Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Prázdninový dvojdomek umístěný 80 metrů nad mořem

Architekti si nemohli vybrat lepšího místa pro tuto dřevěnou stavbu. Pobřeží spadá do vesnice Matanzas v Navidadu, region O’Higgins v Chile. Tato lokalita je známá především pro své krásné a udržované pláže s příležitostným windsurfingem a kitesurfingem. Chatka v klidné oblasti s mořem, pláží a vaší drahou polovičkou – no nezní to krásně? Od Santiaga je to navíc jen 2,5 hodiny. Mrkněte se na tuhle dřevěnou pobřežní inspiraci v naší galerii.


Prázdninový dům umístěný 80 metrů nad mořem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Cristobal Palma (se souhlasem)

„La Loica“ a „La Tagua“

Dřevěný únik od reality je rozdělený na dvě chatky. Můžeme tedy říci, že je celý projekt určený pro dva mladé páry. Croxatto & Opazo Arquitectos vymysleli pro jejich návrh nevšední pojmenování inspirující se tamním okolím. „La Loica“ a „La Tagua“ jsou dva druhy ptáků pocházejících z této oblasti. Chata La Loica má rozlohu 20 m2 a La Tagua 25 m2. Malé dřevostavby jsou umístěné nad roklí, přičemž jsou jištěné dřevěnou pilotní konstrukcí podporující hlavní platformu stavby. Celá stavba situovaná na strmém kopci tak působí „dominantním“ dojmem, avšak zároveň splývá s okolní přírodou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Cristobal Palma (se souhlasem)

Jaké dřevo odolává mořské korozi?

Jak již bylo zmíněno, obě rekreační stavby jsou postaveny výhradně ze dřeva. Interiér je tvořený borovými prkny, zatímco vnější dřevěné obložení je z regenerovaných dubových pražců. Aby se podpořila životnost stavby, byla použita impregnovaná, v komoře sušená borovice. K zabránění mořské korozi dřeva byl materiál ošetřen olejem. Nejenže zvýšil odolnost dřeva, ale zvýšil i jeho stabilitu a dodal přirozený vzhled. Celková konstrukce byla realizována přibližně 2 roky.

Do ložnice jedině po žebříku!

45 m2 není příliš mnoho, a proto bylo zapotřebí využít každého volného prostoru. Obě chaty jsou navrženy v podobném stylu. Koupelna a jídelna s kuchyní jsou situovány ve spodní části. Naopak v horní části je umístěná ložnice, přístupná pouze pomocí vertikálního žebříku. Se zbytkem prostoru je propojena obývacím pokojem. Výhled je fantastický na všechny světové strany. K mání jsou zalesněné jižní kopce nebo pohled na severní skalnatou Loberu. Západní fasáda je tvořena velkými okny dodávající pocit „vznášení se“ nad oceánem. Nevěříte? Mrkněte do galerie na fotografie této stavby.

K propojení exteriéru a interiéru byly využity posuvné dveře. Touto volbou se docílí i optického zvětšení dispozice. Vizuální i prostorové propojení jednotlivých částí chaty spojuje velké podkroví.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
01.08.2021

Photocredit: Cristobal Palma (se souhlasem)

3

Mohlo by Vás zajímat: