HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Cabin Vindheim: Neuvěřitelná dřevostavba, na jejíž střeše se dá sáňkovat.

Norsko si na nedostatek sněhu stěžovat nemůže, a zimními olympijskými hrami proslavený Lillehamer už teprve ne. O to větší komplikace přináší zdejší klima architektům, kteří tu měli vybudovat rekreační chatu, která naplní všechna očekávání ubytovaných hostů. Jak si tímto úkolem poradili? A jak vyřešili to, že v okolí místa stavby není žádný kopec, který by milovníkům zimních sportů nahradil sjezdovku? 


Cabin Vindheim v Norsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Rasmus Norlander, Einar Elton

Dřevostavba Cabin Vindheim od norského architektonického studia Vardehaugen je projektem, který je do každého detailu míněn vážně, ale přitom ho musíte brát trochu s nadhledem. Vždyť i z pořádné norské zimy si bere jen to, co se mu zrovna hodí. Nevěříte? Architekti Matre Aasarod a Berta Gaztelu se tu totiž museli vypořádat s tím, co sami nazývají sněhovým kýčem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Rasmus Norlander, Einar Elton

Zima plná ideálů

„Lidé si zimu strašně idealizují,“ říkají oba. „Chtějí vidět dům zasněžený až po střechu, tak že z ní sotva vykukuje komín. Z vyhřáté chaty to chtějí mít na sjezdovku pár kroků, a to ještě musí být někde nějaké bezpečné místo, kde mohou mimo dráhu dovádět děti. Stavět sněhuláky, sáňkovat. A pak se zahřát v příjemně vytopené chatě, která ale vůbec není stísněná a klaustrofobická. To všechno jsou pochopitelné, ale často dost protichůdné požadavky.“

Těžko si dopřejete klid a rodinou pohodu v chatě, která je hned vedle rušné sjezdovky. Proto se hned vedle lanovek nestaví. Dům zasypaný sněhem až po střechu je uvnitř tmavý a klaustrofobický. A co máte dělat, když už stavíte v Lillehameru, ale v místě, kde není žádný kopec? Vlastně do civilizace je to odsud čtyřicet minut pěšky a ve vánici klidně i hodinu.

Malý dům s hřejivým srdcem

Přesto se architekti rozhodli, že lidem kopec zimních přání splní. Vytvořili obytný prostor o rozloze 55 metrů čtverečních (plus dalších 10 m2 v oddělené, ale střechou připojené lyžárně), který je fakticky jednou velkou střechou. Čtete správně. Cabin Vindheim je projektována jako částečně zanořený prostor půdy. Opravdu vás tedy uvítá pohádkově zasněženou střechou, protože ničím jiným není. Přesvědčte se sami ve fotogalerii.

Střecha jako jediný dominující prvek

Tento do krajnosti netradiční přístup ale umožnil vytvořit něco naprosto originálního. Střecha jako jediný a dominující prvek, to je skutečně hodně neobvyklé. Navíc není jednolitá a nabývá ve svém průběhu několika různých sklonů. V krytých lomech se otevírá prostor pro okna, která dovnitř domu přivádí dostatek světla. Největší z nich má čtyři metry na délku.

Hurá na kopec!

A v čem tkví kouzlo nestejnorodé střechy? Je možné ji využít jako dokonalý svah pro sáňkování! Strop a těleso střechy je tomu cíleně uzpůsobeno. Že se tedy děti dobře baví, můžete slyšet, i když jste hezky uvnitř v teple, v prostorném a přirozeně prosvětleném interiéru. Pokud věříte svému vázání, můžete si sjet střechu i na lyžích. Ale to už bude spíš pro odvážné.

Zima je jen za okny, dovnitř nesmí

Nízký profil domu umožňuje stavbě dokonale splynout s okolním prostředím, z odstupu ji převyšují jehličnaté stromy. V lese se tak dočista ztrácí. Napomáhá tomu i fasáda z ohněm opálené borovice, která dobře odolává vlhku, a ladí Cabin Vindheim do tmavých tónů. Uvnitř to ale neplatí: tam hraje prim světlá barva topolových voskovaných obkladů.

I když se svými rozměry může zdát chata skromná, prakticky to nepocítíte. Nechybí tu totiž nic pro komfort ubytovaných. Velký obývací pokoj, kde se mohou sesednout všichni ubytovaní, hlavní a vedlejší ložnice, hygienické zázemí. Na centrální objem společenské místnosti volně navazuje jídelní kout s kuchyňským pultíkem. Prostě kompletní servis.

To nejlepší z norské zimy

Nezbytností je pochopitelně oddělené technické zázemí s agregátem a také lyžárna pro odložení vybavení. Navzdory dynamickému provedení střechy o různých sklonech se interiér snaží udržovat v místnostech stejnou výšku stropů. Pohodlné a světlé místnosti doplňují prostorově nenáročné funkční prvky, například vestavěný krb za sklem či vnořené policové systémy. I když je Cabin Vindheim hříčkou architektů, z norské zimy skutečně nabízí ubytovaným to nejlepší.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.11.2018

Photocredit: Rasmus Norlander, Einar Elton

1

Mohlo by Vás zajímat: