HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Minidomek ztracený v pralese – není vidět ani z letadla

Lokalita je při výstavbě domu jedním z nejdůležitějších kritérií. V moderní architektuře se dům dokonale přizpůsobuje okolí, snaží se mu neškodit a ideálně do něj co nejvíce zapadnout. To často přináší nečekaná omezení, která vyžadují originální řešení. Chcete-li bydlet na samotě uprostřed lesa, musíte se stejně jako majitelé domku, o kterém píšeme v našem článku, smířit s tím, že bude potřeba pár neobvyklých řešení.


Malý domek se zelenou střechou stojí ukrytý v hlubokém lese
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: MAPA

Na velmi složitý pozemek povolali zkušené odborníky

Když si mladí manželé zakoupili pozemek v odlehlé a zalesněné oblasti, bylo jim hned jasné, že postavit na něm dům nebude vůbec jednoduché. Nejen, že se nachází daleko od civilizace a širších cest, ale je také hustě zalesněný a navíc velmi členitý. Nachází se totiž v horské oblasti. Manželé oslovili zkušené architekty, kteří jsou odborníky na prefabrikované modulové domy z vysoce kvalitních materiálů, které poté usazují do složitých či ekologicky náročných terénů. Jejich modulový dům s dispozicí 3+kk je vyroben z CLT panelů a na místo byl dopraven ve dvou samostatných modulech na dvou kamionech. Prohlédněte si na vlastní oči, jak probíhal návrh, transport i montáž domu a jak vypadá finální podoba exteriéru i interiéru stavby, v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: MAPA

Dva obdélníkové moduly vyzvednuty lehce nad nerovný terén

Brazilští architekti ze studia MAPA vzhledem k přírodním i technickým podmínkám navrhli přízemní modulový dům složený ze dvou stejných obdélníků z černého dřeva a se zelenou střechou, což domku zajistí dokonalé splynutí s okolní pralesní přírodou. Prohlédnout si ho můžete v naší fotogalerii. Obě části prefabrikovaného domku byly vyrobeny v továrně v Sao Paulu a dopraveny kamionem přes devět set kilometrů na místo výstavby. Na místě byly položeny na vyvýšené pilíře a spojeny dohromady. Pilíře byly nutné vzhledem k nerovnosti terénu a nemožnosti provádět větší výkopové práce.

Mohlo by vás zajímat: Levné modulové domy: čím se liší od dřevostaveb a opravdu se modulární dům z kontejneru vyplatí?

Primitivní útočiště v lese s moderním interiérem

Zvenku je domek celý z černého dřeva, jehož jednolitost je rozbita velkými prosklenými stěnami, které nabízejí nádherný výhled do údolí, která obklopují celý pozemek. Střecha celá zarostlá trávou se zelenými rostlinami dovoluje domku zaniknout mezi vzrostlými stromy tak, že není rozeznatelný ani z výšky. „Stavba reprezentuje tradiční primitivní útočiště v lese, které má ale moderní interiér. Zvenku vypadá velmi jednoduše a nenápadně, uvnitř ale nabízí vše ke komfortnímu životu,“ říkají majitelé minidomku. Stavba je velmi kompaktní a efektivní, využívá daný prostor na maximum.

Mohlo by vás zajímat: Prefabrikovaný domek uprostřed olivového háje

CLT panely zajistí nesmrtelnost

Domek byl vyroben z konstrukčních CLT panelů. CLT (cross-laminated timber) je moderní, velmi lehký, avšak extrémně robustní materiál, který má sílu betonu či oceli, ale je mnohokrát lehčí. Silné panely jsou vyrobeny lepením tří až sedmi vrstev tenkých, lamelových desek orientovaných v pravém úhlu mezi sebou. Právě způsob výroby jim dává mimořádnou pevnost a odolnost. Prefabrikované části domu bylo lehké převézt a po položení budou dlouho odolávat náročnému počasí i terénu.

Mohlo by vás zajímat: CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Jednoduchý půdorys charakterizuje celý dům

Exteriér je sice černý, ale interiér je celý ve světlém přírodním dřevě. Z toho jsou vyrobeny podlahy, stěny i stropy. Centrem obydlí je obývací pokoj, po jehož stranách jsou dvě podobně veliké ložnice. Každá má svoji koupelnu, do které se dá jít buď přímo z ložnice nebo z malé místnosti, která slouží jako šatna a skladovací místnost. Obývací pokoj zahrnuje také jídelnu s velkým jídelním stolem a židlemi. Další místo k sezení je mezi krbem na dřevo a knihovnou. Kuchyň má jako jediná černou barvu, která propojuje interiér s fasádou a okenními rámy. Zbytek nábytku je ve světlých tlumených barvách. Posuvné skleněné dveře lemují obytnou zónu a vedou na kryté venkovní terasy na obou stranách. Tyto terasy jsou také přístupné ze dvou ložnic a dovolují tak obyvatelům neustálé propojení s okolní krajinou.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.10.2019

Photocredit: MAPA

4

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Minidomek pro mladý bezdětný pár, který miluje outdorové sporty

Milujete sport a domů si chodíte především jen odpočinout? Postavte si minidomek jako mladý pár outdoorových sportovců.

Stačil by vám takový minidomek k bydlení?

Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?

Prefabrikovaný domek s dechberoucími výhledy na islandskou přírodu

Dřevěný ekologický domek, který umožňuje svým obyvatelům každodenní kontakt s nádhernou islandskou přírodou. Kdo by takový nechtěl?

Prefabrikovaný minidomek může být v podstatě čímkoliv

Minidomek pro skromné bydlení, sauna, kavárna či domek pro hosty. Tím vším může tento prefabrikovaný modul být. Záleží jen na vaší fantazii.

Minidomek díky renovaci zdvojnásobil svou plochu

Když je váš dům příliš malý a zahrada příliš velká, není nic jednoduššího, než domek rozšířit a vytvořit si dostatek prostoru pro celou rodinu. Prohlédněte si důmyslnou rekonstrukci domu.

Prázdninový minidomek ukrytý mezi kukuřičnými poli

Dřevěná minichatka s parádním výhledem a kolem jen kukuřičná pole a vzrostlé stromy, kam jen oko dohlédne. Ideální prázdniny.

Rodinný dům k nastěhování za 6 měsíců

Rodinný domek v Havlíčkově Brodě byl kompletně zrealizován za neuvěřitelných šest měsíců a majitelé jsou s výsledkem nadmíru spokojení. Jak dokázali dům tak bleskurychle postavit?

Svůj vysněný minidomek postavili za čtrnáct dní

Chcete konečně bydlet ve svém, ale nechcete se rok zabývat stavbou? Udělejte to jako Caroline a Jack – postavte dům za 14 dní.

Chata jako z pohádky je ukrytá uprostřed zasněženého lesa

Téměř žádná cesta nevede k dřevěné chatě stojící uprostřed lesa. V zimě zapadnou i malé cestičky a její obyvatelé mají absolutní klid.