HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Poklady z našich sadů a zahrad – 1. díl: třešeň a švestka

Možná jste ovocný sad nedávno získali nebo je ve vlastnictví vaší rodiny, co si jen pamatujete. A možná některé jeho stromy už doplodily a skomírají a vy uvažujete, co s nimi. Staré dosluhující stromy lze třeba jen pokácet a zatopit s nimi. To by ale byla škoda, zvlášť pokud se jedná o vzrostlý kus bez citelného napadení škůdci nebo houbami. Proto stojí za zvážení, jestli by strom nemohl dostat nový život.


Ve starých sadech nemusíte najít jen ovoce...
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: melfoody

Kdy pokácet, a co pak s ním?

Nejvhodnějším a nejšetrnějším obdobím ke kácení ovocných stromů je zima. Obecně ale platí období vegetačního klidu, které začíná prvního října a končí na konci března. Respektujeme tak přirozený přírodní cyklus, kdy stromům opadá listí a nastává pro ně období odpočinku.

Počkejte! Do kamen ne!

Mnoho řemeslníků a kutilů dovede ocenit pěkné ovocné dřevo a zpracovat jej na něco krásného. Listnaté a tedy i ovocné stromy mívají totiž kvalitní dřevo s jemnou strukturou a zajímavou barvou. Pokud stromů kácíte více naráz, obnovujete například starý sad nebo připravujete pozemek na výstavbu domu a některé stromy bohužel musí pryč, určitě se zájemce najde hodně rychle. Zkuste to, nic za to nedáte. 

Mohlo by vás zajímat: Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti

Třešeň – luxusní materiál

Třešeň patří k nejznámějším ovocným dřevinám. Dobře se obrábí, má mírný lesk. Špatně se řeže dláty přes vlákna, proto je pro řezbáře hůře zpracovatelná a dávají raději přednost jiným dřevinám. Hodně se bortí a „pracuje“, přířezy je nutno sušit pomalu a důkladně je proložit. Na vzduchu časem červená a tmavne. Zajímavé je, že třešně rostoucí v lesních porostech mívají dřevo trochu tmavší.

Pro soustružení a truhlářské práce je třešeň jako dělaná. Určitě jste se s ní už setkali  používá se hojně v nábytkářství či v uměleckém truhlářství. Často je k vidění i na luxusnějších kouscích interiérového vybavení nebo na zámcích, kde byla použita například pro výrobu podstavců, ostění, říms, sloupků zábradlí i leštěných vykládaných kazetových stropů. 

Můžeme se s ní setkat i u intarzií, třešňové bývají některé části hudebních nástrojů, cigaretové špičky, šperky a různé dekorace a ozdoby. Některé krásné výrobky můžete vidět ve fotogalerii.

Švestka – opravdový klenot

Slivoň je nazývaná také slíva, švestka, trnka či kadlátka. Přestože je známá spíše kvůli užitku, který nám přináší ještě za svého života  šťavnaté plody, z nichž se vyrábí mocný nápoj, slivovice  patří k nejkrásnějším dřevinám, které u nás můžeme nalézt.

Běl je uzoučká, žlutá, někdy našedlá, jádro je nejčastěji narůžovělé, občas ale nabývá odstínů sytě červenohnědých. Zvláštností těchto stromů je, že pokud uschnou ve stoje, mají jádro vínově až mahagonově hnědé, někdy s plynulým přechodem do fialových odstínů. Takové dřevo je pak krásným materiálem na výrobu drobných předmětů či šperků, které opravdu zahřejí u srdce. Na jiné využití může být poněkud problematické, dřevo se totiž značně kroutí a praská. Musí se proto sušit zatížené a pomalu. Pak se ale dobře soustruží, řeže a leští.

Díky svojí barvě je často používáno do vykládaných intarzií, kde vytvoří krásný kontrast především se světlými druhy dřevin, jako je například javor nebo olše. Na kusech nábytku potom může být funkční ozdobou. Například švestková madla dveří nebo dvířek skříňky se na světlém základovém dřevě opravdu vyjímají.

Pro výrobu celého nábytku se švestkové dřevo moc nepoužívá, protože je těžké najít dostatek rovných a nepopraskaných kusů. Proto je výroba švestkového nábytku omezena na menší a luxusní kusy (například šperkovnice). V neposlední řadě je také krásným šperkařským materiálem.

Druhý život vašich stromů

I když na prodeji dřeva možná příliš nevyděláte, nebo jej dokonce někomu darujete, bude vás hřát dobrý pocit z toho, že strom, který vám poskytoval celá dlouhá léta potěšení  na jaře z květů, v létě a na podzim z plodů a pestrého listí – bude dělat radost dále. Buď vám nebo i někomu dalšímu.

Podívejte se do fotogalerie, co všechno se ze dřeva ovocných stromů dá vytvořit, a nechte se také inspirovat!

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.12.2018

Photocredit: melfoody

6

Mohlo by Vás zajímat: