HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Svůj vysněný minidomek postavili za čtrnáct dní

Opustit městský byt a odejít do malého domku uprostřed přírody je stále častějším snem mladých párů. Málokterý z nich je ale ochotný tak jako dříve strávit stavbou domu rok či dokonce dva. Pokud patříte i vy do této skupiny a nesníte zrovna o obrovské vile s bazénem, mohl by vás ispirovat příběh Caroline a Jacka, jejichž minidomek byl postaven během čtrnácti dnů.


Dřevěný minidomek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Joe Fletcher

Před klasickou stavbou je varovali přátelé i známí

Mladý pár bydlel v malém bytě a celou dobu snili o tom, že si postaví malý domeček někde blíže přírodě, přitom ale pořád blízko města. Věděli, že jim bude stačit jednoduchý minidomek, protože oba tráví hodně času v práci a rodinu zatím neplánují. Známí a přátelé, kteří si stavbou domu už prošli, je ale před klasickou stavbou varovali. „Stavba vám sežere spoustu času, neustále budete muset něco řešit a na konci už budete unavení. S vaším pracovním vytížením bude velmi těžké mít na všechno čas,“ říkali. A tak se rozhodli najít jiné, jednodušší řešení. Prohlédněte si ho důkladně v naší fotogalerii.

Modulární prefabrikovaný domek se speciálním povolením

Při svém hledání narazili na firmu, která vyrábí jednoduché minidomky, určené především k rekreaci nebo jako domky pro hosty. Jejich výhodou je, že jsou předvyrobeny už v továrně a na místo stavby dovezeny už ve složeném tvaru. Tento výrobce zajistí kompletní přípravu stavby již na h ale a je tak schopný nejen vyrobit, ale i dovézt a zapojit domek do čtrnácti dnů od objednání. Rychlost výstavby je tedy naprosto bezkonkurenční a je asi druhou nejvýznamnější výhodou hned po cenové dostupnosti. Právě díky úspoře na ceně, kterou se povedlo získat díky menším rozměrům stavby, si mladý pár mohl dovolit realizovat svůj sen bez hypotéky - pouze z vlastních prostředků a drobné podpory okolí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Joe Fletcher

Velká okna dávají dostatek světla celému interiéru

Modulární domek má limitovanou šířku 4,26 metru, takže může být bez problémů převezen z továrny až na pozemek. Délka modulu pro náš pár je 11 metrů. Na pozemek se potom umístí buď pomocí jeřábu, nebo válců, v závislosti na velikosti prostoru, který je k dispozici. Modul je vyrobený ze dřeva, jehož desky jsou na fasádu umístěny svisle dolů. Do přední stěny jsou vsazeny velké prosklené dveře, které slouží jako vchod, zároveň ale také jako velké okno, které lze celé otevřít a propojit tak obývací prostor domku s malou terasou před ním a využít tak teplé kalifornské klima. Také po stranách domku jsou umístěna vysoká okna, která do interiéru propouštějí dostatek světla a dovolují nechat zadní stěnu bez oken. Prohlédněte si celý domek v naší fotogalerii.

Pouhých 46 metrů čtverečných nepůsobí vůbec stísněně

Tvůrci navrhli domek reprezentující skandinávskou jednoduchost. Jedná se o jednoduchou strukturu pokrytou plechovou sedlovou střechou. Kompaktní dispozice zahrnuje jednu ložnici a koupelnu, otevřený obývací pokoj a jídelnu s kuchyní. Obytný prostor má rozlohu pouhých 45,98 metrů čtverečních, přesto nepůsobí nijak stísněně. Je do něj totiž zahrnuto množství prvků šetřících prostor, jako jsou třeba úložné prostory pod postelí nebo ve vestavěných lavicích podél jedné stěny obývacího pokoje. Obývací pokoj je největší místností minidomku a díky propojení s terasou působí velmi vzdušným a prostorným dojmem. Vzhledem k tomu, že je kuchyň umístěna jako přechodová část mezi obývákem a ložnicí, je jídelní stolek s židlemi součástí obýváku. Majitelé přesto většinu roku tráví venku na terase, na které mají taktéž umístěný stolek a dvě pohodlná křesla.

Se svým skromným řešením jsou spokojeni

Ačkoliv jsou všechny místnosti spíše malé, než velké, majitelům dávají dostatek prostoru a ti jsou po půl roce bydlení ve svém novém tiny housu naprosto spokojeni. „Máme bydlení uprostřed přírody, dostatek místa pro dvě osoby a domek byl postaven velmi rychle bez zbytečně složitých prací. Jsme se svou volbou spokojeni,“ říkají.

Bydlení v takovém domě jistě není pro každého a také na celý život. Pro určitou fázi života však může být velkým přínosem. Mladí se mohou nastěhovat do vlastního a osamostatnit se. Při stěhování z paneláku je také důležité si uvědomit, že životní prostor v takovém bydlení také nebyl nijak extra rozměrný. Přechodem do malého domku však mimo samostatnosti získají také neocenitelné propojení s přírodou, které jejich životní prostor zvětšuje v podstatě do neomezené míry.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.12.2019

Photocredit: Joe Fletcher

31

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Stačil by vám takový minidomek k bydlení?

Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.

Dům v rakouských horách boří zažité představy o horském bydlení

Jednoduchý vzhled domu upomíná na hospodářská stavení, jeho design je ale do detailu promyšlený, krajně hospodárný a ekologický. Podívejte se s námi na moderní dřevěný dům v rakouských horách.

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Energeticky samostatný minidomek na kolečkách stojí uprostřed australské divočiny a je tím ideálním místem k dokonalému odpočinku. Prohlédněte si ho v naší bohaté fotogalerii.

Minidomek ztracený v pralese – není vidět ani z letadla

Pokud milujete naprostou samotu a dokonalý klid, dřevěný minidomek ukrytý uprostřed hustého lesa si zamilujete na první pohled. Podívejte se na parádní výhledy na okolní kaňony z jeho oken.

Magickou chatku u jezera postavili z popadaných stromů svépomocí

Černou chatku jako z dětských pohádek postavili majitelé díky nápadu jejich dědečka z popadaných stromů v okolním lese.

Malinká dřevostavba Lucerna prozářila městskou zahrádku. Slouží k setkávání i odpočinku

Prohlédněte si malou dřevostavbu s názvem Lucerna, která prozářila jednu městskou zahrádku. Tento útulný zahradní domek se stal místem k odpočinku nadšeného zahradníka.