HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem

Architekti si nemohli vybrat lepšího místa pro tuto dřevěnou stavbu. Pobřeží spadá do vesnice Matanzas v Navidadu, region O’Higgins v Chile. Tato lokalita je známá především pro své krásné a udržované pláže s příležitostným windsurfingem a kitesurfingem. Chatka v klidné oblasti s mořem, pláží a vaší drahou polovičkou – no nezní to krásně? Od Santiaga je to navíc jen 2,5 hodiny. Mrkněte se na tuhle dřevěnou pobřežní inspiraci v naší galerii.


Prázdninový dům umístěný 80 metrů nad mořem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Cristobal Palma (se souhlasem)

„La Loica“ a „La Tagua“

Dřevěný únik od reality je rozdělený na dvě chatky. Můžeme tedy říci, že je celý projekt určený pro dva mladé páry. Croxatto & Opazo Arquitectos vymysleli pro jejich návrh nevšední pojmenování inspirující se tamním okolím. „La Loica“ a „La Tagua“ jsou dva druhy ptáků pocházejících z této oblasti. Chata La Loica má rozlohu 20 m2 a La Tagua 25 m2. Malé dřevostavby jsou umístěné nad roklí, přičemž jsou jištěné dřevěnou pilotní konstrukcí podporující hlavní platformu stavby. Celá stavba situovaná na strmém kopci tak působí „dominantním“ dojmem, avšak zároveň splývá s okolní přírodou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Cristobal Palma (se souhlasem)

Jaké dřevo odolává mořské korozi?

Jak již bylo zmíněno, obě rekreační stavby jsou postaveny výhradně ze dřeva. Interiér je tvořený borovými prkny, zatímco vnější dřevěné obložení je z regenerovaných dubových pražců. Aby se podpořila životnost stavby, byla použita impregnovaná, v komoře sušená borovice. K zabránění mořské korozi dřeva byl materiál ošetřen olejem. Nejenže zvýšil odolnost dřeva, ale zvýšil i jeho stabilitu a dodal přirozený vzhled. Celková konstrukce byla realizována přibližně 2 roky.

Do ložnice jedině po žebříku!

45 m2 není příliš mnoho, a proto bylo zapotřebí využít každého volného prostoru. Obě chaty jsou navrženy v podobném stylu. Koupelna a jídelna s kuchyní jsou situovány ve spodní části. Naopak v horní části je umístěná ložnice, přístupná pouze pomocí vertikálního žebříku. Se zbytkem prostoru je propojena obývacím pokojem. Výhled je fantastický na všechny světové strany. K mání jsou zalesněné jižní kopce nebo pohled na severní skalnatou Loberu. Západní fasáda je tvořena velkými okny dodávající pocit „vznášení se“ nad oceánem. Nevěříte? Mrkněte do galerie na fotografie této stavby.

K propojení exteriéru a interiéru byly využity posuvné dveře. Touto volbou se docílí i optického zvětšení dispozice. Vizuální i prostorové propojení jednotlivých částí chaty spojuje velké podkroví.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.08.2021

Photocredit: Cristobal Palma (se souhlasem)

3

Chaty Shelter na ostrově Manshausen

Tyto chaty si nechal postavit norský polárník Børge Ousland na vlastním ostrově Manshausen. Tyto chaty visuté z části do moře mají sloužit jako ubytování pro rybáře, kteří křižují pobřeží v blízkosti Lofot na kajacích.

Idylický plážový domek jako stvořený pro romantiku

Kdo by nechtěl aspoň pár dní bydlet v krásném idylickém domečku na útesu nad pláží? Malá chatka v námořnickém stylu je jako stvořená pro romantiku.

Jak se staví mini domky uprostřed divoké pouště

Jak postavit chatu v poušti, aby byla stabilní a něco vydržela? Třeba jako namibijští architekti, kteří se nechali inspirovat ztroskotanými loděmi.

Little House: Malý dům ztracený ve velkém lese

Minimální prostor, maximální uživatelský komfort. Dřevěná chata Little House přetváří nevýhody v kvality, a přitom těží z kontaktu s přírodou. Prohlédněte si ji zblízka.

Domek, který v teplých dnech zdvojnásobí svou obytnou plochu

Menší domek vložený do většího. I tak se dá vyřešit požadavek na maximální otevřenost domu a zároveň dostatek soukromí. Jak to v reálu vypadá?

Přízemní dům svým nezvyklým tvarem poskytuje obyvatelům soukromí

Přízemní domky jsou stále populárnější. A nemusí to být obyčejná obdélníková krabice. Co třeba dům do tvaru L, líbil by se vám?

Dřevěné ateliéry nad mořem lákají umělce z celého světa

Budovy částečně stojící nad mořem ladí se zádumčivou místní krajinou a přímo svádějí k vytvoření uměleckého díla. Prohlédněte si dřevěné ateliéry na dalekém severu.

Čím překvapí staré dřevostavby na pobřeží Černého moře?

Máte rádi písečné pláže, kouzelnou atmosféru historických měst, chutné jídlo, lahodné víno a samozřejmě – dřevostavby? Pak pro vás máme tajný tip.

Velký dřevěný dům, který ukrývá skutečné poklady

Nádherný dřevěný dům ve stylu klasické stodoly ukrývá uprostřed australské přírody impozantní sbírku předmětů z minulého století.

Mladý pár si přál zapustit kořeny. Našel dokonalý pozemek a postavil si dům s úchvatným výhledem

Plážový dům pro trávení volného času a trvalé bydlení v budoucnu. Jak si s takovým plánem mladý pár poradil, si přečtěte v našem článku.