HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Manželé si vylepšili levný zahradní bazén, a ještě na tom ušetřili. Máme pro vás návod

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nespokojíte s obyčejným bazénem, nebo se vám nelíbí dostupné dekory, můžete si vyrobit vlastní dřevěné obložení, které skvěle vypadá a které vás ve výsledku vyjde levněji než koupený bazén. V dnešním článku vám přinášíme návod podle pana Tomáše, který společně s manželkou jeden takový bazén vylepšil.


Návod na dřevěné obložení bazénu svépomocí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Tomáš Rybanský

Vlastní dřevěné obložení vás může vyjít až o třetinu levněji

Pan Tomáš s manželkou měli původně obyčejný kulatý bazén s nafukovacím límcem, ale poté, co si pořídili kočku, naznali, že potřebují bazén odolnější. A protože mají část domu laděnou ve dřevě, rozhodli se pro bazén ve stejném duchu. Nejprve vybírali již kompletně hotový bazén v dřevěném dekoru, ale jelikož se nejednalo o pravé dřevo, ale pouze o foliovou úpravu s přiznáním vlnitého plechu, navíc za poměrně vysokou cenu (cca 15 000 Kč), vyhrál nakonec obyčejný bílý bazén, který si svépomocí obložili pravým dřevem. Celý bazén je vyšel téměř o třetinu levněji a vypadá opravdu krásně. Níže vám přinášíme návod na dřevěné obložení svépomocí a ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotky z průběhu jeho výroby.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Tomáš Rybanský

Co budete na výrobu dřevěného bazénu potřebovat:

 • Bílý plastový bazén o průměru 2,4 m
 • Hranoly 50 × 50 mm pro stavbu kostry
 • Olej pro napuštění hranolů a gumoasfalt
 • Kovové spojky
 • Dřevěné palubky pro obložení
 • Lazura 3v1
 • Oblouková lišta určená do rohů
 • Desky 15 cm pro vrchní věnec
 • Desky na dřevěné schůdky
 • Šrouby a spojovací materiál

Návod na dřevěné obložení bazénu krok za krokem:

 1. Nejprve si upravíme terén a umístíme na něj plastový bazén, který budeme obkládat.
 2. Hranoly pro výrobu kostry napustíme olejem proti vlhkosti, a ty části, které budou v kontaktu se zemí, navíc také gumoasfaltem.
 3. Vyrobíme kostru o počtu 10 stěn. Uděláme ji asi o 3 cm vyšší než bazén, aby vrchní věnec neležel na lemu bazénu. Jednotlivé hranoly spojíme kovovými spojkami, které vytvarujeme do potřebných úhlů, a dřevo v místech kontaktu obrousíme, aby byly spojky zapuštěné.
 4. Následně přišroubujeme palubky, které si předem ošetříme dvěma vrstvami lazury 3v1. Šrouby umístíme hodně do krajů, aby je překryla okrasná lišta.
 5. Obloukovou lištu přišroubujeme obráceně, takže krásně dolehne a kopíruje tvar bazénu.
 6. Dalším krokem je vytvoření vrchního věnce z 15cm desek, které spojíme kolíky a kovovými spojkami zespodu, aby nebyly vidět.
 7. Pro výrobu schůdků využijeme původní plastové schůdky, jejichž vnější část nahradíme dřevem.

Všechny kroky výroby si můžete podrobně prohlédnout v naší fotogalerii.

Na kolik nás to celé vyjde?

 • Plastový bílý bazén: 5 000 Kč
 • Dřevo, kování a nátěry: cca 6 000 Kč
 • Celkem: 11 000 Kč

Výroba dřevěného obložení bazénu zabrala Tomášovi a jeho manželce 2 víkendy, včetně pauz na schnutí nátěrů.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.07.2020

Photocredit: Tomáš Rybanský

5

Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma svépomocí

Léto je neodmyslitelně spojené s osvěžením. Jaké typy solárních sprch jsou u nás dostupné, a jak si můžete svou sprchu na zahradu vyrobit svépomocí.

Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Máte zahradu a uvažujete o dřevěném bazénu? Dozvíte se druhy konstrukcí, cenu bazénových folií, i jestli je lepší kartušová nebo písková filtrace.

Navštivte největší lázně s mořskou vodou a kruhovým bazénem na freediving

Dřevo má schopnost „polidštit“ i nehezký industriální areál. Při stavbě přístavních lázní se sázka na přírodní materiál dánskému architektovi vyplatila. Lidé to tu milují. Dřevěná vlna dynamicky proniká do prostoru a přibližuje návštěvníkům celé město.

Chytrá zahrada už není sci-fi, ale realita

Mít zahradu, která se sama zalévá a hnojí, a trávník se sám seká, je snem každého zahradníka. S chytrými technologiemi to zvládnete i vy. Povíme si, jak.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

V zahradě u dřevostavby nesmí chybět bazén. Jaký ale vybrat, abyste byli spokojení? Pomůže vám náš bazénový průvodce.

Dřevěný bungalov s bazénem se stal dokonalým útočištěm před městským shonem

Dřevěný bungalov s bazénem uprostřed přírody – co víc si přát, když hledáte klidné útočiště před každodenním shonem velkoměsta.

Zahradní domek na nářadí svépomocí: postavte si ho podle našeho návodu

Zahradní domek na nářadí je nezbytnou součástí zahrady, když máte zahradničení jako koníček. Jak na jeho stavbu svépomocí? Inspirujte se v naší fotogalerii.

Bydlení podle Feng Shui: harmonická zahrada je živoucím místem, které respektuje okolní přírodu

Zařiďte si zahradu podle Feng Shui, a získáte tak svůj kousek přírody a neutuchající zdroj radosti a klidu. Inspirujte se v našem článku.

Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně

Čtenář Jakub si vyrobil luxusní bazén ze starých palet a dřevěných latí. Podívejte se, jak se mu to povedlo a na kolik ho bazén vyšel.