HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nový přístup ke stavbám: Proč stavět ze dřeva?

Dřevo a kámen jsou stavební materiály, které se využívají v oboru stavebnictví po staletí. Dřevo v dnešní době však na rozdíl od kamene využíváme jako rozšířený konstrukční materiál, především díky jeho skvělým mechanickým a fyzikálním vlastnostem. Které to jsou?


Proč stavět ze dřeva?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)

Dřevo a jeho vlastnosti

Mezi ty nejdůležitější fyzikální a mechanické vlastnosti dřeva řadíme: pevnost v tlaku i tahu, tvrdost (pružnost), ohýbatelnost, tepelnou vodivost a odolnost proti přírodním vlivům v zimě i v létě. A jak je to se stavbami ze dřeva? Zhlédněte první díl série Země si žádá změnu přístupu ke stavbám od ADMD níže v tomto článku nebo si prohlédněte nejvýraznější body videa v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)

Proč zvolit dřevostavby namísto zděných domů?

Položili jste si už někdy tuto otázku? Dřevostavby se oproti zděným stavbám vyznačují hned několika výhodami.

1. Praktická suchá výstavba

Na rozdíl od zdiva si dřevostavby nežádají tzv. mokrý způsob výstavby. Suchá výstavba je mnohem praktičtější cestou realizace, kdy se využije minimální množství dodatečné vlhkosti. Tato skutečnost nám umožňuje rychlý způsob výstavby, protože se vyvarujeme technologickým přestávkám.

2. Rychlost realizace stavby

Za použití dřevěného materiálu bude váš dům postavěný zhruba do 3 měsíců. Jestliže byste chtěli bydlet co možná nejrychleji, radíme vám zvolit variantu montovaných dřevostaveb. Tento typ staveb se z velké části odehrává ve výrobních halách, na staveništi se jednotlivé díly jen poskládají.

3. Ekonomicky šetrný způsob

Věděli jste, že dřevostavby mají obecně menší tloušťku stěn? Díky tomu je zastavěná plocha pro bydlení až o 7 % větší.

4. Ekologicky šetrná varianta stavění

Vyjma pozitivního faktu, že během výstavby vzniká minimum stavebního odpadu, patří obecně dřevostavby mezi energeticky úsporné domy. Obzvláště sendvičové konstrukce jsou výrazně efektivnější. Dřevěný materiál navíc vytváří mikroklima bez škodlivin.

Pro více výhod dřevostaveb nahlédněte do naší galerie fotografií. Nejen, že tam objevíte úryvky z prvního dílu, ale dozvíte se i další užitečné informace.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.11.2021

Photocredit: ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů)

5

Konstrukční systém dřevostavby difúzně otevřený nebo uzavřený?

Jedním z hlavních aspektů konstrukčního systému dřevostaveb je stavební fyzika - problematika tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti.

Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce

Rámové konstrukce jsou nejběžnějším typem stavebního systému dřevostaveb. Jsou tvořeny nosnými dřevěnými prvky (stojkami) a opláštěním.

Malá akumulační schopnost dřevostaveb může být výhodou

V dřevostavbě budete mít zatopeno téměř okamžitě. Je to tedy výhoda nebo ne?

Nízkonákladová dřevostavba se stala dokonalým útočištěm pro mladou rodinu

Moderní rodinný dům je dokonalým propojením všech důležitých aspektů u stavby: Je krásný, nízkonákladový a šetrný k životnímu prostředí. Prohlédněte si ho zblízka.

Eva a Eda si postavili vysněný dům. Díky atypickému půdorysu mají prostor i klid

Navštivte s námi dřevostavbu Evy a Edy poblíž Šumperka. Postavili si bungalov 5+kk podle architektonického návrhu, kteý jim poskytuje volnost a soukromí. Co si na svém domě nejvíce cení?

Dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni boří hranice evropského stavitelství

Nedaleko za našimi hranicemi vyrostla dřevostavba, která boří hranice konvenčního stavitelství. Prohlédněte si dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni.

Dřevo jako supermateriál aneb devatero pro dřevo

Nenechte si ujít další díl skvělého seriálu Země si žádá změnu přístupu ke stavbám od ADMD. Co se dozvíte ve druhém dílu a jaké nové poznatky vám jeho zhlédnutí přinese? Je dřevo opravdu supermateriál?