HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Černý tiny house na kolečkách je obklopený australskou divočinou

Rčení Méně je někdy více lze aplikovat na všechny oblasti života, samozřejmě i na bydlení. Postavit si obrovský dům o mnoha místnostech může vypadat lákavě, ale přináší to i spoustu problémů v podobě vysokých nákladů, náročné údržby a neekologičnosti. To jsou přesně důvody, proč mnoho mladých lidí dnes dává přednost bydlení v malém. Nízké pořizovací náklady, snadná údržba a ekologičnost jsou jen jedny z mnoha výhod.


Černý minidomek je reakcí na přerostlé domy australských předměstí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Studio RJM @studio_rjm

Obdivovatelé a propagátoři tiny bydlení si postavili minidomek na odlehlém místě

Mladý australský pár patří mezi fanoušky malého bydlení. „Věříme, že méně je někdy více, a naší filosofií je propagovat tiny domky, jako je ten náš. Je prostorný a necítíme se v něm nijak stísněně,“ říká Alice, majitelka černého minidomku na kolečkách. Jejich minidomek má čtrnáct metrů čtverečných a je reakcí na obrovské předimenzované domy na předměstích australských velkoměst. Jsou dlouhodobými obdivovateli prefabrikovaného tiny bydlení, které podle jejich názoru může umožnit lidem trávit čas na odlehlých místech, blízko přírodě, aniž by poškozovali okolní životní prostředí těžkou technikou při klasické výstavbě a budování infrastruktury.

Důkladně naplánovaný a využitý prostor

„To, že domek byl prefabrikovaný a měl být na místo stavby převezen, nás přinutilo vybrat pouze lehké materiály a důsledně dbát na velikost jednotlivých prvků. Domek má pouze nezbytné části a prvky a díky tomu byl vytvořen jednoduchý a krásný prostor, který dovoluje trvale udržitelný způsob bydlení,“ vysvětluje Nielson. Domek měl být především ekologický, všechno v domku si muselo vydobýt svoje místo, není tam žádný zbytečný nebo prázdný prostor. Chata má dostatek prostoru pro skladování, vaření, spaní i sezení, aniž by nábytek zahltil veškerý prostor. Přesvědčte se o tom v naší bohaté fotogalerii.

Udržitelný design jako základní požadavek minidomku

Pozemek, na který je domek momentálně umístěn, se nachází uprostřed australské divočiny Nového Jižního Walesu a je obklopen nedotčeným lesem. Klidné místo blízko peřejovité řeky inspirovalo architekty k vytvoření klasického a minimalistického obydlí. Udržitelný design je vidět v každém kroku projektu, od výběru materiálu po tepelný výkon a dlouhodobou životnost. Montovaná struktura je oděná do matně černé barvy materiálu Weathertex (ekologicky šetrný produkt z místních dřevin vyrobený z vyřazených stromů a dalších vedlejších produktů z průmyslu) a díky barvě dokáže klidně splynout se svým okolím. Lehká kabina, postavená na podvozku s koly, je zcela mobilní.

Energeticky samostatné obydlí

Chata musí fungovat bez elektrické energie, proto produkuje veškerou svou vlastní energii a byla postavena tak, aby měla minimální dopad na životní prostředí. Na šikmou střechu je připevněno solární pole, které generuje dostatečnou energii. Konstrukce také zahrnuje udržitelné překližky, kompostovací toaletu a nízká skleněná okna s ovladatelnými žaluziemi, které zajišťují přirozený systém větrání vzduchu. Tmavě černý exteriér umožňuje díky světlým skleněným dveřím interiéru naplnit se světlem. Dveře, spolu s několika okny, propouštějí množství přirozeného světla, které spolu s lehce barevnými stěnami z překližky vytváří kompaktní prostor.

Mohlo by vás zajímat: Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Jednoduchá dispozice bez zbytečného místa

Dispozice je jednoduchá, s postelí na jednom konci a koupelnou na straně druhé, oddělenou kompaktní kuchyní s malou lednicí a plynovým sporákem se dvěma hořáky. Před dveřmi je malá jídelní souprava, kterou lze přesunout ven. Aby se co nejlépe využil omezený vnitřní prostor, byl tiny house koncipován jako jeden nepřetržitý truhlářský díl. Není zde žádný prostor pro odpad nebo neefektivnost.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.10.2019

Photocredit: Studio RJM @studio_rjm

2

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 1: Od myšlenky k maketě

Postavte si vlastní tiny house na kolečkách. V prvním díle našeho seriálu vás provedeme krok za krokem počáteční fází stavby.

Tiny house, jaký jste ještě neviděli

Chtěli byste si pořídit nějaký neobvyklý tiny house na kolečkách? Co třeba se skleníkem a houpačkou jako pár v našem článku?

Rustikální tiny house dává svým obyvatelům svobodu

Majitelka rustikálního tiny house říká, že jim dal nečekanou svobodu. Co si myslíte vy, dokázali byste v něčem tak malém bydlet a necítit se omezeně?

Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?

Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.

Starší pár si na důchod splnil celoživotní sen: pořídil si mobilní domek

Když si starší pár nechal vyrobit mobilní domek na míru, splnil si tím svůj životní sen: mít svůj tiny house na kolečkách a cestovat s ním po celých Spojených státech.

Prostorná maringotka se stala ideálním bydlením pro dva dobrodruhy

Moderní tiny house na kolečkách vás překvapí svojí prostorností, komfortem a množstvím světla. Ideální bydlení pro dva dobrodruhy.

Dvacetimetrový tiny house je dokonalým lesním útočištěm mladého páru

Tiny house s půdorysem pouhých deset metrů čtverečných si postavil mladý pár jako první společné bydlení. A hned po kolaudaci se v něm konala svatba.

Svůj vysněný minidomek postavili za čtrnáct dní

Chcete konečně bydlet ve svém, ale nechcete se rok zabývat stavbou? Udělejte to jako Caroline a Jack – postavte dům za 14 dní.

Překližka jako nedoceněný materiál – tipy na její využití v interiéru

Nechte se inspirovat a využijte ve svém interiéru překližku. Nábytek, obklady i malé drobnosti z ní vypadají opravdu skvěle.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.