HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevo jako supermateriál aneb devatero pro dřevo

V druhém dílu video seriálu Země si žádá změnu přístupu ke stavbám od ADMD se dozvíte, proč spousta příznivců staveb na bázi dřeva preferuje tento systém oproti zdivu. Jestliže vás zajímá proces výroby a přípravy dřevní hmoty, neváhejte a čtěte dále. V naší galerii stejně tak objevíte spoustu zajímavých fotografií, které odhalují, jak se u nás dřevo zpracovává.


Dřevo jako supermateriál aneb devatero pro dřevo
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)

Dřevo jako obnovitelný materiál

V prvním díle jsme psali o novém přístupu ke stavbám a odpovídali si na otázku, proč stavět ze dřeva. V dnešním článku se podíváme na to, proč je vlastně dřevo považováno za supermateriál? Pravdou je, že nám po celý rok nabízí nepřeberné množství skvělých vlastností. Díky nízké tepelné vodivosti a vynikajícím izolačním vlastnostem spotřebováváme v zimním období jen minimum energie, a naopak v létě nám dřevostavba nabízí příjemné a chladné klima. Jedná se ale především o obnovitelný materiál, budeme-li tedy k přírodě šetrní, dřevo nám nikdy nedojde.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)

Chemické složení dřeva

Tento skvělý materiál vzniká pozvolným růstem, ve zkratce je chemické složení dřeva založeno na třech základních složkách. Jedná se o celulózu, hemicelulózu a lignin (dále jsou potom součástí dřevního materiálu i doprovodné složky). Každá z jednotlivých chemických komponent plní svoji konkrétní funkci. Celulózu můžeme považovat za stavební látku, lignin dodává svojí strukturou dřevu tuhost, snižuje propustnost a zvyšuje jeho mechanickou pevnost. Hemicelulóza plní tmelící funkci celulózy a ligninu. Podívejte se do fotogalerie a posuďte sami jedinečné vlastnosti dřeva.

Vaše péče o dřevostavbu se odrazí na její životnosti

Životnost stavby (ať už dřevěné či zděné) je výsledkem dlouhodobé péče o danou konstrukci. Možná jste se setkali s názory, že má dřevostavba nízkou životnost. Toto tvrzení není pravdivé, stavby ze dřeva mohou stát desítky, stovky a někdy dokonce i tisíce let. Budete-li o dřevo řádně pečovat a ošetřovat příslušnými nátěry, vydrží i spoustu generací.

Mohlo by vás zajímat: Jaká je životnost dřevostaveb?

Proces zpracování českého dřeva

Prvotní příprava suroviny probíhá v lesích (na skládkách podél lesních cest), v manipulačně expedičních skladech a ve výjimečných případech ve skladech výrobních závodů. Cílem je příprava suroviny pro pořez a zajištění plynulé výroby v pilnici. Jak tedy probíhá samotný proces? Podívejte se v poutavém videu z dílny ADMD.

Od pokáceného stromu po opracovanou kulatinu

Poté, co se dopraví surovina na pilu, je prvotní operací vykládka (pomocí hydraulické ruky, jeřábu nebo čelního nakladače). Následuje přejímka, jejímž cílem je ověření správnosti dodávek suroviny na pilařský provoz a zanesení dodávky do prvotní evidence závodu (kontroluje se počet kusů, délka, objem, jakost atd.). Aby byl zajištěný plynulý provoz pilnice, následuje operace skladování. Zpravidla rozlišujeme dva druhy skládek a sice husté bez prokladů (vhodné pro mokru ochranu suroviny) a s proklady (vhodné pro suchou ochranu suroviny). Ochrana dřevní suroviny se provádí z důvodu eliminace šance na potencionální napadení dřevokazných škůdců nebo hub, plísní a bakterií. Rozlišujeme zde mokrou a suchou ochranu. Mezi další operace řadíme měření (tloušťka, délka), zjišťování přítomnosti kovů, krácení kulatiny (na požadované rozměry), redukce kořenových náběhů, odkorňovánítřídění výřezů (dle jakosti, délky, druhu dřeviny atd.).

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.03.2022

Photocredit: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)

4

Návod: Jak ochránit dřevo napadené houbami nebo hmyzem?

Poradíme vám, jak sanovat dřevo napadené červotočem nebo houbami

Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.

Na co a jak se využívá smrk ztepilý?

Kde použít smrkové dřevo, jaké má vlastnosti a kolik smrků u nás roste?

Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

Objevila se vám doma dřevomorka domácí? Na nic nečekejte a začněte s likvidací! Poradíme vám, jak se zbavit dřevomorky a najít vhodnou prevenci.

Microllam, LVL, Ultralam - žádný rozdíl? Dýha, která unese strop i střechu

Chcete se konečně vyznat v názvosloví vrstveného dřeva? Jaké jsou hlavní přednosti materiálu na bázi dřeva s označením Microllam, LVL nebo Ultralam? Čtěte zde!

Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?

Situace v našich lesích nevypadá pro smrk příznivě. Napadlo vás někdy, že by ho mohla nejen v lesích, ale i ve stavebnictví nahradit jiná dřevina?

Nový přístup ke stavbám: Proč stavět ze dřeva?

Přinášíme vám nejefektivnější způsob, jak porozumět dřevostavbám. Zhlédněte šestidílný seriál pojednávající o stavbách na bázi dřeva, jejich výhodách a důvodech, proč čím dál více majitelů volí právě tento systém.

Typy moderních dřevostaveb – základní konstrukční systémy přehledně

Přinášíme vám přehled o základních typech dřevěných staveb. Dozvíte se, v čem se jednotlivé systémy liší, jak probíhá příprava staveniště a následně samotná výstavba dřevostavby.