HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Nejlepší bazén na zahradu? 6 metrů dlouhý zapuštěný ovál

Když víte, jak na to, je výběr správného bazénu docela snadnou disciplínou. Nejdříve vás čeká důležitá otázka: Nadzemní, nebo zapuštěný? V další etapě potom budete řešit materiál, velikost a tvar. V tomto článku vám pomůžeme s výběrem bazénu, aby byl podle vašich představ.


Zapuštěný bazén skvěle zapadne do zahrady a pro děti se stane rájem.
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Levný, ale s omezenou životností

U nadzemní varianty bazénu z laminátových nebo plechových dílů je výhodou rychlá montáž a nižší cena (obvykle se foliový bazén s pevnou konstrukcí pohybuje v rozpětí cca 18 00050 000 Kč), zároveň také nepotřebujete žádné stavební zásahy do pozemku. Voda je ovšem vystavena častějším teplotním výkyvům, protože bazén není v zemi, která funguje jako izolace a udržuje teplotu. Jako nevýhoda se také ukazuje omezená nabídka tvarů a velikostí bazénů. Nahlédněte do naší fotogalerie bazénů pro inspiraci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Archiv redakce, archiv redakce

Dražší, ale komfortnější

Zapuštěný bazén je dražší, jeho cena závisí na velikosti a použitém materiálu (laminátový bazén pořídíte zhruba od 80 000 do 130 000 Kč). Poskytuje větší komfort, je trvale zabudovaný. Proto si žádá i stavební úpravy pozemku, které zvyšují celkovou cenu, a to až o 60 000–120 000 Kč. Další položkou je zastřešení, které pořídíte asi za 50 000–80 000 Kč. Celková cena se tak může vyšplhat i na 190 000–330 000 Kč.

Která varianta vítězí?

Nejde jenom o cenu – z tohoto pohledu vycházejí zapuštěné bazény mnohem dráž. Důležitá je i životnost. Zatímco nadzemní bazén budete muset vyměnit za nový třeba už po pěti letech, zapuštěný vám vydrží 20 let i déle. Roli hraje také estetika – na zahradě vypadá mnohem lépe bazén zapuštěný. 

Inspirujte se ve fotogalerii různými typy a tvary bazénů.

Jaký materiál? Výborně se osvědčuje laminát

Na použitém materiálu závisí životnost bazénu. Pokud zvolíte nadzemní bazén sestavený z ocelových plechů uvnitř opatřený vrstvou fólie, počítejte s životností 5–8 let. Plastové bazény mají životnost kolem 10 let. Spoje a svary u plastových a foliových bazénů jsou nejčastější příčinou vzniku trhlin, které zkracují životnost bazénu. Nejdelší životnost mají bazény nerezové, vydrží prakticky neomezeně dlouhou dobu. V porovnání s bazény foliovými a plastovými jsou ale velmi nákladné. Optimální poměr životnosti a ceny mají bazény laminátové. Vydrží obvykle asi 20 let, aniž by bylo nutné je opravovat, a jsou jenom o trochu dražší než plastové.

Nejlepší funkčnost má obdélník se zaoblenými rohy

Podstatná je i funkčnost bazénu, kterou ovlivňuje jeho tvar. V kulatém bazénu si moc nezaplavete, ten se hodí pro rodiny s malými dětmi. V bazénech atypických tvarů může být problém s cirkulací vody, nelze optimálně využít jejich prostor a také se obtížněji zastřešují. Na plavání je výhodnější hranatý nebo oválný bazén. Ale pozor: Rohy u hranaté varianty mohou působit potíže automatickým vysavačům, někdy je proto nutné tyto bazény dočišťovat ručně. Nejvhodnější je tedy obdélník se zaoblenými rohy. Maximálně využívá prostor, dobře se čistí, výborně se v něm plave, nejsou potíže ani s cirkulací vody a dá se také jednoduše zastřešit.

Mohlo by vás zajímat: Dřevěné bazény na zahradu svépomocí, jak na to?

Na plavání to chce minimálně 6 metrů délky

Velikost je dalším kritériem výběru. Chcete-li v bazénu plavat, měl by být hluboký 1,31,5 metru. Aby se vešli do vašeho bazénu dva plavci vedle sebe, musí být široký alespoň 3,5 metru. Šířka nad 4 metry je ale zbytečná, mnohem lepší je přidat na délce bazénu. Pro pohodlné plavání je dobrý bazén dlouhý alespoň 6 metrů, ideálně s protiproudem.

Co dělat v případě, že chcete bazén, ale máte na zahradě málo místa, nebo se váš pozemek nachází ve svažitém terénu? Máme pro vás dva tipy:

Nafukovací vířivka

Hodí se, pokud máte problém najít na zahradě rovnou plochu větší než 2 x 2 metry. Nabízejí se totiž vířivky pro 2 osoby, které se vměstnají i do prostoru 2 x 1,5 metru. Vířivky 2 x 2 metry pak postačí i pro 4 osoby. Nezruinuje vás to ani finančně, protože se většinou pohybujete v cenových relacích od 10 000 do 20 000 Kč.

Koupací jezírko

V případě koupacího jezírka na míru můžete zohlednit terénní nerovnosti nebo specifika svojí zahrady. Do jezírka se dá vstupovat schodištěm z terasy, jeden břeh může tvořit skalka. Není třeba ani betonovat dno, klidně stačí vyložit geotextilií a fólií na dno a na stěny. Mělčí místa se dají vysypat štěrkem nebo keramzitem. Když si necháte udělat jezírko na klíč, většinou se cenově vejdete do 5 000 Kč/m2, pustíte-li se do práce sami, může to být i levnější. Rozhodně ale jezírko na míru nepřesáhne cenu standardního bazénu.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který probíhá právě dnes. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Helena Stejskalová
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
30.01.2019

1 0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE