HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Typy moderních dřevostaveb – základní konstrukční systémy přehledně

Existuje velké množství konstrukčních systémů dřevostaveb a s rozvíjejícími se technologiemi se ani není čemu divit. Dřevo je krásný a praktický materiál, způsobů jeho využití ve stavebnictví je mnoho. Zhlédněte krátké video a udělejte si tak přehled v postupech výstavby. Čím vším se od sebe liší skelet, sendvičové panely, roubenka, srub a CLT?


Typy dřevostaveb – shrnutí základních konstrukčních systémů přehledně na videu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ADMD (se souhlasem)

Proč jsou dřevostavby stále oblíbenější?

Dřevostavby mají mnoho výhod, a to především v oblasti tepelně-izolačních vlastností, cenové dostupnosti, rychlosti výstavby, a navíc mají také minimální dopad na životní prostředí v podobě produkce CO2. Konstrukční schéma systémů se může v mnoha případech lišit, jelikož není přesně stanovené. Všechny je však spojuje dřevo, které tvoří nosnou konstrukci stavby. Pojďme se podívat na bližší rozdělení dřevostaveb. Nezapomeňte nahlédnout do naší galerie fotografií, kde jsou jednotlivé konstrukce detailněji popsané. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: ADMD (se souhlasem)

Dřevostavby ze sendvičových panelů

Nejvíce rozšířenou technologií jsou stavby ze sendvičových panelů (někdy též nazývané jako rámové dřevostavby nebo i lehký skelet). V případě těchto dřevostaveb často na první pohled ani nepoznáte rozdíl od zděného domu. Přední výhodou panelových konstrukcí je jejich rychlost výstavby.

Sendvičová obvodová stěna má několik vrstev různých materiálů. Nosná konstrukce je složena z dřevěných rámů (většinou ze smrkového dřeva), které jsou následně vyplněny tepelnou izolací. Rozlišujeme zde dvě možnosti průběhu výstavby, a sice montáž přímo na stavbě a výrobu prefabrikovaných dílů v halách s následným rychlým seskládání panelů na staveništi.

Prefabrikované dřevostavby momentálně vítězí nad staveništní montáží. Výhodou tohoto postupu je zajištění stabilní teploty a vlhkosti dřevěné stěny přímo ve výrobní hale. Složení takto předpřipravených stěn domu už trvá na staveništi pouze několik dní (výstavba tedy nezávisí na počasí). Podívejte se na krátké video, kde je vše v jeho obsahu názorně ukázané.

Skeletová konstrukce dřevostaveb – těžký skelet

Přední výhodou těžkého skeletu je možnost realizace vícepodlažních staveb, jako jsou administrativní budovy, tělocvičny, bazény atd. Konstrukci tvoří sloupy a trámy z masivního nebo lepeného dřeva. Tento robustní systém je potom v interiéru zpravidla přiznaný, a vytváří tak příjemný estetický dojem.

Rozpony trámů bývají maximálně do 7,5 metru (optimálně 5–5,5 m). Využívají se tedy v případě, kdy je zapotřebí velkého rozpětí, minimálních vnitřních podpor a velké variability dispozice.

Masivní konstrukce dřevostaveb

Dřevostavby z křížem lepených panelů (CLT) 

Dřevostavba z masivních a křížem lepených panelů CLT je velmi zajímavou a perspektivní volbou s mnoha výhodami. Konstrukce se skládá z velkoplošných desek smrkového nebo modřínového dřeva. Jednotlivé díly jsou připravovány a řezány na automatizovaných strojích, přičemž montáž dále probíhá přímo na staveništi.

Na základě velké pevnosti je možné stavět i výškové budovy. Díky svým výhodám se stávají čím dál více oblíbenější volbou. Jedná se zejména o jednoduchost spojů, tvarovou stálost při změnách vlhkosti a atraktivní vzhled, jelikož může být dřevo skvěle přiznané v interiéru. 

Roubenky

Konstrukce roubených staveb je složena z masivních profilů opracovaných do tvaru trámů, čímž se podstatně liší od srubů, které jsou naopak většinou opracovány do tvaru kulatiny. Charakteristickým znakem je v tomto případě rybinový spoj na rozích roubenky. Jelikož není z venku chráněna před povětrnostními vlivy, je nutné dřevo konstrukčně ochránit např. přesahem střechy, aby nedošlo ke smáčení povrchu. Stejně jako většina dřevostaveb se realizuje přímo na staveništi.

Sruby

Srub jednoduše poznáte díky typické precizně opracované kulatině. Charakteristickým znakem je přesah jednotlivých kmenů ve štítu i v rozích budovy, tzv. zatesání sedlovým spojem. Sruby jsou také realizované na staveništi jako stavebnice, kde se jednotlivé klády seskládají na sebe (opracování a první zkušební sestavení proběhne už ve výrobě). Zpravidla zde volíme dřevo smrku a jedle, staví se ale i z modřínu či cedru. Pro více zajímavostí nahlédněte do naší fotogalerie.

Mohlo by vás zajímat: Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.05.2022

Photocredit: ADMD (se souhlasem)

1

Skeletové dřevostavby jsou rájem architektů

Čím jsou zajímavé, proč si jich architekti všimli teprve nedávno a jaké mají skeletové dřevostavby výhody a nevýhody?

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?

Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů

Rozhodli jste se pro dřevostavbu a nejste si jisti, jakou konstrukci zvolit? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno.

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.

Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Dřevo jako supermateriál aneb devatero pro dřevo

Nenechte si ujít další díl skvělého seriálu Země si žádá změnu přístupu ke stavbám od ADMD. Co se dozvíte ve druhém dílu a jaké nové poznatky vám jeho zhlédnutí přinese? Je dřevo opravdu supermateriál?