékoliv severské zemi. Dánský návrh nazvaný „Mötet“ (Setkání) umístil budovy na samý okraj vody – částečně tedy stojí přímo nad mořem. Budovy mají jednoduchý vzhled a dobře zapadají do okolí. Jedná se o krásnou a funkční stavbu, která splňuje požadavky klimatu a bezpečnosti. Vnitřní konstrukce muzea je z betonu a oceli, vnější fasády jsou obloženy typicky červeně natřeným dřevěným obložením s akcenty v modré a šedé. Celková užitná plocha je 2 420 m2.

Porota se o návrhu vyjádřila velmi pochvalně: „Návrh je příjemně čistý a jednoduchý a design se dobře hodí ke stávajícím budovám v okolí,“ zněl verdikt. „Budova je umístěna podél břehu a částečně stojí nad vodou, zásah do okolní krajiny byl tedy snížen na minimum.“ Porota navíc ocenila, že umístění studií pro hosty a umělce na malém ostrově Bockholmen ležícím jen kousek opodál přes mořskou úžinu, vytváří zajímavé vizuální spojení přes průliv.

V roce 2010 získalo Severské muzeum akvarelu ocenění Muzeem roku (od Mezinárodní rady muzeí). Prohlédněte si ho v naší fotogalerii.

Udržitelnost a ekologie

Voda a Severské muzeum akvarelu patří k sobě. Muzeum je umístěno na pobřeží a jeho části spočívají na pilířích v moři. Snaží se chránit moře a život v něm. Environmentální práce muzea je nekončícím procesem. Jako členové švédské organizace „Swedish Welcome“ se snaží o neustálé zlepšování zážitků hostů a podporu udržitelného rozvoje.

Několik environmentálních faktů na závěr:

  • Budovy jsou vytápěny tepelnými čerpadly.
  • Interiér a valná většina venkovních prostor je osvětlena LED světly.
  • K úklidu jsou používány pouze ekologické čisticí prostředky.
  • Správa muzea používá pouze papír označený ekoznačkou.
  • Odpad je tříděn a recyklován.
  • Služba hromadné dopravy informuje návštěvníky o sdílení dopravy do nebo z muzea.
  • Muzeum je již několik let aktivním účastníkem komunity „Västerhavsveckan“, jejímž cílem je rozšířit povědomí o mořském prostředí.
  • Muzeum neustále pracuje na snižování spotřeby vody pomocí perlátorů a úsporných spořičů vody v kuchyni a na sociálních zařízeních.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.07.2019

Photocredit: Peter Guthrie

0

Prohlédněte si kompaktní dům v tradičním norském stylu

Líbí se vám kompaktní domy v tradičním duchu, které ale poskytují dostatek moderního pohodlí? Přečtěte si článek o rodinném domku u norského jezera Mylla.

Vyhlídka Granasjoen: působivá kombinace dřeva a betonu se ztrácí v jezerní krajině

Norští architekti si dokázali vkusně pohrát s kombinací dřeva a surového betonu. Vytvořili tím tak krásný vyhlídkový objekt, který nemá v divoké norské krajině obdoby.

Norská chata postavená s láskou k přírodě

Norové staví krásné dřevěné domy od nepaměti. Vždy s úctou ke dřevu a láskou k přírodě. Stejně tak byla postavena i moderní chata v našem článku. Dozvěďte se více.

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Netradiční dřevostavba Cabin Vindheim si bere ze severské zimy to nejlepší. Prohlédněte si tento cenný klenot norské architektury i s jeho vychytávkami.

Tajemství švédských domů – proč zrovna červená?

Typické červené nátěry švédských domů nemají jen designový charakter. Pravým důvodem je tajemství falunské červeně. Znáte jej?

Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem

Prázdninový dům na pobřeží se zrodil ve výšce 80 metrů nad mořem. Dřevostavba stoupající na kopci Lagunilla je určená pro dvě osoby s celkovou plochou 45 metrů čtverečních.

Jak vypadá a kolik stál nízkonákladový domek po švédsku

Když máte krásný pozemek, máte z půlky vyhráno. Postavit vysněný dům se dá i s nízkým rozpočtem. Poradíme vám, kde se dá ušetřit.