HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

Když víte, jak na to, je výběr správného bazénu docela snadnou disciplínou. Nejdříve vás čeká důležitá otázka: Nadzemní, nebo zapuštěný? V další etapě potom budete řešit materiál, velikost a tvar. V tomto článku vám pomůžeme s výběrem bazénu, aby byl podle vašich představ.


Zapuštěný bazén skvěle zapadne do zahrady a pro děti se stane rájem.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Levný, ale s omezenou životností

U nadzemní varianty bazénu z laminátových nebo plechových dílů je výhodou rychlá montáž a nižší cena (obvykle se foliový bazén s pevnou konstrukcí pohybuje v rozpětí cca 18 00050 000 Kč), zároveň také nepotřebujete žádné stavební zásahy do pozemku. Voda je ovšem vystavena častějším teplotním výkyvům, protože bazén není v zemi, která funguje jako izolace a udržuje teplotu. Jako nevýhoda se také ukazuje omezená nabídka tvarů a velikostí bazénů. Nahlédněte do naší fotogalerie bazénů pro inspiraci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Archiv redakce, Best Summer Life, Shutterstock

Dražší, ale komfortnější

Zapuštěný bazén je dražší, jeho cena závisí na velikosti a použitém materiálu (laminátový bazén pořídíte zhruba od 80 000 do 130 000 Kč). Poskytuje větší komfort, je trvale zabudovaný. Proto si žádá i stavební úpravy pozemku, které zvyšují celkovou cenu, a to až o 60 000–120 000 Kč. Další položkou je zastřešení, které pořídíte asi za 50 000–80 000 Kč. Celková cena se tak může vyšplhat i na 190 000–330 000 Kč.

Která varianta vítězí?

Nejde jenom o cenu – z tohoto pohledu vycházejí zapuštěné bazény mnohem dráž. Důležitá je i životnost. Zatímco nadzemní bazén budete muset vyměnit za nový třeba už po pěti letech, zapuštěný vám vydrží 20 let i déle. Roli hraje také estetika – na zahradě vypadá mnohem lépe bazén zapuštěný. 

Inspirujte se ve fotogalerii různými typy a tvary bazénů.

Jaký materiál? Výborně se osvědčuje laminát

Na použitém materiálu závisí životnost bazénu. Pokud zvolíte nadzemní bazén sestavený z ocelových plechů uvnitř opatřený vrstvou fólie, počítejte s životností 5–8 let. Plastové bazény mají životnost kolem 10 let. Spoje a svary u plastových a foliových bazénů jsou nejčastější příčinou vzniku trhlin, které zkracují životnost bazénu. Nejdelší životnost mají bazény nerezové, vydrží prakticky neomezeně dlouhou dobu. V porovnání s bazény foliovými a plastovými jsou ale velmi nákladné. Optimální poměr životnosti a ceny mají bazény laminátové. Vydrží obvykle asi 20 let, aniž by bylo nutné je opravovat, a jsou jenom o trochu dražší než plastové.

Nejlepší funkčnost má obdélník se zaoblenými rohy

Podstatná je i funkčnost bazénu, kterou ovlivňuje jeho tvar. V kulatém bazénu si moc nezaplavete, ten se hodí pro rodiny s malými dětmi. V bazénech atypických tvarů může být problém s cirkulací vody, nelze optimálně využít jejich prostor a také se obtížněji zastřešují. Na plavání je výhodnější hranatý nebo oválný bazén. Ale pozor: Rohy u hranaté varianty mohou působit potíže automatickým vysavačům, někdy je proto nutné tyto bazény dočišťovat ručně. Nejvhodnější je tedy obdélník se zaoblenými rohy. Maximálně využívá prostor, dobře se čistí, výborně se v něm plave, nejsou potíže ani s cirkulací vody a dá se také jednoduše zastřešit.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Na plavání to chce minimálně 6 metrů délky

Velikost je dalším kritériem výběru. Chcete-li v bazénu plavat, měl by být hluboký 1,31,5 metru. Aby se vešli do vašeho bazénu dva plavci vedle sebe, musí být široký alespoň 3,5 metru. Šířka nad 4 metry je ale zbytečná, mnohem lepší je přidat na délce bazénu. Pro pohodlné plavání je dobrý bazén dlouhý alespoň 6 metrů, ideálně s protiproudem.

Co dělat v případě, že chcete bazén, ale máte na zahradě málo místa, nebo se váš pozemek nachází ve svažitém terénu? Máme pro vás dva tipy:

Nafukovací vířivka

Hodí se, pokud máte problém najít na zahradě rovnou plochu větší než 2 x 2 metry. Nabízejí se totiž vířivky pro 2 osoby, které se vměstnají i do prostoru 2 x 1,5 metru. Vířivky 2 x 2 metry pak postačí i pro 4 osoby. Nezruinuje vás to ani finančně, protože se většinou pohybujete v cenových relacích od 10 000 do 20 000 Kč.

Koupací jezírko

V případě koupacího jezírka na míru můžete zohlednit terénní nerovnosti nebo specifika svojí zahrady. Do jezírka se dá vstupovat schodištěm z terasy, jeden břeh může tvořit skalka. Není třeba ani betonovat dno, klidně stačí vyložit geotextilií a fólií na dno a na stěny. Mělčí místa se dají vysypat štěrkem nebo keramzitem. Když si necháte udělat jezírko na klíč, většinou se cenově vejdete do 5 000 Kč/m2, pustíte-li se do práce sami, může to být i levnější. Rozhodně ale jezírko na míru nepřesáhne cenu standardního bazénu.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.01.2019

Photocredit: Archiv redakce

1

Okrasná zahrada: Jak ji založit a vybrat správné rostliny?

Poradíme, jak na okrasnou zahradu a její rostliny. Inspiraci najdete ve fotogalerii.

Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu.

Video: Prostorný dům v korunách stromu

Podívejte se, jaké to je bydlet vysoko v korunách stromu. Pokud netrpíte závratěmi, tak si tenhle luxusní stromový dům určitě zamilujete.

Podzim je ideální čas pro přípravu jezírka na zimu. Jak na to?

Dobře připravené jezírko k zazimování předchází problémům na jaře. Jak jezírko zazimovat se dozvíte v našem článku.

Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb.

Mladý pár si postavil chatu pouze s pomocí přátel

Pouze dobrá parta přátel, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu, stačí k tomu, abyste si mohli postavit dřevěnou chatu v lese.

Léto je za dveřmi. Jak jej uvítají v Dánsku? Přístavní plovárnou

Podívejte se na unikátní projekt netradiční dánské dřevostavby, která slouží jako kombinovaná venkovní plovárna nabízející společenské i sportovní vyžití.

Zahradní pergola svépomocí + návod

Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu.

Manželé si vylepšili levný zahradní bazén, a ještě na tom ušetřili. Máme pro vás návod

Přinášíme vám návod na výrobu dřevěného bazénu svépomocí. V článku najdete postup krok za krokem, cenovou kalkulaci a podrobnou fotogalerii.

Bazén z palet svépomocí za hubičku. Podívejte se, co se ukrývá v jeho stěně

Čtenář Jakub si vyrobil luxusní bazén ze starých palet a dřevěných latí. Podívejte se, jak se mu to povedlo a na kolik ho bazén vyšel.