HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak vypadá a kolik stál nízkonákladový domek po švédsku

Kdo stavěl dům, ví, že každá maličkost něco stojí. Dřevěné podlahy, trošku větší místnosti, každé dveře navíc. Když máte omezený rozpočet, je důležité vše do detailů promyslet. Dá se ušetřit, aniž by to výrazně snížilo kvalitu či krásu domu. V našem článku se můžete podívat, jak se staví nízkonákladové domky ve Švédsku.


Malý domek vyrostl na švédském ostrově
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ake E:son Lindman (se souhlasem)

Díky novému trendu v bydlení našel krásný pozemek nový účel

Pár z našeho článku měl štěstí. Neměl sice moc peněz na postavení domku, ale vlastnil krásný pozemek na jednom z ostrůvků poblíž Stockholmu. Pozemek patřil rodině již dlouhou dobu, ale po několik desetiletí sloužil pouze k prázdninovým pobytům. Rodina na něm trávila prázdniny a prodloužené víkendy v malé chatce, během let také postavila molo a kotviště pro loď sloužící k projížďkám po moři. Trendem posledních let je ale práce z domova a bydlení v přírodě, dál od hlučného velkoměsta. Nová generace se tedy rozhodla, že krásné místo na ostrově nebude rodině sloužit pouze pár týdnů v roce, ale stane se jejím novým domovem. To ovšem vyžadovalo přeměnu malé chatky na domek obyvatelný po všechna čtyři roční období.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ake E:son Lindman (se souhlasem)

Skromný rozpočet ovlivnil celkový design domu a výběr materiálů

Lokalita porostlá vysokými borovicemi má v podstatě nedotčený charakter. Dům je umístěn na mýtině s vysokou polohou v krajině, na náhorní plošině orientované na sever k moři. Světelné podmínky, výhled na moře a ploché a hladké skalní podloží byly základní výchozí body pro plánovanou stavbu domu. Design domu kromě výše zmíněných podmínek ovlivnil i relativně nízký rozpočet. Majitelé měli na celou stavbu 260.000 EUR, což je zhruba 6,5 milionu českých korun. Na švédské poměry je to opravdu spíše skromnější rozpočet, se kterým museli architekti počítat.

Mohlo by vás zajímat: Malé dřevostavby – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Čtvercový půdorys, sedlová střecha a otevřené prostory – to vše šetří peníze

Aby ušetřili už na začátku, využili tektonické podloží k podpoře specifické prostorové struktury. Dům tak stojí na pevném podloží a nevyžaduje zděné základy. Striktně čtvercový půdorys se sedlovou střechou ve dvou úrovních je rozdělen na otevřenou společenskou část v přízemí a další soukromější horní patro s ložnicemi a hernou. Jednoduchý půdorys a umístění horního patra do střechy jsou dalšími příklady šetření nákladů. Stejně tak skládaný černý plech různých šířek, kterým je opláštěn celý exteriér, je podstatně levnější než dřevěná fasáda, kterou si majitelé původně přáli.

U světla nechtěli majitelé dělat kompromisy

Jediné, z čeho majitelé nechtěli slevit a co bylo po poměrně nákladné, byla velká okna. Ta se otevírají do všech směrů a umožňují slunečnímu světlu zaplňovat interiér. Podél hřebene střechy vede světlík, který podtrhuje vertikalitu prostoru a přináší do něj další světlo. Troje prosklené posuvné dveře s rámy z tvrdého dřeva zajišťují vstupy a přímý přístup na venkovní plochu na přirozeně rovné části skalního podloží. Celková obytná plocha domku je 180 metrů čtverečných, zastavěná plocha čítá 121 metrů čtverečných.

Dva různé materiály, dvě různé ceny

Do čtvercového půdorysu přízemí je jakoby vložena samostatně stojící krabice obsahující kuchyň, koupelnu a schodiště. Tím je přízemí rozděleno na dva propojené prostory. Všechny konstrukce a povrchové úpravy jsou udělány ze dřeva. Spodní patro je postaveno z lepených dřevěných desek, mezi trámy jsou ohnuty překližkové desky, které tvoří řadu kleneb a formují prostor. Naopak horní patro, které je soukromé a kam se hosté příliš nedostanou, je vyrobeno z kvalitní, ale podstatně levnější dřevotřísky.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.01.2022

Photocredit: Ake E:son Lindman (se souhlasem)

1

Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet

Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.

Prázdninový domek pro mladou rodinu z města

Typický švédský „sommarhus“ je vlastně taková obdoba české chalupy. Moc se jí ale nepodobá. Co myslíte, měnili byste?

Dřevěné ateliéry nad mořem lákají umělce z celého světa

Budovy částečně stojící nad mořem ladí se zádumčivou místní krajinou a přímo svádějí k vytvoření uměleckého díla. Prohlédněte si dřevěné ateliéry na dalekém severu.

Tajemství švédských domů – proč zrovna červená?

Typické červené nátěry švédských domů nemají jen designový charakter. Pravým důvodem je tajemství falunské červeně. Znáte jej?

Návod na výrobu švédské pochodně – jednoduchého přírodního vařiče

Vyrobte si na zahradě nebo v přírodě jednoduchý a funčkní přírodní vařič. Co budete potřebovat a jaký je postup?

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.

Neuvěřitelná síla přírody: lesní požáry ve Švédsku zachraňují ekosystém

Unikátní lesní rezervace vznikla ve Švédsku. Z lesa, který sežehnul požár, udělali naučnou stezku. Tvrdí, že požár může mít pro les i velice regenerační funkci. Neveříte?

Eko-chata na 37 metrech čtverečních je jednoduchá a nízkorozpočtová

Byť je lesní chata o rozloze 37 m2 daleko od rušných měst, podařilo se autorům snížit rozpočet na těžkou techniku. Jakým způsobem?

Úchvatný víkendový dům na divokém ostrově nedaleko Stockholmu

Prohlédněte si s námi letní dům postavený na skalách jednoho téměř nepřístupného ostrova nedaleko Stockholmu.

Obrovská kilometrová krychle je největší dřevěnou stavbou světa. Jde ale o fikci

K čemu by sloužila gigantická dřevěná stavba s objemem kilometr krychlový? Prohlédněte si zblízka švédskou banku dřeva.